CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: Karel Pučelík

Foto: Tony Webster via Flickr

14. 03. 2023

0 komentářů

Americké krachy znervóznily i evropské trhy. Riziko je ale na kontinentu malé

 

V Americe padla za poslední týden už třetí banka. Nervozita se po víkendu přelila i do Evropy, na což reagovaly akciové trhy. České i evropské banky jsou však jinak zcela zaměřené a tudíž jim podobné riziko nehrozí.

Loading 

V Americe minulý týden padly tři banky. Nejvýznamnější z nich je Silicon Valley Bank, která nepatřila mezi úplně největší ústavy, ale rozhodně se její pád nedá přejít. Vážnost problému ilustruje skutečnost, že jde o největší pád za posledních patnáct let. Uklidňování trhů se dostalo i do programu amerického prezidenta Joea Bidena, který slíbil udělat „vše co bude nutné“ pro ochranu bankovního sektoru.

Katastrofický tón je ale možné opustit. S pádem Lehman Brothers či dalšími (nechvalně) slavnými ústavy se nynější situace srovnávat nedá. Například Silicon Valley Bank totiž nebyla klasickou bankou s konvenčním zaměřením. Podobně i další banky v problémech (třeba Silvergate Capital) směřovaly velkou část svých peněz do alternativních segmentů a do kryptoměnového sektoru.

Zahraniční přesah

Konkrétně Silicon Valley Bank se specializovala ve velkém na financování start-upů a později neustála tlak způsobený vysokými úrokovými sazbami a v posledních dnech také velké výběry vkladů. Banka měla své klienty i v zahraničí. Pro ilustraci, server CNBC.com zmiňuje jistého čínského podnikatele a jeho zkušenosti se službami banky. Založit si účet u Sillicon Valley Bank prý trvalo do týdne. „Tradiční banky hlavního proudu, jako jsou Standard Chartered, HSBC nebo Citi, přísně dodržují předpisy a založení bankovního účtu u nich trvá dlouho. Může to trvat až 3-6 měsíců,“ uvedl.

Silicon Valley Bank měla pobočku i ve Velké Británii s několika tisíci klientů. „Měli jsme dostatek peněz na bankovních účtech mimo Spojené království a dostatek příjmů od našich zákazníků každý týden, takže jsme se mohli v devět hodin ráno podívat našim zaměstnancům do očí a říct, že můžeme vyplatit mzdy za dva týdny, ale od té doby by to bylo velmi nejisté,uvedl podle BBC šéf vzdělávacího start-upu Lingumi TobyMather. Naštěstí pro něho pobočku převezme tamější HSBC za symbolickou jednu libru.

Klesající akcie v USA i Evropě

Přestože američtí regulátoři již preventivně přijali některá opatření, aby předešli dominovému efektu, zámořské akciové trhy v pondělí klesaly. Na pády amerických bank však reagují i akcie evropských bank, výraznější záporná čísla vykázala například německá Commerzbank. A není sama.

REKLAMA

Poklesy nejen bankovních titulů jsme však během pondělka sledovali i na pražské burze, například v případě Erste nebo Komerční banky. Analytici i Česká národní banka se ale shodují, že českým bankám riziko nehrozí. Zaměření českých i evropských stálic je zcela jiné, než v případě zmíněných amerických bank. Jsou navíc také dobře kapitálově vybavené. Nervozitou tak přelévání do Evropy patrně skončí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *