CZK/€ 24.365 -0,12%

CZK/$ 23.487 +0,26%

CZK/£ 28.369 -0,06%

CZK/CHF 24.774 -0,30%

30. 10. 2012

0 komentářů

Stagnace českého pojistného trhu pokračuje

 


 

 Předepsané pojistné neživotního pojištění oslabilo o 1,2 %
 Intenzita poklesu v povinném ručení zbrzdila z 6 % na 5,5 %
 U životního pojištění vzrostlo předepsané pojistné o 2,3 %
Hlavní příčinou meziročního poklesu předepsaného pojistného v neživotním pojištění je dlouhodobý tlak na nízkou cenu, který se projevuje snižováním pojistného u pojištění motorových vozidel. Ačkoli za poslední rok přibylo 65 tisíc nově pojištěných vozidel, pokles předepsaného pojistného u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nadále přetrvává. Dynamika poklesu však již není tak výrazná a oproti konci 1. pololetí 2012 konečně nabrala vzestupnou tendenci. „Cena pojistného v pojištění vozidel se delší dobu pohybovala nad hranicí ztrátovosti a situace již byla neudržitelná,“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP a pokračuje: „Proto vnímám i mírné zbrzdění poklesu předpisu u povinného ručení o 0,5 % oproti předchozímu období jako pozitivní signál, že pojistitelé začínají ztrátové ceny konečně přizpůsobovat ekonomice produktu.“

Rovněž v oblasti havarijního pojištění se situace zlepšuje. Záporná hodnota se pomalu přibližuje k nule a aktuální meziroční pokles představuje již pouhá 2 % oproti téměř 4% propadu na konci roku 2011. Celkový výsledek neživotního pojištění vylepšuje relativně uspokojivá situace v oblasti podnikatelských pojištění. Lehce zde ubývá počtu uzavřených smluv, podnikatelé však navyšují pojistnou ochranu a předepsané pojistné tak meziročně posiluje o 2 %.

Mírná stagnace se začíná promítat i do oblasti životního pojištění, kterou dlouhodobě držely v plusových číslech zejména jednorázově placené produkty. Ty se již netěší takové oblibě, jako tomu bylo v předchozím období, a v předepsaném pojistném znamenají jen mírný nárůst. „I když je roční navýšení počtu nově sjednaných smluv u jednorázově placeného životního pojištění bezmála o 7 % vyšší, klesla meziročně u nově uzavřených jednorázových smluv průměrná částka pojistného z 240 tis na 188 tis. Kč. Kromě toho z celkového počtu na trhu sjednaných smluv životního pojištění jich za poslední rok ubylo více než 120 tisíc. To potvrzuje, že skutečná propojištěnost v České republice oproti ostatním vyspělým státům Evropy bohužel nadále klesá.“ uzavírá Tomáš Síkora.

Z pohledu celkového předepsaného pojistného dosahuje ve 3. čtvrtletí největšího nárůstu ČSOB pojišťovna, a.s., Pojišťovna České spořitelny, a.s. a Allianz pojišťovna, a. s.

 

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022

Sportujete? Tak si raději zkontrolujte svoji pojistku

Úrazové pojištění je vhodným doplňkem široké pojistné ochrany zejména pro sportovně aktivní lidi. Aby úrazové pojištění ale skutečně chránilo, musí zahrnovat všechny aktivity, které člověk provozuje.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *