Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

„Mosty jsou vrcholem stavebnictví,“ říká Zbyněk Fojtů, autor nové zlaté pamětní mince Železniční most v Žampachu

Investice 08.10.2013 | 09:35 0 Komentářů

Česká mincovna dnes začala prodávat novou zlatou pamětní minci, kterou vydala Česká národní banka. Mince zobrazuje most v Žampachu, jeden z nejvyšších a nejstarších železničních kamenných mostů ve střední Evropě. Celkově se jedná o šestou emisi ze série „Mosty České republiky“. U České mincovny ji můžete zakoupit za 15 790 Kč v kvalitě proof (vysoký lesk) a za 15 490 Kč v kvalitě standard. (Tisková zpráva České mincovny)

Autorem výtvarného návrhu je akademický sochař Zbyněk Fojtů, který tímto pro Českou národní bankou tvořil již osmnáctou realizaci. „Na reverzní straně jsem zachytil čelní pohled na most, kde vyzní výška mostu a krásné oblouky. Opravdu jsem se ale těšil na averzní stranu, kam jsem umístil trojici heraldických zvířat a motiv mostu z podhledu. Myslím, že je toto zachycení velmi dynamické. V Posázaví jsem navíc dříve i bydlel, a tak vím, že most působí z pohledu z údolí skutečně  monumentálně,“ uvádí Zbyněk Fojtů.

Stavba mostu byla zahájena v roce 1898 a trvala dva roky. Se svou výškou 41,5 metru může směle konkurovat i novodobému Nuselskému mostu, který je jen o metr vyšší. „Žampašský most zachycuje spojení techniky a historie. To jsou dvě oblasti, které mě doopravdy hodně baví. Mosty celkově obdivuji, protože jsou podle mne vrcholem stavebnictví,“ uzavírá autor návrhu.

zeleznicni-most-v-zampachu-avers zeleznicni-most-v-zampachu-revers

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.