Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Akciové fondy: Japonsko vytáhlo Černého Petra

Japonsko - japonské vlajky

Akciové podílové fondy v dubnu opět stagnovaly. Vliv na mírný pokles Indexu ICZ pravidelného investování mělo nejen nejvýrazněji klesající Japonsko, ale také nervozita před prezidentskými volbami ve Francii.

Dubnový vývoj zhodnocení akciových podílových fondů navázal na březnovou stagnaci. Index ICZ pravidelného investování sice odepsal 0,48 % a prohloubil tak korekci z únorového vrcholu po roční téměř nepřerušované jízdě vzhůru, u jednotlivých podílových fondů ovšem poklesy či růsty zůstávaly převážně na minimální úrovni.

Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů v dubnu 2017 poklesl na 1 137,8 bodu. To stále znamená celkový (nominální) růst akciových fondů od založení indexu v březnu 2014 o 13,78 %, přičemž index ztrácel především v průběhu roku 2015.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

Index ICZ - duben 2017 - 1 137,8 bodu

Zdroj: Investujeme.cz

Akciové fondy se v dubnu chovaly podobně jako aprílové počasí. Kupříkladu dva nejméně výkonné ruské fondy se propadly do „TOP 10 propadáků měsíce“, zatímco nejvýkonnější ruský fond se vypracoval mezi desítku nejvýkonnějších akciových fondů.

Japonsko má Černého Petra

Jednoznačného poraženého duben ale přesto má. Japonsko a akciové fondy investující do japonských akcií obsadily 6 z 10 fondů, které v průběhu měsíce nejvíce poklesly. Jedním z hlavních důvodů je pravděpodobně sílící napětí na severokorejském poloostrově.

Severní Korea s komunistickým režimem se pravděpodobně zmítá v posledních křečích. V záchvěvech zoufalství ovšem vyhrožuje použitím termonukleárních zbraní. Hrozbu jejich použití nepodceňují ani Spojené státy a ke korejským břehům vyslaly letadlovou loď. Zřejmě ani jejich tajné služby si nejsou jisty, zda KLDR má, či nemá jaderný arsenál schopný použití. Na druhou stranu je dobré být připraven i na případný konvenční střed.

Japonsko spolu s Jihokorejskou republikou jsou nejbližší cíle případného severokorejského útoku. Proto má Japonsko připravený evakuační plán a narychlo prověřuje protijaderné kryty. A to rozhodně není situace, která by přála akciovým trhům.

Tabulka 1: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond Znehodnocení mezi 20. 3. 2017 a 20. 4. 2017
NN (L) Japan Equity (CZK)* -6,73%
AMUNDI FUNDS EQUITY JAPAN VALUE CZK -4,28%
BGF World Mining Fund -4,19%
Aberdeen Global – Japanese Smaller Companies EUR -3,90%
Pioneer Funds – Russian Equity -3,76%
NN (L) Emerging Markets High Dividend (CZK) -3,69%
Aberdeen Global – Japanese Equity (EUR) -3,66%
ESPA Stock Japan -3,65%
Pioneer Funds – Japanese Equity -3,63%
ESPA Stock Russia -3,61%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Indie vystrkuje růžky

Ekonomika Indie je dlouhodobě považována za perspektivní. Masa jedné miliardy obyvatel s extrémně levnou pracovní silou a velmi volným pracovním právem je základem pro ekonomický rozvoj. Extrémně levná pracovní síla je navíc již minulostí v kvalifikovaných oborech.

V dubnu se na čele desítky nejvýkonnějších fondů objevil indický fond od Amundi. Přestože na „vítězných pozicích“ je poměrně těsno a rozdíly mezi první a druhou desítkou jsou spíše na úrovni statistické chyby, indický fond od Amundi dosáhl téměř dvojnásobného zhodnocení oproti druhému nejvýkonnějšímu fondu.

Mezi nejvýkonnějšími fondy se umístily též akciové realitní fondy, jeden těžař zlata, evropské a globální fondy malých a středních podniků… tedy více méně všehochuť.

Tabulka 2: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond Zhodnocení mezi 20. 3. 2017 a 20. 4. 2017
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA INFRASTRUCTURE 8,20%
AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD 4,63%
Parvest Equity India USD 4,28%
Franklin European Small-Mid Cap Growth 4,19%
FF – European Dynamic Growth A-ACC-EUR 3,88%
HSBC GIF Russia Equity A USD 3,81%
Franklin Global Real Estate (USD) 3,81%
CS (Lux) Global Property Total Return EQ Fund 3,74%
ESPA Stock Europa – Property 3,73%
Franklin Global Small-Mid Cap Growth 3,49%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Francie a prezidentské volby

Jedním z důvodů mírného poklesu Indexu ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů byla též nejistota stran francouzských prezidentských voleb. První kolo bylo vyhodnoceno až po uzávěrce indexu (vždy k 20. dni v příslušném měsíci), a tak se pozitivní efekt a euforie z překvapení, že vše dopadlo podle očekávání, projeví až v květnových výsledcích… pokud je nepřekryje jiná událost. A pokud nedojde k překvapení v druhém kole.

Emmanuel Macron porazil v prvním kole Marine Le Penovou s mírným náskokem. Má ale dobrou pozici a podporu do druhého kola, do něhož se Marine Le Penová pokouší mobilizovat za záchranu Francie. Tu by nejraději viděla venku z Evropské unie (a samozřejmě eurozóny) s novým frankem – a přeneseně se státním bankrotem.

Již výsledky francouzských voleb po prvním kole rozpoutaly euforii nejen na evropských akciových trzích, ale i v zámoří.

Investujete do akciových podílových fondů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Akciové fondy: Japonsko vytáhlo Černého Petra”

  1. Jurecek napsal:

    Hezky napsáno. Jinak moc pěkný přehled k podílovým fondům je tady http://www.investice.cz/podilove-fondy/t83/ 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.