Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Společně s prosperující ekonomikou posilovala vloni na světových trzích také nejistota. Rok 2019 přinese rozřešení

InvesticeMakro 13.02.2019 | 10:03 0 Komentářů

Světový globální růst dosáhl v roce 2018 pomyslného vrcholu a skončil příznivou závěrečnou bilancí + 3,1%. Současně s pozitivními čísly však na globálních ekonomických trzích dosáhla svého maxima také míra nejistoty. Ta je důsledkem souhry několika faktorů, které v roce 2018 souběžně nabíraly na intenzitě – ať už se jedná o rizika obchodní války mezi USA a Čínou, neživotaschopné měnové politiky za mořem i v Evropě, napětí na poli politického vyjednávání či potenciální hrozby prasknutí úvěrové bubliny. Závěry globální studie společnosti Euler Hermes však spatřují následující rok pozitivně jako období, které může přinést rozuzlení velké části těchto svízelných otázek.

Navzdory pesimistickým prognózám o stavu světové ekonomiky v důsledku oslabení MSCI World Equity Indexu o -18,4% nevnímají analytici společnosti Euler Hermes tento pokles jako zadrhnutí ve vývoji globální ekonomiky. Naopak, tato nestabilita finančních podmínek se dala jednoznačně předvídat jako typický přechodový stav mezi vrcholem hospodářského cyklu po etapě zrychlování růstu z let 2016 a 2017 a mezi fází poklesu v druhé polovině roku 2018, který byl zapříčiněn obchodní nejistotou a zpřísňováním měnové politiky v USA.

Poslední čtvrtletí minulého roku se neslo ve znamení eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Neuspokojivý vývoj situace ve třetím a čtvrtém čtvrtletí loňského roku jenom potvrdil, že další zhoršování obchodních vztahů mezi těmito dvěma velmocemi může vážně ohrozit vývoj na trzích i v zemích, kde je ekonomická situace prozatím stabilní. Podle Jakuba Cermana, Risk Directora společnosti Euler Hermes v České republice, bude pro následující vývoj zásadní především daňová politika: „Fiskální reformy prezidenta Trumpa sice podpořily americkou ekonomiku, ale z dlouhodobého hlediska nepříznivě ovlivnily udržitelnost růstu na trzích v Evropě i Číně. Rok 2019 se tedy ponese v duchu obnovení daňové rovnováhy na úkor ekonomického růstu v USA (-0, 4 %) ve prospěch poptávky v Evropě (-0,3 %) a Číně (-0,3 %). Slabší výsledky globálních trhů v posledních dvou čtvrtletích roku 2018 pouze reflektují pravidelné kolísání globálního hospodářského cyklu, komentuje současný vývoj Jakub Cerman.

Cyklický charakter globální ekonomiky se potom promítá i do jednotlivých sektorů, jejichž pokles potvrzuje, že se světové trhy nacházejí v obvyklé fázi hospodářského cyklu. Celosvětově zaznamenal pokles např. stavební sektor, kde je na vině především snižující se poptávka, propadl se však i sektor dopravy a automobilový průmysl v západních státech Evropy (Německo, Francie, Rakousko a Velká Británie).

Tisková zpráva Euler Hermes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.