CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.616 +0,13%

CZK/£ 28.404 -0,19%

CZK/CHF 25.782 -0,19%

Text: Paul Stanfield

23. 11. 2016

0 komentářů

Hra Trumpovou kartou

 


 

Někdo možná namítne, že se to případně týká pouze USA – chcete-li: „pouze v Americe“. Já se však domnívám, že takové myšlení by bylo příliš zjednodušující a potenciálně nebezpečné.

Není nic nového ani obzvláště objevného, pokud si uvědomíme, že se veřejnost obecně, zejména v mnoha tzv. vyspělých zemích, cítí čím dál okleštěnější na svých občanských právech – a mezi masami zjevně sílí pocit nebo přinejmenším dojem rostoucí nespravedlnosti. A ukazuje se, že právě hlasování na protest získává výrazně na dynamice.

Evropská komise navrhla o jeden rok prodloužit termín uplatnění nařízení o klíčových informativních dokumentech (KID) u strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou. I když by asi bylo přehnané nahlížet na tuto problematiku ve stejném světle jako na protestní hlasování, jde podle mě zcela jistě o součást rostoucích obav z byrokracie a nedostatku empatie u institucí EU pociťovaných mnoha členskými státy a jejich obyvateli – vše nasvědčuje tomu, že jde svým způsobem o další protest proti status quo.

Nachází se svět na křižovatce? Možná ano. Mimo jiných klíčových voleb a referend proběhne příští měsíc referendum o ústavě v Itálii a po něm, v první polovině roku 2017, prezidentské a parlamentní volby ve Francii. Pravicové a protestní postoje v Evropě v posledních letech výrazně posilují a lze tudíž očekávat další „otřesy“.

Nemyslím si, že bych „maloval čerta na zeď“, když řeknu, že investiční trhy budou nějakou dobu rozkolísané. Mohl bych argumentovat tím, že pro odvětví finančního poradenství jde o dobrou zprávu – a opravdu kategoricky říkám, že tomu tak je; v těžkých a nepředvídatelných časech obecně existuje vyšší pravděpodobnost, že spotřebitelé budou vyhledávat profesionální rady. Proto jde možná o jeden z nejlepších příkladů hodnoty takových rad – v souladu se starou frází: kdyby to šlo snadno, dělali by to všichni!

REKLAMA

Možná by se tím zároveň mohly zvýraznit omezení automatizovaných finančních služeb – ze zjevných důvodů nepoužívám zavádějící termín „robo-poradenství“, uvádím zejména pro ty, kdo již četli mé názory na tuto problematiku v minulosti. Argumentoval jsem tím, že v rozbouřených dobách chtějí lidé radu a útěchu od jiných lidí a ne od počítače.

Takže Trumpovo vítězství by mohlo přinést i pozitiva. Možná všechno zlé je potenciálně k něčemu dobré. Nebo jen hledám pověstnou jehlu v kupce sena. Jedno je jisté, na jeden článek jsem již napsal více než dost klišé!

Vítejte v prostředí po brexitu, s Donaldem Trumpem „v čele svobodného světa“ – a jé, myslím, že jsem se dopustil dalšího klišé… ale kdo by si ještě před šesti měsíci pomyslel, že takhle bude vypadat naše blízká budoucnost?

Fráze „Nechť žijeme v zajímavé době“ – měl bych zdůraznit, že v tomto případě se nejedná o klišé, ale čínské přísloví – se zdá být trefnější než kdy jindy. I Čína si možná příslovečně mne ruce radostí. Trumpovou kartou totiž ČLR možná vytáhla svůj trumf, třebaže nevědomky (poznámka: jde o dvojsmysl, neboť slovo trump znamená v angličtině zároveň trumf).

Autor je výkonný ředitel Svazu evropských nezávislých finančních poradců (FEIFA) a generální tajemník Evropského svazu finančních poradců a finančních zprostředkovatelů (FECIF).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zlato je nejdražší v dějinách, bitcoin překonal hranici 40 tisíc dolarů. Fed udolal inflaci

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou unci. Unce zlata nikdy v historii nestála tolik dolarů. Alespoň tedy čistě v nominálním vyjádření, tedy bez […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Chystá se scéna pro finanční událost, kterou USA naposledy udělaly během 2. světové války?

Houstone, máme problém! I tak by se dala nyní charakterizovat fiskální situace americké vlády. Jak totiž ukazuje následující graf, jehož autorem je Tavi Costa z americké investiční společnosti Crescat Capital, v následujících 12 měsících musí americké ministerstvo financí refinancovat více než osm bilionů dolarů amerických vládních dluhopisů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2023

První bitcoinový fond v USA je „na spadnutí“

Bitcoin, „klasika“ mezi kryptoměnami, letos opět roste jako z vody. Od začátku roku zhodnotil o zhruba 125 procent. Přitom před rokem touto dobou byla nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna na dně. Mnozí bitcoin odepisovali a vyhlíželi jeho definitivní krach. Už poněkolikáté se ale spletli. V lednu se prodával za […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *