CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

0 komentářů

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

 

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat základní údaje o domě a na základě nich vypočítá orientační pojistnou hodnotu.

Loading 

Metodika výpočtu byla vypracována specialisty z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), Fakulty stavební. Je důležité zdůraznit, že výpočet má pouze orientační a informativní charakter a nejedná se o jednotně stanovenou cenu nemovitostí.

Orientační hodnota vypočtená kalkulačkou může sloužit jako výchozí hodnota pro stanovení pojistné částky, ale konečná hodnota je vždy určena na základě mnoha dalších kritérií. Pokud má dům hodnotnější prvky, jako jsou solární panely, krb nebo inteligentní systémy, je třeba vypočtenou hodnotu upravit.

Kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného postupně proniká do procesů sjednávání pojištění. Swiss Life Select vám přináší přehled využití kalkulačky u jednotlivých pojišťoven:

Česká Podnikatelská pojišťovna začala používat kalkulačku v říjnu 2023.

REKLAMA

ČSOB pojišťovna ji zahrnula do svých procesů v prosinci 2023 s tím, že do výpočtu zahrnuje i vedlejší náklady.

Uniqa pojišťovna používá kalkulačku od února 2024.

Generali Česká pojišťovna aktualizovala svůj výpočet v únoru 2024.

Kooperativa pojišťovna má změny od konce února 2024.

Allianz pojišťovna plánuje implementaci v prvním nebo druhém čtvrtletí roku 2024.

REKLAMA

Slavia pojišťovna plánuje implementaci s novým produktem v druhé polovině roku.

Pillow pojišťovna plánuje nasazení na přelomu let 2024/2025, i když není členem ČAP.

Direct pojišťovna zatím využívá vlastní metodu výpočtu, ale plánuje implementaci v budoucnu.

Pojišťovna VZP od roku 2021 nepoužívá podpojištění a kalkulačku orientační hodnoty ve formě uveřejněné na stránkách ČAP.

Implementace kalkulačky pro orientační hodnotu pojistného představuje krok k větší transparentnosti a pomáhá pojistníkům při určování správné pojistné částky. Pro minimalizaci rizika podpojištění je vhodné konzultovat s finančním poradcem, který posoudí nemovitost a vypočtenou hodnotu kalkulačkou a společně s klientem zváží případné úpravy pojistné částky.

Autor: Milan Strojvus, produktový specialista Swiss Life Select

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *