Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Peníze na Vánoce nejvíce potěší mladé. 67 % z nich s nimi dokonce počítá, ukázal výzkum Pioneer Investments

Investice 12.12.2016 | 13:28 0 Komentářů

Nejdřív tvrdé balíčky, pak ty měkké a nakonec „nudné“ obálky. Klasická dětská posloupnost při rozbalování dárků zřejmě přestává platit, protože zvláště mladí lidé dnes peníze pod stromečkem vítají. Generaci jejich rodičů a prarodičů naopak peníze na Vánoce nepotěší, přestože jsou to právě oni, kdo je svým blízkým nejčastěji daruje. Ukazují to výsledky vánočního průzkumu pro investiční skupinu Pioneer Investments.

Více než polovina Čechů dostává pod stromeček finanční dárky, a to většinou v hodnotě do tří tisíc korun. A co je překvapivé – na horší časy si je nejvíce ukládají mladí. 51 % dotázaných do 30 let by peníze z Vánoc odložilo stranou pro nenadálé okolnosti. Na zadní kolečka naproti tomu dle průzkumu příliš nemyslí starší generace mezi 45 a 59 roky. Peníze by v této skupině uspořilo jen 21 % lidí, zatímco 43 % z nich by je hned po Vánocích utratilo. Zajímavým finančním dárkem s přesahem do budoucna by mohl být například finanční příspěvek na počáteční investici do podílových fondů. Přestože by to 48 % oslovených vnímalo jako „danajský dar“, protože finanční produkty by si měl každý vybírat sám, pětina lidí o podobném dárku uvažuje nebo se s ním už setkala.

„Ve vyspělých zemích, kde má investování delší tradici než v ČR, není v řadě rodin výjimkou, že rodiče začínají dětem spořit dokonce ihned po narození a cenné papíry se dědí z generace na generaci jako hodnotná součást majetku. Investování je běh na dlouhou trať, a i když se finanční obnos na vstupní investici na první pohled možná nejeví jako atraktivní dárek, nákupem podílových listů k letošním Vánocům můžete obdarovanému pomoci s tvorbou finančních rezerv do budoucna, za které vám jednou bude vděčný,“ vysvětluje ředitelka marketingu a PR Pioneer Investments Dana Kryńska.

Loni na Vánoce dostalo 55 % Čechů od svých nejbližších voucher nebo finanční hotovost. A stejné množství oslovených je s touto formou dárku spokojeno. Peníze nejčastěji nacházeli pod stromečkem mladí do 30 let (54 % z nich), naopak pouze věcné dárky dostávali nejvíce jejich rodiče a prarodiče mezi 45 až 59 lety (v 59 % případů). Přitom finanční dárky už mají i v českém prostředí svoji tradici – 67 % mladých s nimi už předem počítá a těší se na ně.

Peníze jako dárek nechtějí dostávat hlavně lidé mezi 45 až 59 lety. Radost by z nich neměla celá pětina oslovených a další více než třetina by tuto formu dárku akceptovala, ale více by je potěšilo něco osobnějšího. Paradoxně právě tato generace však naděluje peníze pod stromeček nejčastěji – 44 % jejích příslušníků finance darovalo opakovaně. Možných příčin přitom může být více. Rodiče například mohou chtít mladým finančně pomoci, sami ale mají radost, když jim děti dárek vymyslí přímo „na tělo“ a nesnaží se dárky řešit na poslední chvíli neosobními penězi.

Tisková zpráva Pioneer Investments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.