CZK/€ 24.565 +0,10%

CZK/$ 24.167 -0,24%

CZK/£ 29.173 +0,10%

CZK/CHF 25.362 -0,54%

05. 08. 2022

0 komentářů

UNIQA: penzijní spoření se i při dnešní inflaci stále vyplatí

 

Stále více lidí nyní řeší, jak předejít znehodnocení úspor, z nichž aktuální inflace ukrajuje nebývale vysoký díl. Podstatná část populace však má v období zvýšené nejistoty tendenci činit radikální rozhodnutí. Ta se z krátkodobého hlediska mohou jevit jako příznivá, nicméně v delším horizontu mohou naopak poškodit schopnost zajistit si do budoucna dostatek prostředků. Při dohánění rekordní dvouciferné inflace je proto namístě opatrnost. 

Aktuální zprávy z ekonomiky přirozeně vzbuzují ve většině lidí pesimismus, který v některých případech dokonce hraničí s panikou. Zodpovědní střadatelé a investoři přemýšlejí, jak uchránit své úspory před jejich reálným znehodnocováním. Sledují proměnlivou výhodnost základních spořících produktů a uvažují o přesunech svých finančních rezerv. Projevuje se zde stále relativní konzervativnost české populace, která pořád většinově důvěřuje bankovním účtům a hotovosti, v níž drží přes 60 % svých financí. Během covidové éry se sice podstatně zvýšil zájem o investice, stále se však jedná spíše o doplňkovou formu akumulace.

Dokáže doplňkové spoření na penzi porazit inflaci?

I když zprávy o vývoji doplňkového penzijního spoření (včetně penzijního připojištění) v uplynulých měsících tohoto roku nepředstavovaly příliš příjemné čtení, je zapotřebí přistupovat k této formě zhodnocování z dlouhodobého hlediska, tedy vnímat ho optikou několika desetiletí. Je třeba mít na paměti, že na dlouhém investičním horizontu dochází po určité době k propadům hodnoty. Tyto propady jsou však v delším čase vyvažovány růstovými fázemi cyklu, které obvykle trvají déle než období poklesu. Vyvážené a zejména akciové fondy umí dlouhodobě překonávat inflaci a přinést účastníkovi zajímavé zhodnocení. Nelze tedy doporučit kvůli nynějším poklesům výkonnosti u většiny fondů vystoupení z doplňkového penzijního spoření. Například termínovaný vklad u banky může mít sice aktuálně atraktivnější výnos než konzervativní účastnické fondy, jenomže jde o krátkodobý nástroj určený k jiným účelům než doplňkové penzijní spoření, takže je mezi sebou nelze srovnávat, a to ani v krátkodobém ani v dlouhodobém horizontu.

 

Právě naopak, nyní jde o příležitost k nákupu aktiv (účastnických fondů) za nižší cenu. A může to být i vhodná chvíle k optimalizaci pravidelných vkladů s ohledem na dosažení nejvyšší možné podpory od státu i zaměstnavatele. Při snaze o eliminaci dopadů inflace na uspořené prostředky pak není od věci zvážit přechod z konzervativní strategie do dynamičtější. Zejména pak v situaci, kdy má investor před sebou delší dobu spoření než 10 let. Pravda je taková, že v konzervativních fondech, a to jak ve starém penzijním připojištění, tak i novějším doplňkovém penzijním spoření, je během uplynulých let dlouhodobý výnos hluboce pod průměrnou inflací za dané období. Proto dávají tyto fondy smysl jen u těch účastníků, u nichž se blíží konec doby spoření, a nelze tedy už moc počítat se střídáním cyklů. 

REKLAMA

Z penzijního připojištění do penzijního spoření

„Dá se říci, že starší penzijní připojištění využívají více klienti předdůchodového věku a ti klienti, kteří preferují jistotu před nejistým výnosem. Naproti tomu doplňkové penzijní spoření se hodí pro aktivnější jedince, kteří jsou připraveni akceptovat určitou míru rizika poklesu v zájmu dlouhodobého zisku,“ popisuje rozdíly mezi střadateli Pavel Vaněk, ředitel penzí a investic UNIQA.

Pokud má střadatel před sebou ještě více než 10 let smluvní doby a má smlouvu „starého“ penzijního připojištění (vstup byl možný do konce roku 2012), měl by zvážit přechod do doplňkového penzijního spoření. „Nezáporná nula“, kterou má na staré smlouvě garantovanou, pro něj ztrácí v silně inflačním prostředí smysl, protože bude přicházet o velkou část reálné hodnoty naspořených prostředků. V situacích jako je tato se obvykle vyplácí volit alespoň vyvážené fondy, optimálně v kombinaci s akciovými, aby v delším časovém horizontu inflaci dokázal „porazit“.

 Změna strategie střadatele

Provést obrat ve strategii, tedy nastavit dynamičtější přístup a zvolit vyvážené a akciové fondy, není nijak složité. „Investiční strategii lze měnit libovolně. Zákon o doplňkovém penzijním spoření stanovuje podmínky, za kterých tak lze učinit. První změna strategie je v rámci kalendářního roku zdarma, každá další stojí 500 Kč.,“ říká Pavel Vaněk, ředitel penzí a investic UNIQA.

Každopádně s blížícím se koncem smluvní doby doporučují experti návrat ke konzervativní strategii v zájmu relativní fixace zisků s ohledem na možný aktuální propad. „Vždy ale záleží na rizikové averzi každého účastníka. Tuto otázku utlumení rizika poklesu by měl řešit vždy se svým poradcem i s ohledem na jeho konkrétní finanční situaci a stav penzijního účtu,“ dodává Pavel Vaněk z UNIQA závěrem.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sportujete? Tak si raději zkontrolujte svoji pojistku

Úrazové pojištění je vhodným doplňkem široké pojistné ochrany zejména pro sportovně aktivní lidi. Aby úrazové pojištění ale skutečně chránilo, musí zahrnovat všechny aktivity, které člověk provozuje.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 08. 2022

Průzkum: Doplňkové penzijní spoření má jen 5 % dětí

Tři čtvrtiny Čechů ví o možnosti sjednat doplňkové penzijní spoření dětem, sjednané ho má ale jen 5 % nezletilých. Respondentům na něm vadí především nízké zhodnocení. To přitom u vyvážených strategií loni dosáhlo téměř 5 %. Překážkou je i dlouhé trvání produktu. Na to penzijní společnosti reagují […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2022

Analýza: Pouze u 30 % nemovitostních pojistek zatím nehrozí podpojištění

V souvislosti s urychlující se inflací, která se již v loňském roce projevila při poruše dodavatelských řetězců v enormním růstu cen stavebních materiálů a dalších technologií (a jejíž další prohloubení lze v aktuální situaci dále jistě očekávat), se objevuje zásadní riziko. Pojistné částky u neindexovaných smluv pojištění […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.