CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

13. 12. 2018

0 komentářů

Letošní akciové poklesy má na svědomí nárůst rizikové averze

 

Globálním akciovým trhům se v letošním roce příliš nedaří. Globální akciový index MSCI All Country World je od začátku roku přibližně v 6% mínusu. Mezi klíčové důvody akciových poklesů patří zpomalující dynamika růstu celé světové ekonomiky, obchodní válka mezi USA a Čínou, zpomalující růst čínské ekonomiky (přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou), zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem a korespondující zpřísňování měnových podmínek amerického dolaru, dále měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného Brexitu a nejistota ohledně italského rozpočtu a obrovské zadluženosti.

Loading



 

Akciová výkonnost má obecně dvě složky. První je dynamika korporátních zisků a druhou je změna valuací P/E, tedy poměr ceny akcie a zisku. Změna valuací přitom odráží změnu postoje investorů k riziku, resp. rizikovou averzi. Když na trzích panuje optimistická nálada, riziková averze má tendenci klesat a P/E má korespondující tendenci naopak růst. Když na trzích panuje negativní nálada, riziková averze má tendenci růst a P/E má korespondující tendenci naopak klesat.

Loňský rok 2017 představoval pro globální akciové trhy relativně pohodové období bez výraznějších výkyvů rizikové averze. Valuace P/E proto měla tendenci být silně stabilní. Za celý rok ve finále pouze nepatrně poklesla o 1 %. Akcie v loňském roce dosáhly velmi vysokého růstu o 22 % (v dolaru) a hlavním faktorem tohoto růstu tak byl enormně silný růst korporátních zisků, jenž činil vysoce nadprůměrných 23 %, když byl hnán rekordní dynamikou světové ekonomiky, jež dosáhla na konci roku 2017 cyklického vrcholu.

Letošní rok je značně odlišný. Zisky sice stále ještě rostou velice slušně, aktuálně oproti konci roku 2017 o 14 % – zejména díky americkým korporacím, jejichž ziskovost byla enormně podpořena daňovými škrty – nicméně negativní faktory uvedené na začátku textu způsobily velmi výrazný nárůst rizikové averze. A právě to se promítlo do velice silného poklesu valuací P/E o celých 18 % z 19,3násobku na konci roku 2017 na aktuální 15,9násobek. Když intenzitu těchto faktorů sečteme, dostaneme výslednou ztrátu od začátku letošního roku ve výši přibližně 6 %.

Zdroj : Bloomberg

Náš akciový výhled pro rok 2019 je opatrně pozitivní. Přestože budou výše uvedené rizikové faktory přítomny s minimálně stejnou intenzitou jako v roce letošním, oba fundamentální faktory akciové výkonnosti by se měly vyvíjet relativně pozitivně.

REKLAMA

Aktuálně očekávaný růst korporátních zisků na rok 2019 je na stále velice slušné úrovni 8 %. A co se týče valuací, ty se po letošním poklesu dostaly již na dosti atraktivní úrovně. Aktuální hodnota P/E na úrovni 15,9násobku se totiž nachází již poměrně hluboko pod dlouhodobým průměrem 20,1násobku – jde o 21procentní diskont. Jinak řečeno, globální akciové trhy jsou na základě tohoto valuačního ukazatele po letošních propadech z dlouhého historického srovnání již poměrně levné. A to nás naplňuje mírným optimismem.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *