CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Petr Zámečník

18. 11. 2016

0 komentářů

Kasia Kiladis: Donald Trump trhy uklidnil

 


 

Bylo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem tak neočekávané?

Zvolení Donalda Trumpa je zajímavý výsledek. Někteří lidé dokonce očekávali jeho zvolení. V okamžiku, kdy mají dvě strany přibližně stejné preference, jako tomu bylo např. při Brexitu, může dojít k jakémukoli výsledku. Co bylo ale neočekávané, byl Kongres, kde získali většinu také Republikáni.

Většina lidí se domnívala, že když bude zvolen Donald Trump, budou na to trhy reagovat velmi negativně.

…což se také zpočátku stalo. Co podle vašeho názoru přineslo obrat a trhy k růstu?

Ano, hlavně asijské trhy značně klesly. Ovšem tyto trhy byly otevřené v průběhu volby. V té době neměly informace k dalšímu vývoji.

K obratu došlo, když Donald Trump vystoupil a akceptoval volbu prezidentem. A jeho řeč byla mnohem umírněnější, mnohem více prezidentská. Tím trhy uklidnil. A investoři se začali dívat na skutečnost, že díky většině v Kongresu může prosadit nové zákony mnohem rychleji. A některé sektory na to reagovaly znatelně pozitivně. Např. zdravotnictví a jeho podobory by byly mezi negativně reagujícími sektory, pokud by zvítězila Hillary Clintonová.

REKLAMA

To z důvodu veřejné zdravotní péče, zavedené Barackem Obamou? 

Ano. Chtěla rozšířit „Obama Care“. To by se sice pozitivně promítlo na nemocnicích, ale negativně by se to zcela jistě dotklo biotechnologií a farmaceutických společností. Hillary Clintonová byla velmi kritická ke zvyšování cen v této oblasti.

Zdravotní sektor reagoval pozitivně. Ale nebyl jediný. Donald Trump prosazoval fiskální výdaje do infrastruktury a na obranné projekty. Tyto sektory proto velmi rychle vzrostly.

K růstu dopomohla i daňová politika nového prezidenta. Chce snížit korporátní daně a také usiluje o návrat zahraničních výdělků do země.

Na druhé straně Donald Trump neuvedl, kde na svou politiku vezme peníze, tudíž státní rozpočet bude zvyšovat zadluženost USA.

Oba kandidáti již v předvolební kampani říkali, že nechtějí zvýšit fiskální deficity. Hillary Clintonová chtěla vyšší výdaje zaplatit zvýšením daní. A Donald Trump chce ušetřit zrušením „Obama Care“. Ale nyní v tomto panuje trochu nejistota, neboť Donald Trump prohlásil, že chce některé aspekty veřejného zdravotního systému zachovat. Je příliš brzy hodnotit, zda a jaké úspory se mu v této oblasti podaří najít.

Republikáni jsou ale fiskálně konzervativní. Budou hlídat, aby dluh k HDP nerostl. Již dnes je tento poměr vysoký – přesahuje 100 %. Budou proto dohlížet, aby Donald Trump nejprve uskutečnil úsporné škrty v jiných oblastech, a pak teprve realizoval infrastrukturní a další podobné projekty.

Donald Trump nemá dostatek podpory ani v rámci své politické strany. Ještě před jeho zvolením řada významných Republikánů dala svou podporu Hillary Clintonové

Ano. Ale nyní to vypadá, že chtějí s Donaldem Trumpem spolupracovat.

REKLAMA

Dobrá zpráva je, že americký systém funguje rovnovážně a s pojistkami. Je zde prezident, Senát a Sněmovna reprezentantů. To eliminuje uvedení jakékoli extrémní politiky do praxe.

Na druhé straně ale všechny tři pilíře jsou nyní v rukách Republikánů…

To jsou. Ale Demokraté zvýšili počet svých křesel v Senátu a ve Sněmovně reprezentantů. Republikáni sice mají většinu, ale jen těsnou. Demokraté stále drží hodně politické moci. Navíc jsou zde ti „umírnění“, více liberální a ne tak extrémističtí Republikáni, kteří Donalda Trumpa nepodporovali při volbě.

Doufejme tedy, že rovnováha a pojistky budou i nadále fungovat.

Donald Trump bude prezidentem Spojených států pravděpodobně nejméně 4 roky. Co to znamená pro investory? Měli by změnit svá investiční portfolia?

Na to je zatím příliš brzy. U některých sektorů došlo k pohybu – zdravotnictví, finanční sektor, stavebnictví posílilo… a viděli jsme mnohem více defenzivní sektory, jako spotřební sektor, telekomunikace a utility, které oslabily. Trhy v první fázi zareagovaly rychle. Ale politika Donalda Trumpa se teprve ukáže. A zatím neznáme čísla.

