CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

24. 04. 2017

0 komentářů

Francouzské volby překvapily výsledkem “podle plánu”

 

Podle prvních odhadů se zdá, že francouzské prezidentské volby nepřinesly alespoň v prvním kole velké překvapení. A možná, že to je samo o sobě největším překvapením.

Loading 

Poté co v roce 2016 šokovalo nejprve svým výsledkem referendum o setrvání Británie v EU a pak americké prezidentské volby, se výsledek prvního kola prezidentských voleb až překvapivě dobře shoduje s předvolebními průzkumy. Na prvním místě skončil středový reformní a pro-evropský Emanuel Macron a s ním postoupila do druhého kola Marine Le Penová z Národní fronty.

Pro trhy by to měla být relativně dobrá zpráva hned z několika důvodů. Za prvé, předvolební průzkumy se nijak zásadně nemýlily a nepodceňovaly podporu extrémních kandidátů (Le Penové a Mélenchona). Lze jim tedy relativně věřit i pro odhady do druhého kola. A v těch se zdá být Emanuel Macron pro Marine Le Penovou daleko silnějším soupeřem, než by byl eventuálně pravicový Francois Fillon. Průzkumy veřejného mínění (pokud jsou podobně kvalitní jako pro první kolo) ukazují dlouhodobě náskok Macrona před Le Penovou ve druhém kole o cca 30 procentních bodů – to je daleko za hranicí statistické chyby… Jak pravice (Fillon), tak levice (Hamon) navíc hned otevřeně podpořily do druhého kola Emanuela Macrona. V neposlední řadě Emanuel Macron představuje z pohledu trhů zajímavou kombinaci byznysově-přívětivých reforem (trh práce) a na rozdíl od Fillona o něco umírněnější rozpočtové restrikce – takové, která bezprostředně nemusí vést k nijak silnému “šlápnutí na brzdu”.

Trhy by pravděpodobně měly z počátku reagovat na jeho vítězství v prvním kole pozitivně a napětí na francouzském a italském dluhopisovém trhu by mělo polevit. Stejně tak by se mohl alespoň krátkodobě zamlouvat výsledek prvního kola euru. Druhé kolo voleb je na programu relativně brzy – 7. května – a napětí by se mohlo na trhy vrátit pouze za předpokladu, že by se výrazněji začal smazávat rozdíl mezi Le Penovou a Macronem nebo pokud by Le Penová získala na svoji stranu někoho skutečně výrazného – například Jean Luca Mélenchona.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Hra Trumpovou kartou

Nuže, pro ty z nás, které překvapilo hlasování o brexitu – a v londýnské City takových bylo rozhodně dost – získává údiv díky americkým volbám zcela nový rozměr, a to v daleko širším měřítku. Nevím, co se v této souvislosti říká o Hillary Clintonové a její kampani – no, když se zamyslím, tak něco bych si pravděpodobně vybavil – nicméně vítězství Trumpa, spolu s výsledkem britského referenda o vystoupení z Evropské unie a rostoucím neklidem po celé Evropě, zdá se, ukazuje na vzrůstající problémy se současným stavem západního světa. Nebo přinejmenším na nelibost, s níž tento stav vnímá široká veřejnost.

Text: Paul Stanfield

23. 11. 2016

Kasia Kiladis: Donald Trump trhy uklidnil

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem bylo nečekané. A trhy začaly padat. Po jeho prvním projevu se ale uklidnily. A jak by se měl na novou politickou situaci připravit investor? „Americký akciový trh jako celek je velmi drahý,“ říká Kasia Kiladis, ředitelka investic ve Fidelity International s tím, že je přesto nejlepší volbou. Jen je třeba pečlivě vybírat akcie.

Text: Petr Zámečník

18. 11. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *