Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Vyšetřovatelé ČPP hlásí zvyšující se podíl pojistných podvodů z životního a majetkového pojištění

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group (dále jen „ČPP“)  zveřejnila  své bilanční statistiky k pojistným podvodům  za rok 2016. 

Ve srovnání s předchozími roky významně přibývá pojistných podvodů z oblasti životního a majetkového pojištění oproti klesajícímu počtu případů v autopojištění. Uchráněné finanční prostředky představují částku přesahující 31 milionů korun.

Za uplynulý rok 2016 prošetřili specialisté ČPP téměř tisícovku případů s podezřením na pojistný podvod a v 600 z nich podvodné jednání také prokázali. „Na nevyplaceném pojistném plnění jsme uchránili hodnotu ve výši 31 milionů korun,“ uvedl Bc. Aleš Haisl, vedoucí oddělení vyšetřování Bezpečnostního odboru. Podle počtu řešených případů se mezi nejpoctivější regiony řadí Liberecký a Pardubický kraj. Tradičně nejvíce pojistných podvodů bylo odhaleno v hlavním městě Praze. K nejvyššímu meziročnímu nárůstu o 19 % došlo v Ústeckém kraji.

„Z dlouhodobého hlediska se projevil výrazný nárůst pokusů o pojistný podvod v životním, majetkovém, a dokonce také v cestovním pojištění,“ uvedl Bc. Aleš Haisl. „Stále častěji se setkáváme s podvodným jednáním při uzavírání životního pojištění s úrazovým připojištěním. V mnoha případech klienti uvedli záměrně nepravdivé údaje o svém zdravotním stavu, například zatajili předchozí úrazy,“ doplnil Bc. Aleš Haisl. Podle statistik ČPP za rok 2016 se podvody v oblasti životního pojištění podílely na celkovém množství 34 %, přičemž v roce 2015 představovaly pouhých 6 %.

ČPP z toho segmentu eviduje nedávný případ, kdy klient pod vlivem alkoholu při cestě domů upadl na schodech a utrpěl zlomeninu zápěstí a žeber. Ještě téhož večera se muž nechal ošetřit v nemocnici a následně oznámil pojišťovně úraz. Zatajil ovšem fakt, že se mu újma stala po požití alkoholu. Dokonce upravil lékařské zprávy tak, aby v nich nebyly záznamy o stavu, v jakém byl přijat k ošetření. Specialisté ČPP své podezření na manipulaci s lékařskou dokumentací prověřili a srovnáním se záznamy přímo z ošetřujícího zařízení podvodné jednání klientovi prokázali.

Lidé si v podobných případech neuvědomují, že pojistný podvod je trestný čin, za který může soud podle závažnosti udělit až desetiletý trest odnětí svobody. „Pokud by pojišťovny podvody neřešily, podvodníci by dostali zaplaceno i za události, které se ve skutečnosti třeba ani nestaly nebo nejsou v rámci pojištění kryté. Pojišťovny tak chrání i své klienty, protože vyšší objem vyplacených částek by ve svém důsledku mohl ovlivnit cenu pojištění, která by se musela zvýšit,“ upozorňuje Bc. Haisl.

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group je univerzální pojišťovnou, která nabízí svým klientům moderní produkty a komplexní pojistná řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Česká podnikatelská pojišťovna je třetím největším poskytovatelem povinného ručení na pojistném trhu v České republice. Společnost působí prostřednictvím 6 regionálních ředitelství, 90 poboček a 300 kanceláří na celém území ČR. Kompletní nabídka produktů je k dispozici na internetových stránkách www.cpp.cz. Telefonickým dotazům je vyhrazena klientská linka 957 444 555.

ČPP je součástí pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group. Vienna Insurance Group (VIG) je předním specialistou na pojištění v Rakousku a ve střední a východní Evropě. Kolem 50 společností ve 25 zemích tvoří koncern s dlouhou tradicí, silnými značkami a velkou blízkostí klientům. VIG staví na základech 190 let zkušeností v oblasti pojišťovnictví. S přibližně 23 000 pracovnicemi a pracovníky je koncern Vienna Insurance Group jasným lídrem na svých klíčových trzích. Toto skvělé postavení dovoluje naplno čerpat z dlouhodobého potenciálu růstu regionu se 180 miliony obyvatel. Na burze kótovaná Vienna Insurance Group je podnikem s nejvyšším ratingem v rámci hlavního indexu Vídeňské burzy ATX; akcie jsou kótovány i na Burze cenných papírů Praha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.