CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

20. 09. 2021

0 komentářů

V srpnu byla hodnota Broker Consulting POVIndexu 6 487 korun. Povinné ručení je tak o bezmála 1 100 korun levnější než před dvěma lety

 

Broker Consulting POVIndex ani ve druhém prázdninovém měsíci nezaznamenal prakticky žádnou změnu. Jeho hodnota se oproti červenci zvedla o pouhé 3 koruny na 6 487 korun. S ohledem na toto zanedbatelné zdražení vychází současné povinné ručení z dlouhodobého pohledu stále výrazně levněji než v minulosti. Přesně před dvěma lety, na počátku měření POVIndexu, byla jeho hodnota o 1 091 korun výše.  

Loading



 

Broker Consulting POVIndex byl poprvé spuštěn v srpnu roku 2019. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už se jedná o nového řidiče, nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. Zaměřuje na vyšší zabezpečení u klasického rodinného vozu. „Dosavadní nasbíraná data POVIndexu zřetelně odrážejí vývoj v oblasti povinného ručení za poslední dva roky, a tedy jeho postupné zlevňování. Vstupní hodnota POVIndexu startovala v srpnu 2019 na 7 578 korunách, přesně o rok později byla pouze 6 517 korun a v letošním roce klesla až na částku 6 487 korun. Přestože se dnes tato hodnota pohybuje oproti minulosti velmi nízko, nepředpokládám, že by se měla začít citelně zvedat. Jejímu výraznějšímu nárůstu totiž brání vzájemná konkurence pojišťoven,“ shrnuje Jiří Váchal analytik neživotního pojištění Broker Consulting.

Podobný vývoj lze sledovat i v rámci ročního pojistného. V srpnu 2019 se cena povinného ručení v Praze držela na částce 8 647 korun, ve stejném období v roce 2020 klesla na 7 329 Kč a letos vyjde roční pojistné na 7 196 korun.  V menším městě o velikosti Benešova zaplatili řidiči v srpnu 2019 za toto pojistné 6 528 korun, o rok později pouze 5 705 korun, v roce 2021 se naopak nepatrně zvýšilo na 5 779 korun. Stále panuje znatelný rozdíl i mezi nejnižším a nejvyšším pojistným. V hlavním městě slabě překračuje hranici 50 %, v Benešově je to ještě o 10 % více než v Praze.

Broker Consulting POVIndex je počítán odlišnou metodikou, než jako používá ČKP. Pro vizualizaci je zvolena značka vozu Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. POVIndex zastupuje běžné vozidlo podobné kubatury a výkonu ve vyšších hodnotách plnění, kdy první hodnota udává limit pojistného plnění pro případ škody na zdraví a druhá částka limit pro škody na majetku a ušlém zisku. Index je složen z těchto limitů povinného ručení: 36 % 100mil/100mil, 55 % 150mil/150mil a 9 % 200mil/200mil. V dlouhodobém horizontu lze díky POVIndexu sledovat, zda pojišťovny základní sazby u typického vozu spíše zdražují, nebo zlevňují.

Povinné ručení je povinné pro všechny

REKLAMA

Povinné ručení neboli Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí mít uzavřené každý majitel vozidla, které má přidělenou registrační značku či technický průkaz a je používáno na veřejných komunikacích. Uzavřít ho musí vlastník nebo spoluvlastník tuzemského a také cizozemského vozidla, pokud zákon nestanoví jinak. Povinné ručení se vztahuje i na elektrokola a koloběžky s motorem o výkonu nad 250 W.

V případě, že povinné ručení u registrovaného vozu vyprší, je nutné okamžitě sjednat nové, anebo vůz odhlásit. „Mnoho řidičů se mylně domnívá, že lhůta pro uzavření nového pojištění je 14 dní. Jedná se však o lhůtu, do které má řidič po zániku pojištění povinnost odevzdat značku vozidla do depozitu. V žádném případě to tedy neznamená, že nemusí mít vozidlo pojištěné. Bez povinného ručení hrozí majiteli vozu pokuta až 40 000 korun. Každopádně ochranná lhůta pro sjednání povinného ručení neexistuje a i jeden den nepojištění může řidiče vyjít na velkou sumu peněz,“ upozorňuje Václav Vích, ředitel pobočky OK POINT v Lounech.

Je-li vozidlo používáno pro běžný provoz, z hlediska účelu jeho užívání není v ceně povinného ručení zásadní rozdíl. Jiná situace je v případě, že je vozidlo používáno jako taxi anebo na zápůjčky. Cena pojistného pak může narůst o 50 až 100 procent.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Maximální roční příjmy pro výpočet důchodu

Od roku 2008 se sociální pojištění platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí a tyto příjmy tedy nevstupují do výpočtu starobního důchodu. Nadstandardní příjmy před rokem 2008 tedy ovlivňují výši důchodu více než od roku 2008. Podívejte se na […]

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

12. 03. 2024

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *