Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Služba Proplat.to: Platební morálka firem se zlepšuje covidu navzdory. Problém může působit dlouhá doba splatnosti

Půjčky 22.04.2021 | 10:32 0 Komentářů

I když koronavirus ovlivňuje širokou škálu podnikatelů napříč trhem, jejich platební morálky se dotýká minimálně. Vyplývá to z analýzy společnosti proplat.to, která poskytuje službu okamžitého financování faktur před splatností.

Platforma již profinancovala faktury za více jak 100 milionů korun a je pro ni důležité sledovat stav trhu. V první čtvrtině roku 2020 byla průměrná doba úhrady po splatnosti faktury něco málo přes 8 dní, v polovině roku 2020 se prodloužila na 9 dní, ale nyní se postupně počet dnů po splatnosti zkracuje: Ke konci roku 2020 na 5 dní a v prvním čtvrtletí roku 2021 je to něco málo pod 5 dní.

Jak ukazuje analýza, kondice ekonomiky uvedených segmentů je přitom vcelku dobrá. Problém nepůsobí to, že by firmy platily za faktury pozdě, jako spíše tlak větších společností na dlouhou dobu splatnosti. Průměrná doba splatnosti se podle firmy pohybuje okolo 54 dnů.  „Pro menší firmy hlavně z dopravy nebo výrobní podniky je dlouhá doba splatnosti problematická z hlediska provozní hotovosti. Zatímco potřebují řešit zásoby, mzdy, nájem a další provozní náklady, na zaplacení jejich vlastních faktur od odběratelů čekají i tři měsíce. A to i přes legislativní úpravu, která se snaží dobu splatnosti omezovat. Proplat.to tak využívají hodně menší firmy a jednotlivci pro překlenutí dlouhé doby splatnosti u svých odběratelů,“ vysvětluje Ivo Krátký, jednatel proplat.to.

Oproti dlouhé době splatnosti, s pozdním placením až takový problém není. Hlavním důvodem pozitivního vývoje je dle Iva Krátkého především obecně se zlepšující platební morálka firem. „Za zpožděním jsou často složité interní procesy uvnitř firem nebo nepořádek. V některých případech se firmy spoléhají na to, že jim prostě druhá strana počká. Takový přístup ale postupně díky naší komunikaci s odběrateli mizí. Najdou se samozřejmě výjimky, ale v drtivé většině už pracujeme s automatickým upozorněním na blížící se splatnost faktury,“ říká Ivo Krátký z proplat.to. Vzhledem k nadále platícím omezením spojeným s koronavirem se dá předpokládat, že do konce roku dojde k mírnému prodloužení průměrné doby po splatnosti faktury.

I tak jsou výsledky průzkumu nad očekávání dobré. Podnikatelé si uvědomují, že jejich dodavatelé i odběratelé jsou v podobné situaci a celkově se na splatnost faktur hledí mnohem pečlivěji než v minulosti.

„Nejčastějšími klienty proplat.to jsou v současnosti menší logistické společnosti, firmy z oblasti IT, marketingu či grafických služeb, personální agentury, ale i strojírenské firmy.  Dle platební morálky evidujeme tři skupiny: „kvalitní“ firmy hradí faktury stabilně a pokud po splatnosti, je to dáno spíše interním zpracováním platby. Rizikové firmy zase vědí, že si je jejich dodavatel za pomoci naší služby proplat.to „hlídá“. K prodloužení doby skutečné úhrady faktury tak dochází u firem ze střední škály rizika,“ dodává Ivo Krátký z proplat.to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.