Korporátní daně klesnou. Ale nevíme kdy ani o kolik. A trh toto již zapracoval pozitivně do kurzů akcií a zvýšil ocenění některých společností.

Volatilita je důležitá pro investiční profesionály. Dává jim příležitosti k nákupu, když trhy klesají, ale fundamenty zůstávají silné. Trhy se ale nejspíš uklidní až poté, kdy budeme vědět více o konkrétních opatřeních Donalda Trumpa.

Donald Trump hlásal hodně ochranářskou politiku. Znamená to, že by investoři měli preferovat americké akcie před ostatními, protože mají potenciál růst rychleji? Nebo je pouze předvolební prohlášení, které nebude naplněno?

Tento výstup je hodně pozitivní pro US akcie. I předtím byly americké akcie na tom relativně lépe než ostatní. Nyní s fiskálními stimuly a s monetární politikou na tom mohou být ještě lépe. Z pohledu jednoduché alokace aktiv jsou americké akcie velmi atraktivní, zejména ve srovnání s rozvíjejícími se trhy.

Volba Donalda Trumpa silně ovlivní Mexiko. Donald Trump chtěl zbudovat zeď mezi Spojenými státy a Mexikem… Je to realistické?

REKLAMA

Nyní začíná říkat, že možná nepostaví zeď, ale plot. V Kongresu také uvedl, že nechce deportovat všech 11 milionů lidí, kteří přišli do Spojených států nelegálně, ale soustředit se chce na ty ilegální imigranty, kteří spáchali nějaký trestný čin. A to už zní proveditelně. A je to mnohem umírněnější než v předvolebním procesu.

Americké společnosti může také negativně ovlivnit prohlášení Donalda Trumpa, že chce přinutit americké firmy vrátit zahraniční výrobu zpět do Spojených států. Nemůže toto mít větší dopad na akciové trhy než snížení daní?

Donald Trump má negativní mínění o společnostech, které přestěhovaly své výroby a outsoursují služby ze zahraničí. Řada společností přestěhovala výrobu do Latinské Ameriky včetně Mexika, high-tech společnosti operují v Indii a dalších nízkonákladových regionech.

Ale již v posledních letech je vidět, že se výroba postupně vrací do Spojených států, protože mzdová inflace v zemích, jako je Čína, vyrostla tak významně, že tento outsourcing již není tak nákladově efektivní. A stále je v těchto zemích nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovníků. Přesto tam ale zůstávají mzdové rozdíly. Proto je také potřeba dát americkým firmám nějaké daňové benefity, aby se jim návrat do země vyplatil.

Bude podle vašeho názoru Fed ovlivněn výsledky voleb? Podle některých názorů Fed z důvodu výhry Donalda Trumpa odloží zvyšování úrokových sazeb.

Mnoho lidí se domnívalo, že když bude zvolen Donald Trump, trhy propadnou a Fed bude možná nucen se zvyšováním sazeb počkat, protože finanční trhy budou destabilizované. Ale trhy se velmi rychle zotavily a současné indikace ukazují, že je 90% pravděpodobnost zvýšení sazeb v prosinci.

Kam byste doporučila investovat drobným soukromým investorům na příští čtyři roky, kdy bude Donald Trump americkým prezidentem?

Myslím si, že pro drobné investory je nezbytné investovat s profesionálními investory, kteří sledují jednotlivé akcie. Americký akciový trh jako celek je velmi drahý. Sice americké akcie vypadají lépe než jiné oblasti, přesto je důležité dívat se na úroveň jednotlivých akcií a hledat, kde lze vydělat peníze. A to děláme. Máme „value focused“ analytiky na akciovém trhu, kteří hledají podhodnocené akcie, aby neplatili prémii, ale naopak aby stále nakupovali ve slevě.

Máte nějaké tipy na stále podhodnocené akcie, které by stálo za to zařadit do portfolia?

Stále vypadá podhodnocený sektor zdravotnictví. Ale i zde je potřeba mít schopnost odlišit společnosti, které mají největší perspektivu. Nemáme zatím dostatek informací, jaké plány má Donald Trump s „Obama Care“.

Atraktivně se jeví také finanční společnosti. Ty mají investoři nyní podhodnocené z obavy před další regulací a zároveň z nejistoty, jak bude postupovat Fed. Ale v současnosti trend vypadá mnohem pozitivněji.

A co třeba dluhopisy? Fed bude nejspíš zvyšovat úrokové sazby, což není zrovna pozitivní zpráva pro dluhopisový trh.

Americký dluhopisový trh reagoval velmi negativně. Dolar posiluje v očekávání zvýšení úrokových sazeb Fedu a desetiletá výnosová křivka také roste, což je velmi špatná zpráva pro dluhopisový trh. Vše se ale stalo hodně rychle a teď je důležitá stabilizace.

Může současný prezident přinést stabilitu do americké ekonomiky?

V to doufám…

Děkuji za rozhovor.

kasia-kiladis-profil

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *