Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Mírné oživení pojistného trhu pokračuje

Pojistný trh pozvolna narůstá, ukázaly to statistické výsledky členů České asociace pojišťoven (ČAP) za 2. čtvrtletí letošního roku. Předepsané pojistné se meziročně zvýšilo o 715 mil. Kč, což odpovídá 1,2% navýšení. Zásluhu na kladném výsledku má stejně jako v předchozím čtvrtletí zejména neživotní pojištění, které posílilo o 1,5 %. Růst se projevil i v oblasti životního pojištění, ale jen o pouhých 0,8 %.

Pozitivní vývoj neživotního pojištění je způsoben zejména zlepšující se situací v povinném ručení. Postupným navyšováním pojistného u nových a také u obnovených smluv se celkový předpis v této oblasti zvýšil o 3,8 %. „Přestože se situace v povinném ručení postupně zlepšuje, k optimálnímu stavu se stále pouze přibližujeme,“ říká výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora a dodává: „Narůstající počet uzavřených smluv a průběžné navyšování pojistného u obnovených smluv zatím jen částečně pokrývá dopad loňských legislativních změn.“

Havarijní pojištění vzrostlo o 0,3 %, což je sice oproti poklesu o 0,3 % v 1. čtvrtletí mírné zlepšení, ale stále to nestačí na zásadní zlepšení technických výsledků. Silná vazba pojistného na pořizovací cenu vozidla nadále přetrvává.

K mírnému optimizmu vybízí pojištění podnikatelů, kde meziroční nárůst předpisu o 1,7 % pozitivně ovlivnil celkový výsledek neživotního pojištění.

Zdánlivě se dařilo i životnímu pojištění. Předepsané pojistné se oproti stejnému období loňského roku zvýšilo o 0,8 %. Zájem o  životní pojištění ale roste především u jednorázově placených produktů, zejména u bankopojištění, které je však využíváno více pro zhodnocování prostředků než jako ochrana před riziky. Naopak běžně placené pojistné životního pojištění oslabilo o 0,5 %. Jedná se tak již o druhé období, kdy se u těchto produktů postupné zpomalování růstu změnilo na pokles. „K růstu motivace veřejnosti průběžně si odkládat část spotřeby do budoucna i zajišťovat si životní rizika by pomohla silnější podpora státu u dlouhodobých rezervotvorných produktů. Bohužel legislativní návrhy na snižování, byť stávající minimální podpory státu, jdou přesně proti tomuto trendu,“ uzavírá Tomáš Síkora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.