Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Průmysl vyrábí levněji, pomáhá mu cena ropy

Investice 17.12.2018 | 11:06 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců byly na sklonku podzimu zasaženy pádem cen ropy. Ta od začátku října ztratila zhruba 30 % své hodnoty a klesla z 85 dolarů za barel až k 60. Na druhé straně v minulém měsíci oslaboval kurz koruny, který zdražoval dovoz a částečně vyrovnával pokles cen komodit. Ceny v průmyslu proto v listopadu mírně poklesly o jednu desetinu procentního bodu.V meziročním vyjádření však výrobní ceny rostly, a to tempem 3,9 %.

Naopak ceny zemědělských výrobců poměrně solidně rostly. Projevuje se v tom letošní slabší úroda. Výrazně se zvýšily ceny brambor, obilovin a olejnin, ale i vajec a mléka. Rostou i ceny v odvětví služeb pro firmy, například v oblasti pracovních agentur a personalistiky nebo v poštovních a kurýrních službách. Nadále výrazně zdražují ceny stavebních prací i materiálů.

Situace ve stavebnictví zůstane napjatá kvůli nedostačující kapacitě. Postupné zdražování bude pokračovat i ve službách. Tam se výrazně projevuje pnutí na trhu práce. Celkově očekáváme zrychlení inflace spotřebitelských cen na přelomu roku. Na začátku příštího roku by měl meziroční cenový růst zrychlit ke 2,5 %. Zaslouží se o to ceny energií v rámci regulované složky cen, ale i jádrová inflace. I proto se domníváme, že ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Poté, co si na prosincovém zasedání tento čtvrtek dá pauzu, na následujícím únorovém zasedání podle nás posune repo sazbu na 2 %.

Jakub Matějů
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.