CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

25. 07. 2022

0 komentářů

UNIQA registruje letos více odcizených aut i jejich součástí

 

Podle policejních statistik v uplynulých letech počet odcizených vozidel klesal. Bohužel v letošním roce se tento trend obrátil, protože policisté registrují vyšší počet ukradených vozidel i motocyklů. Stoupá i zájem nenechavců o některé součástky. UNIQA tento vývoj po prvním pololetí potvrzuje: během prvních šesti měsíců 2022 počet odcizených aut a počet vloupání do aut dosáhl už více než 70 % celoroční úrovně 2021. 

Podle statistik pojistných událostí UNIQA stihli zloději odcizit klientům v havarijním pojištění za první půlrok 2022 tolik aut, kolik odpovídá více než 70 % množství za celý rok 2021. V případě odcizení částí vozidel nahlásili zákazníci za prvních šest měsíců dokonce už 73 % případů takové kriminality za celý rok 2021.

Největší zájem zlodějů panuje o značky Škoda, Volkswagen a Ford, v UNIQA i díky vyššímu zastoupení ve kmeni pojištěných aut o Mercedes a Renault. Z prémiových značek se nejvíce kradou vozy BMW a Audi. Největší množství vozidel zmizí v Praze a ve velkoměstech obecně, naopak méně četná jsou odcizení na venkově. Nejaktivnější jsou zloději v létě od července do září.

Tato fakta potvrzují i obecné policejní statistiky. Podle nich letos odvezli zloději už o 6 % vozidel více než ve srovnatelném loňském období. Jde o obrat v trendu: od roku 2014 počty ukradených aut, motocyklů i částí aut v ČR prakticky nepřetržitě klesal.

Příčiny obratu vývoje

Experti dávají tuto změnu částečně do souvislosti s obnovením běžného života po covidu-19 a zrušením restrikcí. „Příčinu vidíme ale i v poměrně dramatickém zhoršení ekonomické situace, spojené s prudkým růstem cen nových aut, jejich nedostatkem na trhu, což se odrazilo i v enormním zdražení ojetin,“ upozorňuje na další významné faktory Jiří Moravec, šéf likvidace škod z pojištění vozidel UNIQA.

REKLAMA

Zloději už nemusí být dnes tak zruční jako před deseti lety. Nyní jsou z nich spíše hackeři, kteří se přes diagnostickou zásuvku dostanou do systému auta, přeprogramují řídící jednotku, nahrají svůj software a odjíždějí. Anebo odemknou auto zesílením signálu z klíčku, který vysílá elektronika u vozidel s bezklíčovým otevíráním a startováním. K tomu stačí se chvilku pohybovat blízko majitele vytipovaného auta, jenž má klíček v kapse. Na oba způsoby vycházejí opravdu dvě tři minuty, než zloděj z místa odjíždí, navíc auta nemají díky tomuto „šetrnému“ postupu žádné mechanické poškození.

Jaké součástky lákají zloděje

U dílčích krádeží součástí aut jsou nejfrekventovanější případy odcizení kol na discích z lehkých slitin, krádeže vestavěných navigací a střešních nebo záďových nosičů kol.

Samostatnou kapitolou jsou krádeže katalyzátorů. Ty se dějí hlavně u starších aut z devadesátých let. V nich se nacházejí drobná množství vzácných kovů, které sběrny vykupují kvůli recyklaci. Problémem zůstává, že i když zloděj za takový demontovaný katalyzátor dostane ve výkupu několik stovek až tisícovek korun, majiteli takto „ochuzeného“ vozidla vznikne škoda i několik desítek tisíc korun, což je velmi často nad úrovní obecné ceny celého vozu.

SafeLine dohledá odcizené auto

Od roku 2009 může být součástí pojištění UNIQA i telematická jednotka SafeLine s GPS signálem. Díky této krabičce velikosti menšího mýdla namontované skrytě do auta se daří odcizená auta pojištěná v UNIQA dohledat a vrátit majiteli. „Díky signálu palubní jednotky SafeLine se nám podařilo za asistence zahraniční policie vrátit do Česka majitelům i řadu drahých vozidel, s nimiž už zloději stihli přejet státní hranice,“ podotkl Jiří Moravec z UNIQA.

Službu SafeLine využívají desítky tisíc klientů, kteří kromě lepší ochrany proti ukradení také platí pojistné podle ujetých kilometrů.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sportujete? Tak si raději zkontrolujte svoji pojistku

Úrazové pojištění je vhodným doplňkem široké pojistné ochrany zejména pro sportovně aktivní lidi. Aby úrazové pojištění ale skutečně chránilo, musí zahrnovat všechny aktivity, které člověk provozuje.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 08. 2022

Průzkum: Doplňkové penzijní spoření má jen 5 % dětí

Tři čtvrtiny Čechů ví o možnosti sjednat doplňkové penzijní spoření dětem, sjednané ho má ale jen 5 % nezletilých. Respondentům na něm vadí především nízké zhodnocení. To přitom u vyvážených strategií loni dosáhlo téměř 5 %. Překážkou je i dlouhé trvání produktu. Na to penzijní společnosti reagují […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2022

Analýza: Pouze u 30 % nemovitostních pojistek zatím nehrozí podpojištění

V souvislosti s urychlující se inflací, která se již v loňském roce projevila při poruše dodavatelských řetězců v enormním růstu cen stavebních materiálů a dalších technologií (a jejíž další prohloubení lze v aktuální situaci dále jistě očekávat), se objevuje zásadní riziko. Pojistné částky u neindexovaných smluv pojištění […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.