Úterý 16. července. Svátek má Luboš.

Příliv fondů z EU pomohl k nižšímu schodku platební bilance

Makro 15.10.2018 | 11:29 0 Komentářů

Běžný účet platební bilance skončil v srpnu schodkem 7,0 miliard korun. Deficit běžného účtu byl ovlivněn především odlivem dividend do zahraničí ve výši 25,3 miliard korun. Saldo zmírnil příliv fondů z Evropské unii, které byly o 1,2 mld. CZK vyšší než platby České republiky.

Velmi dobrý výsledek vykázala bilance obchodu se zbožím a službami, jejíž přebytek se vyhoupnul na kladných 23 mld. CZK, což je meziroční zlepšení o 0,7 miliardy korun. Potvrzuje se tak, že domácí ekonomika se znovu dostává do obrátek. Kumulativní saldo zůstává dlouhodobě kladné a oproti loňskému roku si letos za prvních osm měsíců mírně polepšilo. Kladné saldo by si měl běžný účet platební bilance udržet celý rok. Ve srovnání s loňským rokem však bude nakonec mírně nižší.

Koruna na zveřejněná data nijak nereagovala, nicméně již od rána se drží v dobré náladě a mírně posiluje. Profituje tak z uklidnění na globálních akciových trzích, k dalšímu posílení ji může pomoci i zvyšování sazeb, které očekáváme na příštím zasedání ČNB v listopadu.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.