CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

19. 08. 2015

0 komentářů

Subjekty:

TRANSAKCE PLATEBNÍMI KARTAMI KB STOUPLY V PRVNÍM POLOLETÍ O 7 % NA NOVÝ REKORD 90 MILIARD KČ

 


 

 • Celkový objem výběrů z bankomatů a plateb u obchodníků dosáhl za prvních šest měsíců rekordních 90 miliard Kč

 • Průměrný výběr z bankomatu u držitele karty Komerční banky meziročně vzrostl na 4 570 Kč

 • Naopak dále klesají průměrné platby u obchodníků, a to na aktuálních 806 Kč

   

  Komerční banka zaznamenala v letošním prvním pololetí dynamický nárůst transakcí realizovaných kartami Komerční banky. Meziročně došlo k nárůstu o 7 % na rekordních 90 miliard Kč. Největší část, více než 57 miliard Kč, připadla na výběry z bankomatů. Patrné je i další rozevírání nůžek mezi průměrným výběrem z bankomatu a průměrnou platbou u obchodníka. Zatímco v prvním případě došlo k meziročnímu nárůstu o 2 % na 4 570 Kč, ve druhém to byl pokles o devět procent na 806 Kč. Naopak co do počtu transakcí realizovaných kartami Komerční banky v tuzemsku je patrné výrazné převýšení počtu transakcí u obchodníků oproti výběrům z bankomatů (25,7 % na bankomatech, 71,6 % u obchodníků a 2,7 % u internetových obchodníků).

  REKLAMA

  „Za výrazným oživením transakcí realizovaných platebními kartami Komerční banky vidím několik hlavních faktorů. Jednak jde o oživení celé české ekonomiky a růst spotřeby obyvatel, ale také rozšiřování nových technologií, jako jsou například bezkontaktní platební karty. V neposlední řadě hrají roli i nové typy kreditních karet, které z každé platby vracejí na účet klienta určité procento, jako například u Karty Business World,“ uvedla Jana Švábenská, výkonná ředitelka pro Transakční a platební služby KB.

  Zajímavý je i pohled na podíl zahraničních transakcí realizovaných kartami Komerční banky během prvního pololetí. Například výběry z bankomatů mimo ČR dosáhly pouze 2 % z celkového objemu transakcí, u obchodníků byla situace výrazně odlišná. V tomto případě dosáhl podíl více než 11 %. Klienti Komerční banky dávají v zahraničí přednost přímým platbám před výběrem hotovosti.

  Komerční banka má aktuálně v oběhu 1,6 milionu platebních karet. Přitom podíl bezkontaktních karet překročil v minulém měsíci poprvé hranici 50 %. Průměrně se v prvním pololetí z jedné karty vybralo 38 tisíc Kč, platby u obchodníků dosáhly objemu 19 tisíc Kč.

clipboard0827

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Platební karty - VISA a MasterCard

Na návštěvě zákulisí placení kartami

Platební karty představují instrument umožňující platit a vybírat hotovost. Co se děje na pozadí placení kartami? Jak pozná terminál obchodníka, že platba je krytá? Kteří hráči vystupují v zákulisí mezinárodního systému platebních karet? 

Text: Radovan Novotný

09. 10. 2019

Platební karty - VISA a MasterCard

Vyznáte se v platebních kartách?

Platební karty jsou nástroje určené k bezhotovostním platbám, které jsou vydávány fyzickým a právnickým osobám nejčastěji bankou. Bezhotovostní platbou se rozumí oprávněné čerpání placené částky z účtu držitele (majitele) karty. Platební karta umožňuje držiteli bezhotovostní platby na účet prodejce nebo poskytovatele služby za koupené zboží, výběr hotovosti […]

Text: David Krůta

03. 05. 2019

Opona - divadlo

Tajemství likvidity a dluh skrytý za oponou

K tomu, aby soukromá banka poskytla úvěr, potřebuje likviditu. Tu může získat od banky centrální – která jí může „vytisknout“ neomezeně mnoho.

Text: Radovan Novotný

04. 01. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *