CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

02. 11. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Ministryně Maláčová: Ženy vydělávají průměrně o 80 tisíc korun ročně méně než muži

 

České ženy vydělávají průměrně o 22 procent méně než muži. Nerovnost v České republice je ve srovnání s ostatními zeměmi EU téměř nejvyšší. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jsou v boji proti těmto rozdílům důležitá prorodinná opatření v podobě částečných úvazků, dětských skupin či mikrojeslí. K tématu se společně s ní vyjádřili na dnešní tiskové konferenci také místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD) a poslanec Ondřej Veselý (ČSSD).

Loading



 

Tisková konference se uskutečnila u příležitosti Evropského dne rovného odměňování, který připadá v tomto roce na 3. listopad. Od tohoto dne ženy ve srovnání s muži v EU do konce roku pracují zadarmo. V České republice tento den připadá již na 13 říjen. „Ta nerovnost zvyšuje u žen riziko chudoby a negativně se odráží i na výši jejich důchodů. Ohrožuje nejen je samotné, ale i jejich děti. Kvůli nerovnému odměňování přicházejí české rodiny v průměru o 6 až 7 tisíc korun měsíčně, což představuje zhruba 80 tisíc za rok,“ uvedla ministryně Maláčová.

Odstraňovat propastné rozdíly by měly kroky Ministerstva práce a sociálních věcí. Mezi ně patří například projekt 22 % k ROVNOSTI, který se zaměřuje na sběr dat v oblasti odměňování a jejich řešení. Dále jsou významná také prorodinná opatření. „Ženy, které chtějí pracovat nebo se vrátit do práce, by na to měly mít podmínky. Proto chceme podpořit částečné úvazky a rozšířit možnosti předškolní péče, tedy školky, dětské skupiny a mikrojesle. Před několika týdny jsme také navrhli v rámci novelizace zákoníku práce zavedení institutu sdíleného pracovního místa, který dobře funguje na Slovensku nebo v Německu. Dále je zde také osvěta a spolupráce s řadou firem. Ze Švýcarska jsme převzali a testujeme software Logib. Ten bychom brzy chtěli dát bezplatně k dispozici českým firmám, aby si mohly anonymně otestovat, jestli strukturu odměn mají správně nastavenou a jestli třeba nevědomky ženy nediskriminují,“ doplnila ministryně Maláčová.

„Rozdíl 7 tisíc měsíčně, tedy přes 80 tisíc ročně, není férový a myslím, si, že to poškozuje rodiny a celou ekonomiku. Jsem táta od rodiny, mám syna a dceru. Obě děti vychovávám tak, že se snažím mezi nimi nedělat rozdíly. A byl bych hrozně rád, aby ve svém životě měli stejné šance a za práci, kterou budou dělat, brali férovou mzdu,“ říká k tématu místopředseda PSP ČR Tomáš Hanzel.

Poslanec Ondřej Veselý k tématu uvedl: Naše seniorky berou v průměru o 2400 korun menší důchody než muži, a je obrovský rozdíl, kolik pak máme důchodců mužů a žen důchodkyň na hranici chudoby. I z důvodu, že se staraly o rodiny. Tím pádem mají nižší vyměřovací základy. Jsem rád, že paní ministryně připravuje opatření, jak zvýšit důchody primárně ženám, aby nebyly na hranici chudoby. Příjmová nerovnost je výrazná také u samoživitelů a dopadá na desítky tisíc dětí, které vychovávají. Říkáme, že výplata zálohovaného výživného není žádná další sociální dávka, je to regulérní okamžitá pomoc dětem ohrožených chudobou a stát bude toto výživné vymáhat.“

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Žena - muž

Jaký důchod je spravedlivý?

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) založila další důchodovou komisi, tentokrát se vzletným názvem „Komise pro spravedlivé důchody“. Zatím řeší především nižší penze žen vůči mužům a udržitelnosti penzijního systému se vyhýbá. Zásadní otázka ale zní: Jaký důchod je spravedlivý?

Text: Petr Zámečník

13. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *