CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

23. 03. 2021

0 komentářů

POVIndex: V únoru se ceny povinného ručení mírně zvedly, nadále však zůstává velký rozdíl mezi Prahou a menšími městy

 

Hodnota únorového Broker Consulting POVIndexu činila 6 682 Kč, v porovnání s lednem tak vzrostla o 62 Kč. Tento mírný nárůst je dán zvýšením ročního pojistného u odpovědnosti z provozu vozidel v hlavním městě, ke kterému se rozhodlo přistoupit hned několik pojišťoven. I přes drobný nárůst zůstává únorová hodnota nadále výrazně pod úrovní dlouhodobé průměrné hodnoty POVIndexu, která činí 6 919 Kč. Za výše uvedených 6 682 Kč bylo v únoru možné sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, který je typickým vozem českých domácností. Index je složen z uvedených limitů povinného ručení v poměrech 55 % pro limity 150/150, 36 % pro limity 100/100 a 9 % pro limity 200/200.

Loading



 

POVIndex uvádí průměr cen za celou Českou republiku, v jednotlivých regionech se pak průměrná výše liší. V Praze se ceny povinného ručení pohybují v průměru o 9,6 % výše, naopak řidiči ve městech o velikosti Benešova za něj zaplatí průměrně o 11,9 % méně. Průměr ročního pojistného pro vozidla v Praze se podle indexu v únoru ustálil na částce
7 392 Kč, zatímco ve stejném období minulého roku to bylo 7 646 Kč. U malého města je meziroční rozdíl cen mnohem menší, jak ukazuje porovnání aktuální hodnoty 5 972 Kč s loňskou 5 911 Kč. „Rozdíl v cenách je dán konkrétní daty o nehodovosti, takže i dvě města podobné velikosti mohou být v různých krajích naceněná jinak. Ve velkých městech je riziko vzniku nehody samozřejmě o poznání vyšší. Cenu povinného ručení ovlivňuje i věk a místo bydliště řidiče a jeho řidičské zkušenosti. Nejrizikovějšími skupinami jsou řidiči do 21 let a senioři starší 75 let. Sazbu povinného ručení dále ovlivňují parametry vozidla, frekvence placení, informace o nájezdu kilometrů, frekvenci a rozsahu přestupků,“ vyjmenovává Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting.

Nejasnosti kolem bodového systému

Ačkoli bodový systém, který řeší přestupky řidičů, platí v Česku už od roku 2006, zůstává mezi motoristy hojně diskutovaným tématem i dnes. Někteří řidiči nemají zcela jasno v tom, kde a jak zjistí stav svého bodového konta, či zda se body přičítají, nebo odečítají. Platí, že čisté bodové konto je nulové a trestné body za přestupky se následně přičítají. V ojedinělých případech si však ani policista nemusí být jist, kolik trestných bodů čítá daný přestupek. Jiří Váchal objasňuje, proč k takovým situacím může dojít: „Trestné body za přestupky neuděluje policie, ale úřad obce s rozšířenou působností, kterému policista přestupek oznámí. Úřad má pak povinnost sdělit řidiči stav jeho bodového konta, nicméně o to musí řidič písemně zažádat na daném odboru dopravně správních agend. Lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dnů, ale většina úřadů sdělí řidičům stav bodového konta na počkání.“

Jiří Váchal shrnuje další možnosti, jak si mohou řidiči hlídat stav svého bodového konta:

REKLAMA

Portál občana

Nejpohodlnějším způsobem ověření bodového konta je prostřednictvím Portálu občana, dříve nazývaného Portál veřejné správy. Řidiči do něj mohou vstoupit buď přes svou datovou schránku, nebo za pomoci nejnovějšího typu občanského průkazu (eObčanka), opatřeného elektronickým čipem, a čtečky těchto čipů.

Czech POINT

Výpis z bodového hodnocení z Centrálního registru řidičů zajišťují na počkání také kontaktní místa Czech POINT. Patří sem i pobočky České pošty označené tímto logem. Cena za tuto službu činí 100 Kč za první stránku výpisu.

REKLAMA

Hospodářská komora České republiky

O výpis mohou řidiči požádat také na jednotlivých pobočkách Hospodářské komory, je však nutné předem ověřit, zda daná pobočka tuto službu poskytuje. Cena první stránky výpisu je 60 Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozhovor: Pojišťovna má vyřešit problém, ne jen zaplatit škodu

Skutečnou hrozbou pro pojišťovny nejsou klimatické změny ani technologické firmy, které by si rády ukrojily díl trhu, ale to, jak rychle se dokáží pojišťovny přizpůsobit změnám a nepodcenit žádný aspekt, který na ně může dopadnout. V rozhovoru to uvedl prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš.

Text: Redakce

24. 04. 2024

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *