Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Trumpovo zpomalení obchodu podporuje zlato, ropa dosáhla nového rekordu

Investice 28.02.2017 | 17:40 0 Komentářů

Zpomalení obchodu a nejistota v Evropě vyslaly zlato a stříbro vzhůru

  • Zlato se z odprodeje mezi červencem a prosincem zotavilo už o více než 50  %, ale je to pouze 20 % čistých dlouhých pozic
  • Pokračuje nákup WTI, ropa v minulém týdnu dosáhla nového rekordu v dlouhých čistých pozicích
  • OPEC produkci omezuje, ale rostoucí produkce USA, Libye a Nigérie jde proti tomuto opatření
  • Obchodníci s mědí dále snižují rekordní dlouhé pozice, kterých dosáhli před třemi týdny
  • Obchodníci očekávají, že cena pšenice klesne na 15měsíční minimum

Hedgeové fondy si po posledních rekordních úrovních udržují v komoditách téměř nezměněnou úroveň. S výjimkou ICE Brent a topných olejů – údaje zveřejněné v pondělí ve 12,00 GMT – se hrubé dlouhé pozice 23 sledovaných futures snížily o 1 % na 1,84 milionu lotů futures a opcí. 

saba1

Trumpem vyvolané zpomalení obchodu v kombinaci s růstem politické nejistoty v Evropě vyslaly zlato a stříbro vzhůru. Fondy zvýšily dlouhé pozice stříbra už v osmém týdnu po sobě, zatímco čisté dlouhé pozice zlata vzrostly o 21 %. V minulém týdnu byly fondy čistým prodávajícím.  

Zatímco zlato se z odprodeje v období od července do prosince zotavilo o více než 50 %, čisté dlouhé pozice se zotavily jen o necelých 20 %. Z toho je vidět, že fondy mají kvůli obavám z rostoucího dolaru a výnosů z dluhopisů problém najít jasný důvod k návratu ke zlatu. Díky tomu, že obě tato rizika nyní klesají, vidíme, jak se základní podpora z fondů snaží dohonit zameškané možnosti.

saba2

V minulém týdnu pokračoval nákup WTI a čisté dlouhé pozice dosáhly nového rekordu, zatímco obchodníci se zemním plynem se zoufale snažili ochránit dlouhé pozice po 16 % propadu cen v předchozích dvou týdnech. Ropa se od začátku prosince pohybuje v rozmezí díky tomu, že omezení produkce ze strany OPEC nemá velký dopad kvůli rostoucí produkci USA, Nigérie a Libye. Minulý týden poprvé od ledna 2004 kleslo čtyřtýdenní průměrné obchodní rozmezí pod 2 dolary.

saba3

To však býky nijak neodradilo a v minulém týdnu přibylo dalších 23 299 lotů. Hrubé krátké pozice se nadále snižují.

saba4

Obchodníci s mědí pokračují ve snižování rekordní pozice, které dosáhli před třemi týdny. A to i přes velké nepokoje ve dvou největších dolech světa, které produkují téměř 10 % světového objemu. Trh dále trápí přetrvávající pochyby o načasování a objemu investic do infrastruktury oznámených americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

saba5

Pokud jde o chicagskou burzu (CBOT), obchodníci mají nejméně medvědí přístup od listopadu 2015, zatímco čisté dlouhé pozice kansaské pšenice (na KCBT) vzrostly na nejvyšší pozici od května 2014.  

Kansaská pšenice je odrůda Hard Red Winter, která má vyšší obsah proteinu a proto je nejvhodnější pro člověka. Globální zásoby pšenice jsou velmi vysoké, ale zahrnují hlavně krmnou pšenici, kterou představuje právě kontrakt CBOT.

saba6

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.