CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

08. 01. 2018

0 komentářů

Zkroťte v novém roce svůj rodinný rozpočet

 

Znáte dlouhodobě tu situaci, kdy každý měsíc před výplatou musíte počítat každou korunu a rádi byste si vytvořili finanční rezervu? Tipy, jak lépe hospodařit a umět správně sestavit rodinný rozpočet nám prozradil Pavel Novák, ředitel společnosti Zonky.

Loading



 

Vánoce jsou za námi. Pro někoho znamenaly čas klidu a míru, pro jiné konec roku znamenal stres a velké výdaje. Pokud patříte do druhé skupiny, a teď vaše peněženka zeje prázdnotou, zbystřete. Lidé v prosinci často zatěžují rozpočet více, než je zdrávo. Je tak důležité mít finanční rezervu, na což stále většina Čechů zapomíná. Správně nastavený rozpočet vám v novém roce ušetří spoustu starostí.

,,Před Vánoci jsme zaznamenali poměrně vysoký počet poptávek po půjčce na vánoční dárky. Ve většině případů jsme však poptávku museli po důkladném vyhodnocení zamítnout, protože půjčku poptávali lidé, kterým by více uškodila, než pomohla.” uvádí k tématu vánočních půjček ředitel služby Zonky Pavel Novák.

Pokud jste to ještě neudělali, dejte si v roce 2018 alespoň jedno předsevzetí:

,,Tento rok ušetřím!”

Jak se říká, přání je otcem myšlenky. Stejně tak důležité je začít. A především novoroční předsevzetí neporušit. “Je důležité vytrvat, být důsledný a držet se pevně stanovených pravidel. Třeba pravidlo 50/20/30 může být to, které vám pomůže zkrotit váš rozpočet,” uvádí Novák zajímavý tip, jak nahlížet na rozpočet.

Pravidlo 50/20/30 zpopularizovala americká senátorka Elizabeth Warren svoji knihou „Ultimátní životní finanční plán“. Základní pravidlo zní, že váš měsíční příjem po zdanění byste měli rozdělit do třech různých skupin: největší 50 % balík přijde na základní každoměsíční výdaje, 30 % na vaše osobní potřeby a zbylých 20 % ušetříte a použijete na investování.

50 % vašeho příjmu: pravidelné položky

Pro vše nezbytně potřebné ve vašem životě dejte stranou polovinu vašich osobních či rodinných příjmů (hovoříme o částce, která vám přijde na účet po odečtení daní). 50 % se může zdát hodně, ale už uvidíte, co vše se vejde do této kategorie, začne to dávat smysl.

Nezávisle na tom, kde žijeme a jakou máme práci, základní skupiny pravidelných výdajů máme společné. Spadají sem náklady na bydlení (včetně energií, vody a plynu), jídlo, dopravu a další nezbytnosti potřebné k chodu domácnosti (prací prášek). Nejde zde o individuální položky, ale spíše o to, abyste vše dokázali držet pod hranicí 50 %. Někdo může platit vyšší nájem, ale výhodná poloha bydlení mu umožní chodit do práce pěšky a ušetřit na dopravě.

20 % vašeho příjmu: úspory a investice

V dalším kroku dejte stranou 20 %. Ty použijte pro budování finanční rezervy (ideálně ve výši tří měsíčních platů), splácení hypotéky na dům nebo půjčky na auto a v neposlední řadě také k investování.

,,Nezávisle na tom, zda je vám 25 nebo 55 let, je šetření na důchod chytré investiční rozhodnutí. Investování s cílem přilepšení si nebo zajištění se v důchodovém období je jedním z nejčastějších cílů, které investoři sledují,” tvrdí Novák ze služby Zonky, kde investuje více než 16 000 investorů.

Tuto kategorii byste měli mít zaplacenou poté, co pokryjete všechny pravidelné platby a předtím, než vůbec pomyslíte na jakékoli rozmazlování se. O dané porci peněz přemýšlejte jako o jistém závazku pro vaši lepší budoucnost.

30 % vašeho příjmu: osobní

Poslední skupinu tvoří všechny výdaje, které – ač nejsou vyloženě potřebné – zpříjemňují váš život. A jak uvidíte – spadá do ní spousta věcí.

Patří sem váš účet za telefon, kabelovou televizi, návštěvy kaváren, členství ve fitness centru, nebo letní rodinná dovolená a víkendové výlety. Aby celý systém rozpočtu fungoval, musíte být na sebe přísní a večeři v restauraci s přáteli přidáte do této kategorie (a nikoli do pravidelných položek). Pokud se budete nebezpečně přelévat přes hranici 30 %, je jasné, že něco musíte obětovat.

K tomu, abyste se mohli držet pravidla 50/20/30 nepotřebujete nadstandardně vysoký příjem. Jeho kouzlo spočívá v tom, že představuje procentuální vodítko pro každého nezávisle na tom, jaký je jeho plat. Stačí si vést jednoduchou tabulku, kterou jsme připravili na modelu tříčlenné rodiny (rodiče + dítě), jejíž pravidelné příjmy jsou 45 000 Kč.

FINANČNÍ PLÁN V KOSTCE

 

PRAVIDELNÉ VÝDAJE
50 %
INVESTICE A ÚSPORY 20 % OSOBNÍ NÁKLADY

30 %

bydlení (včetně energií, služeb a nákladů na domácnost) splácení půjčky/hypotéky komunikace (telefon, televize, internet…)
jídlo spoření zájmové kroužky
doprava investice zábava (restaurace, výlety, nákupy …)
22 500 Kč 9 000 Kč 13 500 Kč

 

Pravidelné výdaje 22 500 Kč
bydlení (včetně energií, služeb a nákladů
na domácnost)
13 500 Kč
jídlo 6 000 Kč
doprava 3 000 Kč

 

Investice a úspory 9 000 Kč
Splácení půjčky/hypotéky 3 000 Kč
Spoření 2 000 Kč
Investice 4 000 Kč

 

 

Osobní náklady 13 500 Kč
Komunikace (telefon, televize, internet…) 3 000 Kč
Zájmové kroužky 2 500 Kč
Zábava (restaurace, výlety, nákupy …) 8 000 Kč

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vývoj na finančních trzích – březen 2024

Akciové indexy a zlato na nových maximech. ČNB snižuje úrokové sazby. Kurz koruny stabilní. Vývoj na kapitálových trzích v březnu udělal radost většině investorů. Dařilo se akciím, solidní výnosy zaznamenaly dluhopisové fondy, výrazně stouply ceny komodit a oživení je patrné i na českém realitním trhu.

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *