CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Fincentrum & Forbes Investicí roku 2015 se stal NN (L) Health Care

 


 

Kategorie Konzervativní krátkodobý fond, Konzervativní dluhopisový fond a Zajištěný fond nebyly v letošním ročníku vyhlašovány, protože žádný fond v těchto kategoriích nedosáhl kladného nadvýnosu.

V případě Konzervativního krátkodobého fondu metodika umožňuje vyhlásit i fond s nejlepším čistým výnosem, pokud žádný z fondů neměl kladný nadvýnos. Nicméně tato možnost nebyla využita, protože žádný fond v této kategorii nedokázal svým výkonem porazit nejlepší spořicí účty.

Metodika analýzy

Fondy jsou hodnoceny na základě celkového výnosu v českých korunách a čistého výnosu, který zohledňuje vstupní a výstupní poplatky. Po odečtení hodnoty bezrizikové míry získáme tzv. nadvýnos, který ukazuje přidanou hodnotu fondu vůči bezrizikové investici na finančním trhu.

Každému fondu je následně vypočítávána celková roční volatilita, která vstupuje společně s nadvýnosem do výpočtu takzvaného Sharpeho poměru (Sharpe Ratio). Výsledkem je míra čistého nadvýnosu  v přepočtu na jednotku celkového rizika, která umožňuje srovnat fondy napříč kategoriemi a stanovit konečné pořadí.

Do analýzy investičního trhu bylo zahrnuto celkem 513 podílových fondů a 194 jejich dalších měnových tříd nabízených běžným spotřebitelům v České republice v roce 2015, které splnily následující kritéria:

–              fond je určen pro retailovou klientelu a bylo možné do něj vstoupit na konci roku 2012 a vystoupit na konci roku 2015, u fondu nebyly na neobvykle dlouhou dobu pozastaveny odkupy (tedy ne uzavřené tranše zajištěných fondů nebo speciální fondy kvalifikovaných investorů);

–              fond je veřejně nabízen, je dostupný retailovým klientům a k fondu jsou volně dostupné jednoznačné informace včetně historických hodnot NAV;

–              do fondu je možné investovat jak jednorázově, tak pravidelně s měsíční frekvencí, minimální jednorázová investice musí být nižší nebo rovna 100 000 Kč, minimální pravidelná měsíční investice do fondu musí být nižší nebo rovna 2 000 Kč, přičemž první investice může být vyšší až do úrovně 5 000 Kč.

Výsledky analýzy Investice roku 2015

V celkovém letošním hodnocení dosáhl nejlepších výsledků akciový fond NN (L) Health Care. Vítězem v kategorii Progresivní krátkodobý fond získal prvenství krátkodobý fond Pionner Funds – U.S. Dollar Short-Term a v kategorii Progresivní dluhopisový fond AMUNDI FUNDS BOND EUROPE. Smíšeným fondem roku se stal J&T MONEY CZK.

Divokou kartou Forbes se stal smíšený fond Franklin K2 Alternative Strategies Fund. Fond může investovat do jakéhokoliv druhu akciových a dluhových cenných papírů z kterékoli země nebo od jakéhokoliv typu emitenta. Cílem Divoké karty není investiční doporučení, nýbrž informace o zajímavých fondech s neobvyklou strategií.

„Jestliže chcete zkusit něco neotřelého, je tu fond od společnosti Franklin Templeton, který jako jediný v Česku umožňuje retailovým klientům dostat se k hedgeovým strategiím. Standardně jsou totiž takové fondy určeny jen kvalifikovaným investorům a bohatším klientům. Hedgeové strategie se orientují na to, aby za každé situace byla šance něco vydělat, v době růstu aby růst zachytily, a v době propadu zase ochránily klienta. Fond se snaží o výkon srovnatelný s akciovými trhy s rizikem výrazně nižším, ovšem jestli toto bude fungovat, nikdo zatím neumí odhadnout, protože tato vývojová větev je teprve na svém začátku,“ zdůvodnil svůj výběr časopis Forbes.

Kompletní přehled výsledků Fincentrum & Forbes Investice roku 

Kategorie

Vítězný fond

Hrubý výnos

Nadvýnos

Nadvýnos / riziko

Progresivní krátkodobý fond 2015

Pioneer Funds – U.S. Dollar Short-Term

9,85 %

6,94 %

0,71

Progresivní dluhopisový fond 2015

AMUNDI FUNDS BOND EUROPE

8,50 %

5,38 %

0,88

Akciový fond 2015

NN (L) Health Care

30,69 %

26,86 %

1,73

Smíšený fond 2015

J&T MONEY CZK

5,03 %

1,24 %

1,23

Investice roku 2015 (hlavní cena)

NN (L) Health Care

30,69 %

26,86 %

1,73

Progresivní krátkodobý fond 2015

Pioneer Funds – U.S. Dollar Short-Term (ISIN: LU0119403581)

Fond se zaměřuje na investice do krátkodobých dluhových nebo s dluhem souvisejících nástrojů denominovaných v amerických dolarech nebo v jiné volně směnitelné měně za předpokladu, že z toho plynoucí měnové riziko je zajištěno zpět do amerických dolarů. Fond investuje do amerických vládních, ale částečně také do krátkodobých korporátních dluhopisů s vysokým ratingem.

Komentář odborníka: Samotný fond ve své základní třídě vydělal několik desetin procenta výnosu, což prakticky odpovídalo maximu možnému se strategií, kterou fond má, za situace uvolněné měnové politiky Fedu. Očekávaná normalizace měnové politiky v USA s pokračováním uvolněné měnové politiky v Evropě však vedla k výraznému posílení amerického dolaru vůči euru a tím i ke koruně, která je aktuálně s vývojem eura pevně svázaná. Korunoví či euroví investoři tak mohli z posílení amerického dolaru profitovat.

Progresivní dluhopisový fond 2015

AMUNDI FUNDS BOND EUROPE (ISIN: LU0201577391)

Fond nabízí možnost investovat do širokého portfolia evropských státních a podnikových dluhopisů. Cílem fondu je dosahovat ve střednědobém horizontu růstu hodnoty kapitálu a překonávat referenční index Citigoup European WGBI (Euro).

Komentář odborníka: Fond dosáhl v posledních třech letech hrubého korunového výnosu 8,5 % p.a. Profitoval zejména z investic do evropských korporátních dluhopisů spadajících ratingem do spekulativního pásma, kterým se nadprůměrně dobře dařilo díky expanzivní měnové politice centrálních bank. Fond významně těžil z poklesu sazeb na jihu eurozóny, v principu tedy spekulaval na situaci, že ECB nenechá nejzadluženější evropské země padnout.

Akciový fond 2015

NN (L) Health Care (ISIN: LU0119209004)

Vítězný fond investuje do společností ze sektoru zdravotnictví napříč různými zeměmi po celém světě. Do fondu jsou zařazeny společnosti z odvětví zdravotnického vybavení a služeb, výzkumu, vývoje, výroby a marketingu léků a biotechnologických produktů. Fond usiluje v dlouhodobém horizontu o překonání srovnávacího indexu MSCI World Health Care (čistý výnos).

Komentář odborníka: Fond je sektorově zaměřený na odvětví, kterému se zejména v letech 2013 a 2014 dařilo. Zdravotnictví a biotechnologie patřily obecně v posledních třech letech mezi nejvýnosnější investiční sektory, přičemž spolu s kurzovými zisky dolaru mohli investoři ve většině fondů v těchto odvětvích dosáhnout kumulativního tříletého hrubého výnosu přes 100 %.

Smíšený fond 2015

J&T MONEY CZK  (ISIN: CZ0008473808)

Fond investuje s cílem dosažení kapitálového růstu v dlouhodobém horizontu a zhodnocování aktiv nad úrovní výnosu bankovních vkladů především prostřednictvím investic do dluhových cenných papírů, nástrojů peněžního trhu včetně směnek, termínovaných vkladů a dalších finančních instrumentů.

Komentář odborníka: Fond investuje zejména do dluhopisů, kterými jsou financovány investiční nápady skupiny J&T a do dluhopisů s jejichž emisí J&T pomáhala. Protože podkladová aktiva jsou držena zejména privátními investory a nejsou tedy častým předmětem obchodování, investoři mohli dosáhnout zajímavého výnosu při nízké volatilitě. Je třeba však počítat s tím, že tyto vlastnosti fondu jsou vykoupeny koncentrací rizik investování do projektů skupiny J&T.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře


Související články

ČNB - peníze - 1000 Kč - CZK - české koruny - lupa - bankovky

Jak se v roce 2018 dařilo dluhopisovým fondům?

Většina dluhopisových fondů skončila v minulém roce dle očekávání ve ztrátě. Nedařilo se státním ani korporátním dluhopisům. Největší ztráty až k 10 % zaznamenaly fondy zaměřené na high yield dluhopisy a emerging markets dluhopisy. Nejlepší výsledek měl fond J&T Money s výnosem 2,07 %. 

Text: Jan Traxler

11. 02. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Gauner

  2 února, 2016

  To samo o sobě napovídá, co se s lidskými orgány dělá a co se povyšuje nad morálku.

  Odpovědět

 • Míra

  4 února, 2016

  Fond NN(L)Health Care sice měl za rok 2015 hezký výnos, ale během ledna 2016 o celý výnos přišel. Tak nevím. Fakt je nejlepší?

  Odpovědět

 • Alojz Trubka

  8 února, 2016

  Je to Investice roku 2015, ne ledna 2016, ty trdlo

  Odpovědět

 • JUDr. David Vozák

  26 února, 2016

  Dobrý den. Jen opatrně s aplikací. Výhra je skvělá věc, nicméně u investování platí zejména ono otřepané: minulé výnosy nejsou zárukou výnosů bodoucích. Uvidíme, jak se vítězům povede v tomto roce.
  Hezký den, JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

  Odpovědět