CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

12. 01. 2018

0 komentářů

Prezidentská debata ČT: kultivovanost diskuse kandidátů výrazně překonala Superdebatu před volbami do Poslanecké sněmovny

 

Debata prezidentských kandidátů vysílaná v předvečer voleb hlavy státu Českou televizí (ČT) se dá popsat jako kultivovaná, plynulá a ukázněná. Uchazeči o prezidentský post byli neukáznění pouze v jednotkách případů svých odpovědí (6,4 %). Diskuse tak výrazně kontrastovala se Superdebatou vysílanou před volbami do PSP ČR 2017, kdy byla jako neukázněná klasifikována témě každá druhá promluva přítomných politiků (46,9 %).

Loading



 

Přestože zbývaly poslední hodiny do otevření volebních místností pro prezidentské volby, kandidáti, kteří přijali pozvání ČT, nepodlehli svodům využít vysoce sledovaný vysílací čas k jednostranné prezentaci svojí agendy. Namísto toho ve valné většině respektovali otázky kladené moderátorem a ostatními kandidáty. Pouze v jednotkách případů se hosté dopustili skákání do řeči. Jako neukázněné jsou přitom klasifikovány případy, kdy se host dopouští vyhýbavé odpovědi, inklinuje k nežádané seberealizaci nebo přerušuje ostatní diskutující či moderátora.

„Ukázněnost této debaty byla na velmi vysoké úrovni. V diskusích s politiky běžně zaznamenáváme hodnoty nekázně kolem 30 % a více. V posledních letech jsme zachytili i několik debat, které se zcela vymykaly, kdy neukázněnost přesahovala 75 %,“ zasazuje Prezidentskou debatu do širšího kontextu ředitel Media Tenoru Pavel Herot. Kázeň hostů se odrazila také v plynulosti diskuse. Dokončených, tj. nepřerušených promluv hostů moderátorem, či jiným hostem bylo nebývale vysokých 73 %. „V běžných diskusních pořadech s politiky bývá toto procento zhruba poloviční. Můžeme tedy říci, že běžnějším úkazem jsou v diskusích situace, kdy host končí svoji promluvu po přerušení jiným aktérem diskuse a nikoliv tím, že by jednoduše dohovořil,“ uzavírá Pavel Herot.

Graf 1: Podíl neukázněných replik hostů – Prezidentská debata 2018


Graf 2: Počty replik hostů Superdebaty před volbami do PSP ČR a Prezidentské debaty 2018

Tabulka 1: Nejméně ukázněná vystoupení politiků v televizních a rozhlasových diskusích

Politik Pořad Datum vysílání Míra nekázně
Robert Fico Sobotné dialógy (RTVS) 26.11.2016 85 %
Andrej Babiš Otázky Václava Moravce (ČT) 12.2.2017 79 %
Robert Fico Sobotné dialógy (RTVS) 19.3.2016 76,9 %
Piotr Gliński (ministr kultury PL) Minęła dwudziesta (TVP) 22.11.2015 76,6 %
Andrej Babiš Otázky Václava Moravce (ČT) 10.1.2016 75,3 %
Jaroslav Faltýnek Otázky Václava Moravce (ČT) 14.5.2017 75 %

Data vychází z posouzení dílčího parametru kázně hostů, která jedním z kritérií kvalitativní analýzy diskusních pořadů, kterou Media Tenor aplikuje už více než 15 let. Metodiku Media Tenor v minulosti nasadil v analytických projektech pro ČT, ČRo, RTVS, TV Nova, ale dříve také Deutsche Welle nebo SABC (veřejnoprávní TV JAR).

Na úrovni projevu aktérů diskuze umožňuje metoda zkoumat jejich kázeň, resp. nekázeň. Tento parametr hodnotí formální kázeň, nakolik hosté vstupují do moderátorových replik, nebo do promluv partnerů diskuze. Je zde zohledněna i obsahová kázeň – tedy to, zda se host drží tématu vzneseného moderátorem.

Tisková zpráva: Media Tenor

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Hra Trumpovou kartou

Nuže, pro ty z nás, které překvapilo hlasování o brexitu – a v londýnské City takových bylo rozhodně dost – získává údiv díky americkým volbám zcela nový rozměr, a to v daleko širším měřítku. Nevím, co se v této souvislosti říká o Hillary Clintonové a její kampani – no, když se zamyslím, tak něco bych si pravděpodobně vybavil – nicméně vítězství Trumpa, spolu s výsledkem britského referenda o vystoupení z Evropské unie a rostoucím neklidem po celé Evropě, zdá se, ukazuje na vzrůstající problémy se současným stavem západního světa. Nebo přinejmenším na nelibost, s níž tento stav vnímá široká veřejnost.

Text: Paul Stanfield

23. 11. 2016

Kasia Kiladis: Donald Trump trhy uklidnil

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem bylo nečekané. A trhy začaly padat. Po jeho prvním projevu se ale uklidnily. A jak by se měl na novou politickou situaci připravit investor? „Americký akciový trh jako celek je velmi drahý,“ říká Kasia Kiladis, ředitelka investic ve Fidelity International s tím, že je přesto nejlepší volbou. Jen je třeba pečlivě vybírat akcie.

Text: Petr Zámečník

18. 11. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *