Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Nejslavnější fotka druhé světové války vychází na minci

Investice 07.05.2015 | 09:18 0 Komentářů

Od konce 2. světové války si v letošním roce připomínáme již 70 let. Toto nejkrvavější válečné střetnutí v dějinách lidstva zanechalo v naší historii nesmazatelnou stopu a je třeba je mít stále na paměti. Jablonecká Česká mincovna proto letos připomíná toto výročí sérií čtyř mincí. Po výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi a bitvě o ostrov Iwo Jima nyní mince připomenou dobytí Berlína Rudou armádou a květnové Pražské povstání. (Tisková zpráva: Česká mincovna)

O novou sérii České mincovny je mezi sběrateli velký zájem, pamětní mince vydané v lednu k osvobození Osvětimi jsou dokonce již vyprodány. „Zájem, který se strhl, nám jen dokazuje, že téma 2. světové války je stále živé. Na mincích se objevují události, které jsou symboly postupného tažení za vítězstvím. Dvě z nich jsou navíc inspirovány nejslavnějšími fotografiemi celé války,“ uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. 

Třetí mince ze série připomene dobytí Berlína Rudou armádou – čtyři dny krutých bojů, na jejichž konci Hitler kapituloval. Averzní stranu mince zdobí ikonický snímek vojáka s rudou vlajkou nad berlínským Reichstagem. „Přestože je mnoho snímků z 2. světové války považováno za zinscenované, a mezi ně se počítá například i voják mávající vlajkou nad Berlínem či snímek z bitvy o Iwo Jimu, nic to nemění na tom, že v dnešní době mají tyto fotografie pro lidstvo obrovskou symboliku. A právě o tuto symboliku jde, za ní je totiž skryto mnoho osudů nejen jednotlivců, ale i celých národů,“ říká Lukáš Jokl.

Květnové Pražské povstání připomíná čtvrtá mince ze série, která zpodobňuje masivní demonstrace, jež postupně přešly do otevřeného odporu a bojů na barikádách. Autorem výtvarných návrhů všech čtyř mincí je mladý sochař a medailér Jakub Orava. Zlaté pamětní mince o hmotnosti 3,49 gramu vyjdou pro každý motiv v nákladu 200 kusů a k dostání jsou za 5 490 Kč. 

Mimořádnost výročí podtrhne sběratelská sada v omezeném nákladu 99 kusů umístěná v plechové krabičce evokující dobovou výbavu vojáků. Sada vychází ze stejných motivů, které se objevily na čtyřech zmiňovaných mincích, vyražená je však do ½ unce ryzího zlata. Od toho se odvíjí i cena, která je stanovena na 79 800 Kč. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.