Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Philip Morris ČR (Koupit, 12m = 17 546 CZK) – Philip Morris rostl především díky zdražování cen cigaret

Výsledky hospodaření: Výsledky společnosti Philip Morris ČR za loňský rok překonaly očekávání trhu i naše předpoklady. Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH v porovnání s rokem 2016 vzrostly o 6,5 % na 12,2 mld. CZK. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se konsolidované tržby zvýšily o 7,2 %. Provozní a čistý zisk posílil o 25,0, respektive 25,9 % a dosáhl 4,3, respektive 3,5 mld. CZK.

Hlavní trendy a fakta: (1) K 6,5% růstu konsolidovaných tržeb nejvíce přispěl příznivý vývoj cen cigaret v České republice a na Slovensku odrážející zvýšení prodejních cen společnostmi Philip Morris ČR a.s. a Philip Morris Slovakia s.r.o. v letech 2016 a 2017. Růst cen dokázal vykompenzovat meziroční snížení objemu prodaných cigaret v České republice o 4,2 % na 8,8 mld. kusů. Na slovenském trhu vzrostl objem prodaných cigaret o 2,4 % na 4,1 mld. kusů. (2) Mírným zklamáním je pro nás vývoj ve výrobních službách (+2,1 % meziročně, neboli 2,8 mld. CZK), kde jsme čekali silnější růst tržeb (+20 %, 3,2 mld. CZK) vzhledem k přesunu výroby z ostatních závodů do České republiky. (3) Ziskovost výrazně posílila, když se celkové náklady na prodané výrobky, odbyt a administrativní náklady podařilo udržet beze změny v porovnání s rokem 2016.

Dividenda: Společnost navrhla výplatu dividendy 1080 CZK na akcii, což je více, než jsme očekávali. Avšak na druhé straně došlo k poklesu dividendového výplatního poměru z běžných 100 % na přibližně 84 %, což vnímáme ne příliš pozitivně. O výši a vyplacení dividendy rozhodnou akcionáři na řádné valné hromadě, která se koná dne 27. dubna 2018.

Potenciální dopad na předpovědi, cílovou cenu a doporučení: Zveřejněné výsledky hospodaření byly oproti našemu očekávání především v ziskovosti lepší. Společnosti se podařilo navýšit ceny a tím docílit lepších výnosů, zároveň se rozjíždí prodej nové technologie IQOS, což vše předznamenává i nadále úspěšné pokračování výhledů společnosti do budoucna. Zklamáním je nečekané snížení dividendového výplatního poměru, které však může jednorázově souviset s případnými investicemi do rozšíření výroby cigaret. Bohužel bližší informace k tomu management firmy neposkytl. Vzhledem k potenciálu společnosti do budoucna ponecháváme naše doporučení Koupit.

Rizika: Přísnější regulace kouření a razantnější zvyšování spotřebních daní považujeme aktuálně za největší rizika, která by se projevila na výsledcích i ocenění firmy negativně. Dalším potenciálním rizikem je, že letošní snížení dividendového poměru není výjimečnou situací a stane  se pravidlem, že již společnost nebude vyplácet 100 % zisku.

Očekávané události: 27. dubna proběhne řádná valná hromada akcionářů a 20. dubna bude rozhodný den pro uplatnění práva na výplatu dividendy za rok 2017. Oznámení výsledků za první pololetí 2018 bude zveřejněno 25. září 2018.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.