Neděle 01. listopadu. Svátek má Felix.

Průzkum ČBA: Každý osmý Čech by si půjčil od podezřelého zdroje

Téměř dvě třetiny Čechů si již někdy v životě půjčily peníze. 55 % lidí si podle průzkumu České bankovní asociace půjčuje pouze na zásadní věci, téměr desetina si ale bere úvěr i na méně zásadní položky. Každý osmý Čech (12 %) by si navíc půjčil od neznámého či podezřelého poskytovatele půjček.

„Češi si myslí, že by banky měly být při rozhodování o poskytnutí úvěru přísné a vyjadřují tak podporu zodpovědnému zadlužování. Na druhou stranu část z nich si ne vždy půjčuje s rozmyslem. Téměř desetina klientů uvedla, že si běžně půjčuje i na menší položky,“ uvádí Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace. Zkušenost s půjčkou má v České republice už 62 % lidí.

clipboard0130 

Banka a rodina jsou první volbou pro půjčku

Půjčování v bankách se těší oblibě zejména u klientů z větších měst, s vyšším vzděláním a vyšším příjmem. Obecně platí, že nejčastěji by Češi volili jako zdroj půjčky právě bankovní dům (72 %), kterému důvěřují dokonce více než někomu z rodiny (65 %) – od toho by si častěji půjčili především mladí lidé. Za rodinou jako zdrojem financí by šli také nejčastěji lidé, kteří si dle průzkumu nepůjčují nikdy. V pětici nejčastějších zdrojů půjčky jsou vedle banky a rodiny také známí či přátelé, zaměstnavatelé a velké nebankovní instituce. 

Od menších nebankovních institucí či neznámých osob by si půjčili ve větší míře pouze ti, kteří zároveň uvádějí ochotu půjčovat si i na méně významné nákupy – jako uvažovanou možnost ji uvedlo 7 % respondentů. „Jedná se o skupinu, která není malá a která je ohrožena pádem do dluhové pasti,“ komentuje tento výsledek David Šmejkal z Poradny při finanční tísni a doplňuje: „Předlužení lidé často volí malého nebankovního poskytovatele úvěru právě proto, že mnohdy neprověřuje jejich finanční situaci. Neuvědomují si ovšem, že to dělá s cílem vlákat je do pasti.“

Lidé se neznalostí vystavují riziku

Z průzkumu je patrné, že řadě lidí chybí v souvislosti s úvěry mnohdy základní znalosti – přes 40 % z nich neví, zda by podepsali smlouvu, ve které bude místo řešení sporu u soudu rozhodčí doložka, téměř čtvrtina nemá povědomí o ručení úvěru směnkou, které je dnes již u spotřebitelských úvěrů zakázané. „Neznalost je vždy cestou do problémů – neférová půjčka často vede k nutnosti půjčovat si dál a dál. V bance můžete problémy se splácením úvěrů řešit jejich sloučením a změnou podmínek, tedy konsolidací. To vám predátorský poskytovatel samozřejmě neumožní,“ říká Jan Matoušek. Na druhou stranu existuje ale i vysoké procento lidí, kteří by smlouvu o úvěru s rozhodčí doložkou (56 %) a ručení směnkou (74 %) nepodepsali.

„Pozitivní zprávou je, že většina lidí je vůči drobným poskytovatelům úvěrů nabízejícím půjčky ‚snadno a rychle‘ obezřetná. Chybná volba půjčovatele z řad často predátorských firem na nebankovním trhu může mít pro člověka mnohdy fatální dopad, včetně pádu do dluhové pasti, exekuce majetku a v nejhorších případech i osobního bankrotu,“ vysvětluje Libor Dupal ze Sdružení českých spotřebitelů.

clipboard0131

 

Zkušenost s exekucí má čtvrtina občanů

Přímou zkušenost s exekucí má podle průzkumu ČBA téměř desetina Čechů (9 %), 15 % lidí pak přišlo do styku s exekucí prostřednictvím blízké osoby. Nejčastějším důvodem byla přitom ztráta zaměstnání a zdravotní neschopnost způsobená nemocí či úrazem. S hrozbou exekuce souvisí rovněž ochota lidí zastavit svůj majetek, konkrétně nemovitost. Dvě třetiny občanů uvedly, že by nemovitost nezastavily nikdy. 23 % by nemovitý majetek zastavilo v případě půjčky vyšší než jeden milion korun, 12 % i v případě úvěru nižšího. „Zastavit nemovitost, například kvůli hypotéce, není špatně, je ale třeba dát si velký pozor tam, kde je žádána velká zástava kvůli malé půjčce,“ uvádí Jan Matoušek. „Snahou neetických půjčovatelů je přimět člověka nesplácet a připravit ho tak o zastavený dům. Naštěstí dnes již zákon o spotřebitelském úvěru obsahuje ustanovení, podle něhož nesmí být zástava zjevně nepřiměřená výši úvěru,“ doplňuje David Šmejkal. 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.