CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: David Krůta

03. 05. 2019

1 komentář

Vyznáte se v platebních kartách?

 

Platební karty jsou nástroje určené k bezhotovostním platbám, které jsou vydávány fyzickým a právnickým osobám nejčastěji bankou. Bezhotovostní platbou se rozumí oprávněné čerpání placené částky z účtu držitele (majitele) karty. Platební karta umožňuje držiteli bezhotovostní platby na účet prodejce nebo poskytovatele služby za koupené zboží, výběr hotovosti z bankomatu, nebo v prodejně tzv. cash back.

Loading 

Něco z historie

V dnešní době používáme platební karty všech druhů a typů naprosto automaticky. Málokoho z nás tedy napadne, jak se tento nápad zrodil a co všechno předcházelo používání karet v dnešní podobě. Do konce 19. století se platilo jen hotově nebo šeky a některým klientům byla tehdy poskytována možnost platit účet tzv. „na sekeru“ (z důvodu větší útraty).

Kolem roku 1870 zavedli někteří obchodníci v USA platbu na tzv. kovové štítky. Na těchto štítcích bylo vždy vyraženo číslo klienta, které se při nákupu opsalo a přidal se k němu klientův podpis. Tyto transakce umožňovaly stálým zákazníkům nakupovat u svých prodejců na jakýsi úvěr.

O první skutečné platební kartě můžeme mluvit v souvislosti s rokem 1914. Snahy telegrafní společnosti Western Union Telegraph Company udržet si své zákazníky a podporovat je ve využívání svých služeb vyústily ve vydání karty, se kterou bylo možné telefonovat a zasílat telegramy bez okamžitého placení. Majitel karty svůj účet zaplatil až po zaslání faktury.

První skutečnu kartou, která byla vydána v roce 1950, byla Diners Club Credit Identification Card od  Franka McNamara. K tomuto nápadu ho údajně přivedl incident, kdy si zapomněl svou peněženku doma, a při placení v restauraci mu majitel restaurace odložil platbu až na konec měsíce.

Později se začaly zabývat platebními kartami i banky. Ze začátku bez úspěchu, protože musely hradit vysoké náklady na výrobu a reklamu. Karty, které známe dnes, např. VISA, American Express, MasterCard a mnoho dalších, začaly vznikat koncem 20. století. První platební kartu na území tehdejšího Československa vydala roku 1988 Živnostenská banka jako dispoziční kartu k devizovému účtu.

REKLAMA

Platební karty: Debetní, kreditní, charge či úvěrové?

Kreditní nebo debetní kartu nosí v peněžence téměř každý dospělý obyvatel Česka. I když si většina z nás myslí, že zná rozdíly mezi kreditní a debetní kartou, správně je ve skutečnosti rozezná jen asi 43% z nich. Toto procento vyplívá z průzkumu společnosti Home Credit.

Prvním základním způsoben rozdělení platebních karet je dle způsobu zúčtování.

Debetní karty jsou pevně svázány s běžným účtem. Jejich použitím, ať jde o platbu u obchodníka nebo výběr z bankomatu, čerpáte své peníze uložené na bankovním účtu. Poté, co jste kartou provedli transakci, odečte banka příslušnou sumu z vašeho účtu. U elektronických karet trvá zúčtování maximálně několik dní, u embosovaných i více jak týden. Pokud je u běžného účtu nastaven tzv. kontokorent, může se debetní karta zachovat do určité míry jako karta kreditní, tedy umožní držiteli čerpat finance do výše povoleného kontokorentu. Pokud kontokorent nastaven není, není možno čerpat pod nulový zůstatek na účtu. U kontokorentu se můžeme setkat i s názvem „povolený debet“.

Kreditní karty je karta spojená s tzv. revolvingovým úvěrem (úvěr, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat). Karta není napojena na běžný bankovní účet. Každá transakce s kartou znamená čerpání úvěru, který pak musíte průběžně splácet částkou, kterou vám banka určí, nebo jej můžete splatit najednou. Při zakládání kreditní karty je důležité sledovat, jaký má úvěrový limit, co její provoz stojí na poplatcích a úrocích a jak dlouhé má bezúročné období.

Charge karty fungují obdobně jako karty kreditní s tím rozdílem, že vám banka na konci měsíce sestaví vyúčtování všech transakcí kartou a vy pak musíte celý dluh jednorázově splatit v dohodnutém termínu. Z čerpané částky vám není účtován žádný úrok.

REKLAMA

Nákupní úvěrové karty jsou kreditními kartami vydávanými nebankovními institucemi. Od svých bankovních sester se liší hlavně v ceně karty, výši úročení a často omezené použitelnosti. Patří sem např. OK karta, YES karta a Aura karta atd.

Platební karty dle typů

Embosovaná karta

Embosovanou kartu (debetní nebo kreditní) poznáte tak, že na jejím povrchu jsou vystouplá písmena. Díky embosovaným údajům je možné kartou platit také v provozovnách nevybavených elektronickým platebním terminálem, kde se tak používá mechanický snímač tzv. imprinter. Ten při placení embosované informace z karty otiskne na účtenku, kterou následně zákazník podepíše. Embosované karty jsou proto vhodné zejména při cestách do zahraničí (především v méně hospodářsky rozvinutých zemích).

Elektronická karta

„Nembosovaná“ platební karta je nejběžnější typ platební karty. Nemá vystouplé písmo a je vybavena magnetickým proužkem nebo čipem. Pro placení je nutné použít elektronický platební terminál a všechny transakce se ověřují online.

Platební karty dle značky

MasterCard

MasterCard je jedna ze dvou nejčastějších karetních společností v ČR. Základní kartou je Maestro. Maestro karta je většinou neembosovaná a téměř vždy je to pouze debetní karta. Kreditní karty Maestro se u nás nevydávají.

Další karty od MasterCard, jsou především MasterCard Electronic, MasterCard Classic, MasterCard Unembossed, MasterCard Standard, MasterCard Gold, Platinum nebo World Signia či Business Card. S kartou této společnosti (jedno od jaké banky), byste neměli mít problém zaplatit ve všech českých obchodech, kde akceptují karty.

REKLAMA

VISA

VISA je druhá nejznámější značka platebních karet v ČR. VISA je také největší celosvětový vydavatel platebních karet. S touto kartou tedy nebudete mít problém zaplatit jak kdekoliv v ČR, tak i téměř po celém světě. Nejčastější jsou elektronické VISA karty VISA Electron, dále pak embosovaná karta VISA Classic, VISA Silver, VISA Gold nebo VISA Platinum.

Diners Club

Diners Club byla vůbec první firma na celém světě, která začala vydávat karty. Na rozdíl od VISA nebo MasterCard, které vydávají karty pro různé banky a finanční společnosti, Diners Club vydává svoje karty přímo pro koncové klienty. V ČR ale Diners Club není příliš rozšířený. S kartami Diners Club tak můžete platit především ve větších nebo luxusnějších hotelech a v místech, která se zaměřují na cizince nebo business klienty.

Amex

American Express karta u nás obecně banky nevydávají a dost často můžete mít problém s touto kartou i zaplatit. V zahraničí vám ale tyto potíže nehrozí.

JBC

JBC znamená Japan Credit Bureau. Podobě jako Amex, ani JBC nepatří mezi karty vydávané v ČR. Existují ale místa, kde je možné platit i s touto kartou (především hotely a obchody specializované na zahraniční klientelu).

Platební karty pro významné klienty

Některé banky vydávají pro své významné klienty také speciální karty, např.

 • Sberbank – Visa Infinite Gold Card – karta vyrobená z 24karátového zlata osazená 26 diamanty.
 • P. Morgan – Reserve Card – karta vyrobená z 23karátového zlata a paladia.
 • Dubai First Royale – karta osazená diamantem o hmotnosti 235 karátů.
 • Banka CREDITAS – Real Gold Mastercard – vyrobená z 41,80 % ze zlata, z 5,85 % ze stříbra a 50,35 % tvoří slitina mědi a mosaz.
 • Pure and Solid Prepaid Card – předplacené platební karty vyrobené ze stříbra, zlata nebo platiny.

Bezpečné užívání platebních karet

Základním ochranným prvkem každé platební karty je její číslo, které tvoří jedinečnou identifikaci. Kromě tohoto kódu má každá karta na zadní straně instalován magnetický proužek, na kterém jsou uložena podstatná data, nebo častěji v těle karty implementovaný čip.

Jelikož většina uživatelů, kteří platí kartami na internetu, nemá čtečku platebních karet, je na kartách umístěn ještě jeden dodatečný prvek. Tomuto prvku se říká Card Verification Value, případně Card Verification Code, zkráceně CVV nebo CVC. Tímto kódem je dodatečné číslo, které je na kartách MasterCard, Visa a Discover umístěno na zadní straně u podpisového vzoru.

 • Kartu nikomu nepůjčujte,
 • nikomu nesdělujte svůj PIN (ani policistům či zaměstnancům banky),
 • PIN nezaznamenávejte a nenechávejte v blízkosti Vaší karty,
 • k bankomatu přistupujte jednotlivě,
 • v noci si vybírejte bankomat, který je dobře osvětlen,
 • provádějte pravidelnou kontrolu výpisů z účtů, transakce (pro případnou reklamaci),
 • ztrátu karty nahlaste co nejdříve (zabráníte tak její případné zneužití),
 • personál restaurace či prodejny by nikdy neměl s vaší kartou odcházet (pokud se tak stane, máte právo žádat navrácení karty a provedení transakce pod svým dohledem),
 • při platbě na internetu zjistěte důvěryhodnost serveru.

V případě ztráty nebo krádeže vaší platební karty je důležité ji ihned zablokovat. Blokace platební karty je jednorázový úkon, kterým se zamezí použití platební karty v obchodní síti, bankomatech či na internetu. Nejrychlejší způsob blokace platební karty je telefonicky nebo v mobilní aplikaci. Všechny banky mají pro tyto případy sjednanou speciální telefonní linku, která funguje nonstop. Pozor! Telefonní číslo pro blokaci karty se může lišit pro volání z ČR a ze zahraničí.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Platební karty - VISA a MasterCard

Na návštěvě zákulisí placení kartami

Platební karty představují instrument umožňující platit a vybírat hotovost. Co se děje na pozadí placení kartami? Jak pozná terminál obchodníka, že platba je krytá? Kteří hráči vystupují v zákulisí mezinárodního systému platebních karet? 

Text: Radovan Novotný

09. 10. 2019

Jak se správně pojistit na dovolenou?

Doba letních dovolených se blíží a s ní i cestování do více či méně exotických krajin. Nedílnou součástí výjezdu za hranice by mělo být cestovní pojištění. Jak správně nastavit cestovní pojištění, aby vás nic nepřekvapilo?

Text: Jana Zámečníková

16. 05. 2018

Útoky na platební karty aneb Jak nepřijít o peníze

Útoky na naše finanční prostředky jsou považovány za jednu z největších hrozeb digitální doby. Na rozdíl od odcizení přístupových údajů do sociálních sítí nebo do emailové schránky, při napadení našeho bankovního účtu se jedná o přímé napadení našeho majetku.

Text: Redakce

23. 12. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Kvetoslav

  14 dubna, 2021

  1 Lze v chytrem mobilu zaplatit koupi DALNICNI ZNAMKY jen přiloženém karty VISA k mobilu?
  2 lze takto platit i zapůjčení kola
  NEXTBITE?
  DEKUJI.pripadne zavolejte
  732 765 118

  Odpovědět