CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

Text: Jan Valášek

29. 04. 2015

30 komentářů

Analýza fondu: Fidelity Fond světových dividend

 


 

Akcie je zjednodušeně řečeno podíl na businessu určité společnosti. Ten nás opravňuje podílet se na ziscích této společnosti, které se dají rozdělit na tři základní části. Úspěšná společnost se musí rozvíjet a tak je část zisku určena na investice (tím dlouhodobě zvyšuje svou hodnotu pro nás, akcionáře), dále pak úspěšná společnost přináší pravidelný roční prospěch svým majitelům = nám, akcionářům. Tím pádem za část zisku může při dobré ceně odkoupit vlastní akcie a zvýšit tak podíl ostatním akcionářům a konečně třetí možnost je rozdělovat aktuální zisk svým akcionářům. Tyto zisky jsou vypláceny ve formě dividend.

A přesně na tyto akcie společností vyplácející stabilní dividendu se zaměřuje dnešní fond – Fidelity Fond světových akcií. Fond byl založený na začátku roku 2012. Perioda pro hodnocení tak není příliš dlouhá, portfolio manažer Daniel Roberts se na trhu pohybuje ovšem už delší dobu. Je vystudovaný matematik, má profesní tituly z auditingu a finanční analýzy. Před příchodem se specializoval na dividendové akcie ve Velké Británii. Na horizontu 3 let patří podle statistik serveru citywire.co.uk mezi nejlepší portfolio manažery ve srovnatelné kategorii. Podle dalších informací je jeho výkonnost i na desetiletém horizontu nad průměrem. Regrese k průměru funguje ovšem i v investování, tudíž tyto informace o výkonnosti by neměly tvořit významnou váhu ve Vašich rozhodnutích.      

Tabulka 1: Základní data fondu Fidelity Fond světových dividend

Základní data (31. 3. 2015)

Správce fondu

Fidelity Worldwide Investment

ISIN – czk H

ISIN – eur H

ISIN – USD

LU0979392924

LU0605515377

LU0772969993

Typ fondu

Akciový

Vznik fondu

30. 1. 2012

Velikost

3 652 mil. EUR

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment

Portfolio a strategie fondu

Strategie fondu je jasná a čitelná. Je zde pravidlo, že 70 % akcií ve fondu je investováno do regionálně diverzifikovaného portfolia akcií, které přinášejí dividendu. Jedná se tedy o způsob hodnotového investování. Zaměřeno je na velké stabilní společnosti – blue chips akcie. Portfoliu tak dominují sektory finance, spotřební zboží a zdravotní péče, která je oproti indexu hodně nadvážena. Je do ní vloženo více důvěry.

Hodnotový investoři se nejčastěji pohybují na vyspělých trzích Severní Ameriky a západní Evropy, jinak tomu není ani v tomto případě. Polovina portfolia je v USA, druhá polovina ve Velké Británii, Švýcarsku, Nizozemsku, Německu, menší část také v Japonsku.

Graf 1: Regionální složení Fidelity Fond světových dividend

fidelity-fond-svetovych-dividend-01

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment, data platná k 31. 3. 2015

Největší zastoupení v portfoliu mají pro představu tyto společnosti: Reed Elsevier je vydavatelství zaměřující se na technologickou a vědeckou publikační činnost, má 30 000 zaměstnanců a jeho historie sahá do konce 19. století. Americký farmaceutický gigant Johnson & Johnson patří aktuálně mezi 500 největších společností v USA. Kraft Foods je jedním z největších potravinářských gigantů světa.

Výhodou je pro českého investora možnost zajištění do české koruny, tím máme možnost vyhnout se měnovému riziku a rozmary centrální banky nás tak nemusí trápit. V nedávných měsících (začátek roku 2015) hrálo posilování dolaru ve prospěch domácích investorů, tato zbraň se může ovšem rychle otočit proti nám.

Fond není s 50 pozicemi ve fondu příliš přediverzifikovaný, jak je tomu u jiných velkých fondů, výrazné odchýlení od benchmarku naznačuje aktivnější přístup.

Graf 2: Sektorové složení Fidelity Fond světových dividend

fidelity-fond-svetovych-dividend-02

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment, data platná k 31. 3. 2015

Co nám říká statistika

Srovnávacím indexem je globální akciový benchmark MSCI World vedený taktéž v českých korunách. Fond se zatím výrazněji neodlišuje od tohoto benchmarku, mírně ho poráží. V porovnání s ostatními akciovými fondy v příslušné skupině se v tomto krátkém období řadí mezi nejúspěšnější. Pořád ovšem nutno myslet na to, že historie je pro silné závěry krátká.    

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu Fidelity Fond světových dividend USD

fidelity-fond-svetovych-dividend-03

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment

Fidelity Fond světových dividend si účtuje za správu standardní manažerský poplatek 1,5% p.a. ze spravovaného majetku, po započtení dalších nákladů za obchodování apod. se celková nákladovost pohybuje na 1,93% p.a. v případě verze zajištěné do korun. Podle srovnání s ostatními fondy tohoto typu se jedná o průměr v kategorii.

Celkové hodnocení

Fidelity Fond světových dividend je mladý fond s hodnotovým přístupem, zaměřený na akcie velkých společností vyplácejících dividendy. Ty jsou reinvestovány zpět do fondu, nejedná se tak o dividendový fond ve smyslu toho, že by vyplácel dividendy svým podílníkům. Na krátké historii má fond dobrou výkonnost s přijatelnou nákladovostí, zatím nezažil volatilnější období. Podle různých rozhovorů se mi líbí přístup portfolio manažera Daniela Robertse.

Fondy zaměřené na globální akciové investice jsou nejvhodnější formou dlouhodobého ukládání volných peněz. Při pravidelné investici Vám volatilita hraje do karet, klient ovšem musí vědět, co fond dělá, rozumět tomu a být ztotožněn s tím, co je to investování. Pouze tak dokáže psychicky ustát výkyvy a riziko nedodržení dlouhodobého plánu se minimalizuje. Investování do akcií totiž není o pravidelných 8 – 9 % p.a.

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Loading

Vstoupit do diskuze 30 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku 2022 – prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu

Třináctý ročník ocenění nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku 2022 – zná své vítěze. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvních místech umístily: v kategorii Konzervativní fond to byl Conseq Invest Konzervativní, mezi Progresivními dluhopisovými fondy získal první místo […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Filip

  5 května, 2015

  Dobrý fond a ještě u ING jej lze pořídit bez vstupního poplatku.

  Odpovědět

 • jentag

  7 května, 2015

  Vzhledem k tomu, že fond víceméně kopíruje MSCI World a má nákladovost 1,93%, viděl bych jako rozumnější pořídit místo něj ETF na MSI World. Např. u iShares MSCI World ETF (URTH) je nákladovost 0.24%, což je docela podstatný rozdíl.

  Odpovědět

 • Peacemaker

  8 května, 2015

  U ETF jsou 3 druhy nákladů. Jednak nákladovost ETF, která bývá obvykle nízká, ale může být i 0,8%. Pak je to spreed ETF a nakonec spreed EUR/Kč (USD/Kč). Když si spočítáme celkové náklady, tak už to tak růžové ve prospěch ETF není. Abychom se vůbec dostali do rozumných nákladů musíme do ETF investovat větší částku. Uvažuji pravidelné investice menší částky. Příklad: když do podílového fondu (ING) investujeme 2000 Kč/měs, do ETF musíme dát 24000 Kč/ročně. Investováním do ETF 1) přijdete o efekt průměrování nákladů, 2) přijdete o měnové zajištění, 3) i tak se ETF začíná trochu vyplácet až při investicích nad 5 let (záleží na konkrétním případu).

  Srovnání PF a ETF není úplně jednoduché. Nemůžete si říct náklady ETF jsou 0,24%. Není to pravda.

  Odpovědět

 • jednadva

  11 května, 2015

  jentag mluvil o nákladovosti ETF/OPF. Do nákladovosti ETF se nezapočítává spread ETF ani spread USDCZK nebo EURCZK. (Co je „spreed“, to nevím.)

  Odpovědět

 • Peacemaker

  11 května, 2015

  jentag mluvil o nákladovosti a chtěl s ní porovnávat OPF a ETF a to myslím není správné. Podle mého názoru se musí porovnávat celkové náklady, které jsou u ETF mnohem vyšší, než se všeobecně tvrdí. Zapomněl jsem ještě na nákupní a prodejní poplatek obchodníkovi, jinak všechno pravda.

  Nemám nic proti ETF, jen jsem chtěl vědět jak to je, když je každý tak doporučuje, tak jsem si to spočítal.

  Našel jsem třeba toto:
  http://etfs.cz/jak-vypocitat-naklady-spojene-s-investici-etf/

  Odpovědět

 • jednadva

  12 května, 2015

  Zrovna v tom modelovém příkladě na etfs.cz by se místo fondu Fidelity vyplatilo koupit ETF, které zmiňuje jentag.

  Odpovědět

 • Peacemaker

  13 května, 2015

  Ten modelový příklad jsem dával jako příklad výpočtu. Ve skutečnosti to vychází pro ETF mnohem hůř.

  Odpovědět

 • jednadva

  13 května, 2015

  Viz můj príspevok hore. Netřeba držet se jedné jediné (polo)pravdy jako veš košile.

  Odpovědět

 • Radek Mann

  13 května, 2015

  kopíruje index MSCI World? MSCI World obsahuje 1631 akcií, tento fond má 56 pozicí, tzn. v počtu kopíruje z 3,4%. To mi nepříjde zas až tak moc. 😀 Či spíše hrubě nekopíruje, ne?
  Argument, proč raději koupit ETF to tedy není.
  Zdá se, že naopak je snaha prorážet benchmark. A zatím se to daří, oproti indexu MSCI W fond /zatím/ dosahuje nadvýnosu, /i když rozdíl je malý/.
  Takže otázka zní, jak a jak kvalitní dělají manažeři analýzu jednotlivých akcií, ze kterých vybírají ty, které nakonec koupí. Zda dokáží na delším horizontu benchmark překonávat.

  Odpovědět

 • jednadva

  13 května, 2015

  „Argument, proč raději koupit ETF to tedy není.“

  Co potom je?

  „Zdá se, že naopak je snaha prorážet benchmark. A zatím se to daří,“

  Už jste viděl fond, který by se udržel na trhu a NEPORÁŽEL index? Kdo by do něho investoval? Říká se tomu „survivorship bi­as“.

  Odpovědět

 • RM

  13 května, 2015

  Cituji „fond víceméně kopíruje MSCI World a má nákladovost 1,93%, … “ Jenomže tento fond index MSCI World nekopíruje. Považuje ho za svůj benchmark, který se snaží aktivním výběrem titulů překonávat. Ještě jednou, obsahuje pouze 3,4% titulů uvedeného indexu. Z množiny 1631 akcií jsem jich vybral 56. To není kopírování ale selekce.
  A fond si kupuji /jsem ochoten/ tehdy, když je schopen výběrem „správných“ titulů překonávat benchmark. Jinak si opravdu koupím raději ETF/ETN.
  A zda jsem viděl na trhu fondy, co neproráží svůj benchmark? Asi tak 75% fondů to nedokáže? Ano viděl, Filip níže uváděl ING, resp NN, pro srovnání, přímá konkurence od NN – Global High Dividend, založná 2003 3Y kumulace 58% vs. 68% v neprospěch fondu. /Benchmark je MSCI W/. Ano, viděl jsem fondy co neproráží a jsou tu už 12 let.
  //Ještě jinak, pokud zanedbám vstupní poplatky fondu /PF/ a náklady obchodníkoví /ETF/, 2Y investice 100 Eur, v případě FGFF na účtu 130,9 Eur, případě MSCI W Eur Kč, kdo by na tom byl lépe?

  Odpovědět

 • RM

  13 května, 2015

  omlouvám se, špatně příklad, vypadli mi čísla, investice 100 Eur, 2y fond 137,5 Eur, index 133 Eur.

  Odpovědět

 • jednadva

  13 května, 2015

  Tady by nejspíš prospělo počíst o tom, do jaké míry je možné po započtení nákladů na aktivní správu překonávat výnos indexového fondu. A o schopnosti průměrného člověka dopředu identifikovat nadprůměrného portfoliomanažera.

  Odpovědět

 • vasek

  13 května, 2015

  zase bych ale z ETF nedělal všelék…

  Odpovědět

 • jednadva

  13 května, 2015

  Pokud srovnám balenou vodu a vodu z kohoutku, tak voda z kohoutku taky není všelék. Ale umývat se balenou vodou vyjde trošilinku dráž.

  Odpovědět

 • Peacemaker

  13 května, 2015

  Přesně to tvrdím i já. Než kupovat předražená ETFka, je mnohem lepší kupovat levnější fond. Platí to zejména pro menší pravidelné investice v řádu několika tisíc.

  Odpovědět

 • jednadva

  13 května, 2015

  No tak si holt kupte ponejprv Amundi Index Equity North America v Kč, pokud máte měsíčně málo peněz. Tam můžete od 500 Kč. Vždycky jednou třeba za rok vyberte a kupte levné ETF (např. EUNL za 0,2 % ročně). Anebo Vanguard.

  Odpovědět

 • ...

  14 května, 2015

  pořád nám tam pokulhává ta koruna, ne?

 • vasek

  14 května, 2015

  na tu se prej nehraje :)

 • jednadva

  14 května, 2015

  No tak pro mě za mě zůstaňte v tom indexovém Amundi, pokud Vám u akcií tolik záleží na měnovém zajištění.

 • ...

  15 května, 2015

  Nechám si vysvětlit, samozřejmě na to zareaguju, není to jen rýpavý dotaz.

 • jednadva

  16 května, 2015

  Neočekávám takové posilování Kč, abych si kvůli tomu koupil zajištěný nediverzifikovaný fond za 1,9 % ročně.

 • Peacemaker

  17 května, 2015

  Občas se s kolegy bavíme o tom, kolik nás stojí provoz auta. Každý obvykle říká že jezdí za 6 l/100km (cca 2 kč/km), takže je to levnější než autobus. Když se zeptám, jestli auto dostali od bohatého strýčka, pojištění neplatí a do servisu nejezdí atd., tak to většinou nechápou. Když ještě navíc řeknu, že já jezdím za 6 Kč/km, tak se zaptají, co to mám za auto. Normálě si připadám jako blbec. :)

  To byla malá narážka na náklady ETF. Jediné co je u investic jisté jsou náklady a daně.

  K diverzifikaci: recenzovaný fond (eurová varianta) je lépe diverzifikovaný než index. Relativní volatilita je 0,9.

  Měnové riziko u akciových investic není tolik podstatné. Proč se mu ale nevyhnout, když je to možné. Záměrně píšu „měnové riziko“ a ne že bude koruna oslabovat nebo posilovat, protože to ve skutečnosti nikdo neví.

 • jednadva

  17 května, 2015

  Kéž byste byl místo juvenilních debat s kolegy raději nahlédnouti ráčil do knih učených.

  Fond o 50 akciích nemůže být diverzifikovanější než index o 1600 firmách. To by se Vám musela kovarianční matice zhroutit do nějaké singularity.

  Spoříte-li řádově tisíce korun měsíčně, uděláte lépe, použijete-li místo fondu Fidelity např. Amundi Index Equity North America (CZK). Nákladovost za (část) r. 2014 činí 0,3 %.

  Za určitých podmínek (např. delší investiční horizont, vysoký průměrný roční výnos akcií nebo vyšší měsíční úspora a kombinace těchto faktorů) uděláte lépe i tehdy, koupíte-li si např. zmíněné ETF.

 • chk

  19 května, 2015

  Co to je za diverzifikaci, investovat pouze do USA?Sice tam je 50 % ssvětové kapitalizace. Ale stále pouze 50 %…

 • jednadva

  19 května, 2015

  Jakou tržní kapitalizaci mají dohromady firmy ve fondu Fidelity?

 • ...

  20 května, 2015

  Měl jsem za to, že jsme se bavili o porovnání Amundi x ETF, ne o Fidelity.

  Dívejte, etfka nejsou všelék a stejně tak fondy, každé má svoje, ale je dobré se na situaci dívat trošku s nadhledem..

 • jednadva

  20 května, 2015

  Nevidím podstatný rozdíl. To, co (možná) získáte na měnovém zajištění v Amundi, to nejspíš zase ztratíte na menší diverzifikaci specifického rizika tamtéž.

  Jako součást portfolia jsou to dle mojho názoru plus minus stejné investice.

 • Radek Mann

  14 května, 2015

  • věčná válka mezi teorií efektivních trhů a aktivní řízení porfolia? Myslím, že jsem o tom něco četl a potkal se s tím i v praxi. 😀

  Což odpovídá mé myšlence, hledám fond, který dlouhodobě překonává svůj benchmark,jinak je řešením ETF/ETN.
  A zda je možné je nalézt? Lze, jsou takové, jen to dá chvíli hledání.

  • nejsem průměrný člověk a neřeším Vaše otázky z pohledu mnoha ale ze svého.

  A druhá věc, mám více kritérérií, které zohledňuji, od Peacemakera tu jich zaznělo více, ale jsou i další, např. měnové riziko, ne z pohledu investora ale z pohledu ETF/ETN, pokud kopíruje široký index jako je MSCI W, musíte počítat s tím, že jen necelých 60% akcií je kotováno v USD, kreditní riziko při syntetické replikaci, short-squeeze při zajišťování se velkých instititucionálních investorů /zatím jsme se takové situaci pouze přiblížili, ale co vím, co se bude při příštím velkém propadu dít?/,
  automatická realokace porfolia jako reakce na situaci na trzích při komplexních porfoliích,
  ETF/ETN jsou výborné nástroje pro pasivní investice, ale jak už tady zaznělo od Vaška, nejsou dokonalé.

  Odpovědět

 • jednadva

  14 května, 2015

  Tak to jste toho poměrně dost zapomněl, jestli jste někdy něco podobného četl. Pokud jste to vůbec kdy četl. Naštěstí neděláte biostatistiku a netestujete léčiva. To by bylo pěkných pár mordů navíc.

  Odpovědět