CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

Text: Filip Kučera

19. 12. 2023

0 komentářů

Evropané a bydlení: Trendy a realita na trhu nemovitostí

 

Pokud jde o dostupnost bydlení, čelí Češi výzvě. V Evropě na tom nejsou zrovna nejlépe, jsou na předposledním místě, hned po Slovensku. V porovnání se mzdami jsou náklady na bydlení v Česku nejvyšší, přičemž na 70 metrů čtverečních bytu potřebují ekvivalent 13,3 průměrných hrubých ročních platů. Toto zjištění pochází z analýzy Deloitte Property Index 2023, která se zaměřuje na ceny nových bytů, nájmy a další trendy na rezidenčních trzích ve 27 evropských zemích.

Loading 

Zajímavým faktorem je, že nejdražší vlastní bydlení není pouze doménou Česka a Slovenska, ale také Srbska a Estonska. Naopak nejvíce dostupné bydlení je v Belgii a Norsku, kde mohou zájemci pořídit standardní nový byt za ekvivalent méně než pěti hrubých ročních platů. Mezi země s relativně dostupným bydlením se řadí i Dánsko a Slovinsko.

Metropole s nejvyššími náklady na vlastní bydlení zahrnují Amsterdam, Bratislavu a Prahu, což potvrzuje dlouhodobý trend rostoucích cen nemovitostí v těchto lokalitách.

Co se týče nájmů, nejvyšší cenu za metr čtvereční mají Dublin, Paříž a Oslo. Naopak města v Bulharsku, Řecku, Slovinsku, Itálii a Maďarsku nabízejí nejnižší nájemné. Praha se v tomto srovnání umístila na třiadvacátém místě.

Analýza trhu ukazuje, že nejvyšší průměrné úrokové sazby jsou v Maďarsku a Polsku, přičemž počet dokončených bytů na 1 000 obyvatel je nejvyšší ve Francii, Polsku a Dánsku.

S realitním trhem v neustálém pohybu se Evropané setkávají s různými výzvami v oblasti bydlení, ať už jde o dostupnost, ceny nebo finanční možnosti. Odborníci očekávají, že se tato dynamika bude nadále vyvíjet a bude mít dopad na životní podmínky občanů po celém kontinentu.

REKLAMA

Pohled na český realitní trh

V České republice se občané řadí mezi ty, kteří spoří na nový byt téměř nejdéle v Evropě, a v roce 2022 měla ČR  u hypoték pátou nejvyšší úrokovou sazbu. Navíc, i přes nárůst cen nových bytů o více než 12 % na 3 753 eur/m2, počet uzavřených hypotečních úvěrů meziročně klesl o 63 %. Tento pokles může odrážet rostoucí obtížnost získání hypotečního úvěru a zvýšenou finanční tíhu pro domácnosti.

Na druhou stranu, počet dokončených tuzemských novostaveb meziročně vzrostl o 14 %, což naznačuje aktivitu na trhu a snahu reagovat na poptávku. Tato situace však může znamenat další tlak na ceny nemovitostí v příštích letech, což bude vyžadovat další úvahy o dostupnosti a přístupnosti bydlení pro občany.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Pojištění schopnosti splácet přináší jistotu v nejisté době, všespasitelné ale není

Život je plný nejistoty, a ztráta schopnosti pracovat kvůli nemoci nebo úrazu může hned záhy znamenat i výrazný pokles nebo dokonce ztrátu pravidelného příjmu. Pojištění schopnosti splácet je produktem, který dokáže tuhle díru v domácím rozpočtu zacelit – proto jej mají ve své nabídce tuzemské pojišťovny, které […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Petr Škoch: Díky poklesu úrokových sazeb očekáváme oživení zájmu investorů do nemovitostí

Podle specializovaného portálu Nemovitostní-fondy.cz funguje v Česku 31 nemovitostních fondů, z nichž 19 je dostupných široké veřejnosti. Většina těch retailových loni zhodnotila vložený kapitál o 5 – 7 %, pouze šest fondů dokázalo svým výnosem překonat inflaci. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal MINT I. rezidenční fond. Na čtvrtém místě […]

Text: Filip Kučera

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *