Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Zájem o konsolidace vzrostl v loňském roce o 80 %. Kvůli koronakrizi hledají domácnosti rezervy v rozpočtech

Půjčky 02.02.2021 | 12:57 0 Komentářů

Sjednocení půjček do jedné výhodnější prošlo v posledních měsících nebývale vysokým zájmem. Svůj podíl na tomto trendu má i koronavirová krize, která nutí domácnosti hledat cesty k optimalizaci dluhů. Podle interních dat společnosti Cofidis byl zájem o konsolidace meziročně vyšší ve všech měsících od ledna až po prosinec s výjimkou října, přičemž v červnu byl nárůst zájmu nejvyšší, meziročně o 193 %.

Loňský rok díky koronaviru prověřil nejen zdraví obyvatel celého světa, ale také veškeré oblasti ekonomiky, a tlak nepolevuje ani v roce letošním. Většina firem doposud funguje v omezeném režimu, mnohá odvětví jsou díky opatřením naprosto ochromena. Obavy o práci rostou a domácnosti hledají cesty, jak snížit v rámci rozpočtů své náklady. 

„Právě v nejisté době, jako je ta současná, nabízí konsolidace jednu z možností úspor,“ říká Cyril Křůpala, marketingový ředitel společnosti Cofidis, a dodává: „Meziročně zájem o konsolidace vzrostl u stávajících klientů o více než 66 %, u nových dokonce o 137 %. Zvýšený zájem lze očekávat i během letošního roku.“

 Moratorium dluhy odloží, ale nevyřeší

Již v únoru 2020 se objevil skokový nárůst žádostí o konsolidace, zejména u nových klientů, a to dokonce meziročně o téměř 340 %.

„Tehdy již bylo pravděpodobné, že pandemie bude znamenat pro rozpočty některých domácností citelný zásah. V době omezení během nouzového stavu v březnu a dubnu počty žádostí mírně klesly, ale po uvolnění opatření v květnu a v červnu jsme zaznamenali nejvyšší zájem nových žadatelů z celého roku. V květnu to bylo dokonce pětkrát více než v roce 2019,“ popisuje Křůpala a doplňuje: „Je evidentní, že ne každý mohl nebo chtěl využít splátkového moratoria a lidé hledali sami i jiná řešení.“

Ani poté ale zájem o sloučení půjček výrazně neopadal. S výjimkou října, který zůstal na zhruba stejné úrovni jako o rok dříve. Již během listopadu, poté, co skončilo úvěrové moratorium, však počty žádostí opět výrazně stouply, celkem o 92 %, a zájem neopadl ani v době adventu.

Znalost konsolidace rok od roku vyšší

Mění se i obecné povědomí o konsolidaci. Ještě několik let nazpět lidé o možnosti konsolidace vůbec nevěděli. V roce 2017 se dokonce jednalo o hlavní důvod, proč respondenti o konsolidaci neuvažovali. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Cofidis mezi 550 respondenty o možnosti sloučení půjček neví pouze 6 % respondentů. Nejvíce, téměř polovina lidí, neuvažuje o konsolidaci pouze z toho důvodu, že nemají půjčky, které by sjednotili. Desetina Čechů pak nevěří, že lze konsolidací více půjček do jedné významně ušetřit.

„Praxe přitom ukazuje, že správně nastavenou konsolidací lze ušetřit až stovky korun měsíčně. Lidé spíš mají o fungování konsolidace nepřesné informace. Kromě spotřebitelských úvěrů lze totiž konsolidovat také třeba kontokorenty, kreditní karty, v rámci tzv. partnerské konsolidace lze dokonce sloučit závazky celé rodiny,“ dodává závěrem Cyril Křůpala z Cofidisu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.