Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Skotové se rozhodují, Švédové volí – co to znamená pro trhy?

InvesticeMakro 11.09.2014 | 10:45 0 Komentářů

Osmnáctého září rozhodnou Skotové o příslušnosti své země k Velké Británii. O tom, jaké důsledky by mohlo mít případné vystoupení Skotska na skotské podniky a na kapitálové trhy, hovoří Carsten Roemheld, stratég kapitálových trhů Fidelity Worldwide Investments. (Tisková zpráva: Fidelity Worldwide Investments)

Carsten Roemheld, stratég kapitálových trhů Fidelity Worldwide Investment, ke skotskému referendu:

  • Současný pokles hodnoty britské libry v důsledku obav z odtržení Skotska se zdá být přehnaný
  • V důsledku případného „Ano“ skotské nezávislosti by mohly některé skotské společnosti přemístit své sídlo do Anglie

Osmnáctého září rozhodnou Skotové o příslušnosti své země k Velké Británii. O tom, jaké důsledky by mohlo mít případné vystoupení Skotska na skotské podniky a na kapitálové trhy, hovoří Carsten Roemheld, stratég kapitálových trhů Fidelity Worldwide Investments.

Carsten Roemheld vývoj na trzích komentuje následovně: „Britská libra v důsledku obav z osamostatnění Skotska v průběhu posledních dní ztratila hodně na své hodnotě. Nicméně tento pokles libry se zdá být přehnaný, i když mírné oslabení vůči americkému dolaru je oprávněné. Naopak vůči euru by měla být libra silnější, protože Bank of England přitahuje otěže měnové politiky, zatímco Evropská centrální banka je nadále uvolňuje. Proto je v případě skotského „Ne“ odštěpení třeba počítat s výrazným růstem kursu libry.

Pro britský bankovní sektor by případné vyhlášení nezávislosti Skotska znamenalo určitou nejistotu. Zejména kvůli stále otevřené otázce, jakou měnu by vlastně samostatné Skotsko používalo. Zastánci odtržení prohlásili, že by rádi zachovali platnost britské libry, což ovšem strany v Anglii jasně odmítly.

Navíc se mohou některé společnosti, například Standard Life, rozhodnout, že přemístí své sídlo do Anglie, což bude představovat relativně vysoké jednorázové náklady. Zajímavé bude sledovat rovněž vývoj v energetickém odvětví, protože případné odtržení Skotska od Velké Británie by otřáslo společným trhem s elektrickou energií. V oblasti energetiky lze očekávat rovněž velké debaty o budoucnosti těžby ropy a zemního plynu, protože velká část britských zásob těchto surovin se nachází ve skotském regionu. To je silný argument ve prospěch nezávislosti Skotska, ovšem v případě, že by k odtržení skutečně došlo, lze v této otázce očekávat ještě tvrdá vyjednávání.“

Betrand Puiffe, manažer fondu Fidelity Nordic Fund, k parlamentním volbám ve Švédsku:

  • Pravděpodobnost výměny vlády ve Švédsku nebude znamenat změnu „pravidel hry“ na trzích
  • V případě skandinávských bankovních akcií je na místě zdrženlivost

Betrand Puiffe komentuje: „Ve švédských parlamentních volbách vypsaných na 14. září je třeba počítat s pravděpodobným návratem středo-levicové vlády. Nicméně rozdíl politiky vůči politice současné středo-pravicové vlády bude jen nepatrný.

Středo-levicová koalice například uvedla, že v případě svého volebního vítězství hodlá snížit podnikatelům daně. Ty už byly sníženy z 26,3% na 22%. Nicméně toto snížení musí být kompenzováno zvláštní daní pro severské banky. To a skutečnost, že úroveň hodnoty skandinávských bankovních akcií je již teď relativně vysoká, mě vedou k tomu, že jsem vůči nim velice zdrženlivý.

Známkou toho, že očekávaná změna vlády nebude znamenat změnu „pravidel hry“ na trzích, jsou plány středo-levicového uskupení na zvýšení počtu realitních projektů. Můžeme proto očekávat další opatření, jejichž cílem bude zvýšení spotřebitelské poptávky.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.