Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Přijde po roku digitalizace (2020) rok podvodů (2021)?

Banky 13.01.2021 | 10:27 0 Komentářů

Jaký přívlastek získá letošní rok? To se dozvíme poslední prosincový den. Může to být rok vakcíny, mutace, návratu, oživení, ale také rok podvodů. Prudký rozvoj digitalizace, který jsme zaznamenali v minulém roce, nebyl ve všech případech doprovázen zaváděním odpovídajících bezpečnostních prvků. Společnost SAS Institute ČR upozorňuje na tři oblasti, u kterých lze s pomocí umělé inteligence a strojového učení efektivně předcházet podvodům – bankovní transakce, interní podvody ve firmách a podvody při výběru daní a čerpání dotací.

„Banky, které využívají specializovaný systém od společnosti SAS, dokáží i v současné době při rostoucím počtu platebních transakcí spolehlivě odhalovat podvodné online platby a detekovat pokusy o praní špinavých peněz pocházející z trestné činnosti. Tyto banky dokáží včas identifikovat podezřelé operace a předcházet ztrátám svých klientů a naplňovat regulační požadavky,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Často přehlíženým nákladem bývají ve firmách z různých odvětví interní podvody. V pojišťovnách mohou souviset s vyplácením podvodných pojistných plnění, na kterých se podílejí zaměstnanci. V jiných podnicích může jít o podvody spojené se zvýhodňováním dodavatelů, záměrným vystavováním duplicitních faktur nebo se zpětným vyplácením neoprávněných výdajů souvisejících se služebními cestami. „Pro odhalování interních podvodů se dnes dají dobře využívat data z různých firemních systémů, například pro HR, účetnictví či controlling. Z nich se dají propojením a analýzami najít v reálném čase podezřelé souvislosti a aktivity. Naše řešení využívá i nové techniky, jako je strojové učení, kterým se dají postupně výsledky ještě zlepšit,“ doplnil Petr Šlajchrt.

Data hrají klíčovou roli i při správě veřejných financí, například při výběru daní nebo při kontrole přidělování různých dotací či podpor. Zkušenosti z jiných zemí ukazují, že pro další snižování daňových úniků je nezbytné používat pokročilé metody odhalování podvodů založené na analýzách dat, které dokážou odhalit sofistikovaná podvodná schémata včetně karuselových podvodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.