CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Filip Kučera

25. 11. 2022

0 komentářů

V digitalizaci jsou nejlepší španělské a kanadské banky. Česko je ze 41 zemí na 13. místě

 

Venku je největší globální studie o digitálním bankovnictví – Digital Banking Maturity 2022. Jak si v této sféře stojí retailové banky z 41 zemí z celého světa, včetně Česka?

Zmiňovaná studie společnosti Deloitte přináší srovnání digitálních funkcionalit, šíři pokrytí zákaznických potřeb a UX aspektů ve třech klíčových kanálech.

Loading 

Do detailu se zaměřuje na každou fázi zákaznické cesty od hledání informací a zakládání účtu, přes obsluhu a sjednání produktů až po ukončení klientského vztahu. V porovnání s výsledky DBM z roku 2020 je znatelný výrazný posun ve stupni digitalizace ve všech hodnocených kategoriích. Česká republika se umístila na 13. místě ze všech 41 hodnocených zemí.

Mimo jiné se v ní dočteme, že v rámci celkového srovnání globální konkurence se letos většina českých bank umístila v horní polovině žebříčku, do top 10 procent se mezi takzvanými digital champions však ani jedna z nich neprobojovala.

Na prvních příčkách se nadále drží španělské a kanadské banky, které se od minulého vydání studie v úrovni digitalizace znatelně posunuly a procentuálně tak svůj náskok ještě zvýšily. Nicméně i u českých bank pozorujeme v digitální obsluze klientů nemalý pokrok. Oproti roku 2020, kdy si nejlepší české banky držely poměrně značný odstup od zbytku své tuzemské konkurence, se celkově úroveň digitální obsluhy napříč trhem zvýšila a bodové rozpětí mezi bankami naopak snížilo. Investice do IT a digitalizace jako takové mají za následek přiblížení českých konkurentů a dorovnání procentuální ztráty z minulých let.

Co za tím stojí, a která česká banka se posunula v globálním žebříčku o téměř 60 příček nahoru? Jaké funkcionality a inovace v oblasti digitální obsluhy během posledních dvou pandemických let nejen české banky implementovaly?

Banky se stávají více než jen bankami

Faktem je, že pandemie nezvratně změnila svět i bankovní sektor. Změny na všech trzích a ve všech odvětvích výrazně ovlivnily očekávání zákazníků ohledně kvality a šíře nabídky digitálních bankovních služeb, která jsou nyní vyšší než kdykoli předtím.

REKLAMA

Výrazně také v celém bankovním sektoru roste digitální vyspělost. Například 70 procent zkoumaných bank nyní nabízí možnost online otevření účtu oproti 55 procent v roce 2020. Nejlepší globální hráči však dokázali dále zvýšit svůj náskok před ostatními, zejména v oblastech, jako je například bankopojištění, investiční služby, či správa a autorizace karet. Na českém bankovním trhu lze pozorovat trend postupného přibližování úrovně digitalizace služeb, což dokazuje těsné pořadí tuzemských bank v rámci letošního žebříčku.

Ve studii se také rozebírá fakt, že přední banky se stávají platformami nabízejícími i široké spektrum nebankovních služeb, jako jsou mobilita, e-government či služby zdravotní péče. S podporou regulatorních norem jako PSD2 či Open Banking budují banky ekosystémy, které umožňují klientům poskytnout jednotný přehled o všech jejich účtech i využívat služeb třetích stran.

Na vzestupu je také řešení e-commerce. V reakci na rostoucí význam e-commerce zavádějí banky řešení určená pro podporu online prodeje – od unifikovaných řešení identifikace klienta po vývoj a implementaci online tržišť, která jsou integrální součástí nabídky digitálních kanálů bank.

Stoupá také poradenská funkce banky. Peněžní ústavy s cílem posílit svoji roli důvěryhodného poradce a vazby na klienta podporují každodenní správu financí klientů nabídkou široké škály digitálních řešení, jako jsou PFM nástroje pro správu osobních financí, široké možnosti investování, podpořené automatizovaným investičním poradenstvím a správou portfolia.

Uživatelská zkušenost s digitálními bankovními kanály může být pro spokojenost zákazníků stejně důležitá jako rozsah implementovaných funkcionalit. Nové digitální funkce přinášejí klientům největší hodnotu, jsou-li přidávány v souladu s dobře definovanou strategií akcentující UX.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *