CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

15. 01. 2016

0 komentářů

Prodeje aut v Evropě prudce rostou

 


 

Za celý uplynulý rok vzrostly registrace nových osobních aut o 9,3 % na celkových 13,7 milionů. Oproti nejslabšímu roku 2013 se loni prodalo o 1,8 mil. aut více a k dosažení historicky rekordního prodeje dosaženého v roce 2008 už chybělo jen necelých 700 tisíc aut. Jde o výrazné zlepšení, které vrací automobilový trh k normálu. A v neposlední řadě pomáhá k ekonomickému růstu v zemích, jež jsou na tomto průmyslu nejvíce závislé, ať už jde o ČR nebo Slovensko.

Trh se tak jednoznačně zotavuje a napomáhá mu k tomu především optimismus zákazníků podporovaný jednak zlepšující se ekonomickou situací v Evropě, nízkými úrokovými sazbami, respektive dostupným financováním, a v neposlední řadě i dlouhodobě – pro zákazníky pozitivním – cenovým vývojem na automobilovém trhu. Kromě pozitivního naladění spotřebitelů v posledních měsících s velkou pravděpodobností začínají pomáhat k vyšším prodejům i padající ceny pohonných hmot. A v neposlední řadě nemůžeme zapomenout ani na firmy, které v loňském roce investovaly ve velkém do obměny svých vozových parků.

Z průzkumu mezi spotřebiteli v zemích EU vyplývá, že stále více lidí uvažuje o koupi nového vozu v průběhu následujících 12 měsíců. Zvlášť silně o tom uvažují spotřebitelé ve Velké Británii, kde se loni mimochodem prodalo nejvíce vozů za posledních 13 let. Rekordními prodeji se kromě Velké Británie může pochlubit i Švédsko, Dánsko a Česká republika.

Za pozitivní můžeme považovat i fakt, že roste dokonce i ochota nakupovat auta i na francouzském a italském trhu, který se loni s konečnou platností odlepil ode dna. A naladění spotřebitelů napovídá, že nejde jen o chvilkový záchvěv nebo jen o stářím vynucenou obměnu vozového parku firem.

Vyhlídky evropského trhu s osobními vozy zůstávají pozitivní i v letošním roce. Bylo by sice odvážné očekávat tak silný růst jako v předchozím roce, nicméně nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trh měl vrátit do recese. Dostupnost financování zůstává velmi příznivá, nálada spotřebitelů pozitivní a ochota firem investovat solidní. Evropský trh by tak měl i v letošním roce napomáhat překlenout propady prodejů dosahované v některých asijských nebo latinskoamerických zemích. 

REKLAMA

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Evropané a bydlení: Trendy a realita na trhu nemovitostí

Pokud jde o dostupnost bydlení, čelí Češi výzvě. V Evropě na tom nejsou zrovna nejlépe, jsou na předposledním místě, hned po Slovensku. V porovnání se mzdami jsou náklady na bydlení v Česku nejvyšší, přičemž na 70 metrů čtverečních bytu potřebují ekvivalent 13,3 průměrných hrubých ročních platů. Toto […]

Text: Filip Kučera

19. 12. 2023

Nerovnoměrný vývoj: Investice do umělé inteligence v Evropě a USA

V posledních letech jsme svědky rapidního vzestupu technologie umělé inteligence (AI) a jejího vlivu na globální ekonomiku. Vývoj v oblasti AI zásadním způsobem mění to, jakým společnosti, průmyslová odvětví a dokonce i státy pracují. Skutečností je, že investice do umělé inteligence v Evropě zpomalují, zatímco v USA […]

Text: Filip Kučera

31. 08. 2023

Evropské technologické start-upy jsou pod tlakem. Odvětví je ale odolné

Aktuální stav ekonomiky evropským technologickým start-upům ztěžuje fungování. Loňský pokles peněz, které do oboru proudily, bude podle analýzy pokračovat i letos a odborníci tvrdí, že je to celosvětový trend. Čísla ale svědčí o tom, že segment má zdravé základy a ztížené podmínky zvládá. „Evropský technologický průmysl vstupuje […]

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

16. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *