CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

16. 03. 2023

0 komentářů

Rozdílné platy mužů a žen brzdí ekonomiku, vyplývá ze studií

 

Rozdílné platy mužů a žen za stejnou práci nejsou jen morální otázkou spravedlnosti, ale také ekonomické efektivity. Poslední výzkumy ukazují, že světová ekonomika na tzv. gender pay gaps poměrně dost tratí.

Loading 

Problému se věnovala ratingová agentura Moody’s. Podle dat společnosti by srovnání platů žen na úroveň mužů světové ekonomice přidalo na růstu až kolem sedmi procent. „Odstranění rozdílů v účasti mužů a žen na trhu práce a rozdílů v řízení v zemích OECD může zvýšit celosvětovou hospodářskou aktivitu přibližně o 7 procent, což v dnešních dolarech představuje přibližně 7 bilionů dolarů,“ uvedly ve zprávě Dawn Holland and Katrina Ell z Moody’s Analytics,

Ekonomice by prý pomohlo větší zapojení pracovních sil žen a vzrostla by prý i produktivita. Přínosem by byl i větší počet žen na vyšší manažerských pozicích. Podle zjištění totiž „gender pay gap“ roste, čím je sledovaná pracovní pozice seniornější.

Ekonomika má v tomto ohledu velké mezery. Zároveň totiž výzkum, na který upozornil server CNBC, konstatuje, že cesta ke stejným platovým podmínkám je ještě dlouhá. Aktuálním tempem by to prý trvalo více než 130 let.

Předsudky a zažité sociální normy

Na vině je diskriminace i dlouhodobě zavedené sociální normy. Ženy například často dohlížejí na domácnost a starají se o její chod a domácí práce. „Změna společenských norem je zdlouhavý a složitý proces, ale politika, jako je prosazování flexibilních pracovních podmínek, poskytování cenově dostupné péče o děti a placená otcovská a mateřská dovolená, přispívá ke změně správným směrem,“ uvádí výzkum s tím, že je také rozdíl mezi tím, jak muži a ženy přistupují k pracovnímu životu. Ženy si prý méně často řeknou o povýšení, i když na ně mají schopnosti i kvalifikaci.

K podobným závěrům došla i nedávná studie světové banky. „K rozdílům v odměňování žen a mužů přispívají genderové předsudky a nerovnosti, kvůli nimž jsou ženy zaměstnávány v profesích s nízkými mzdami, jako jsou rozdíly v pracovních místech a odpracovaných hodinách a také nepřiměřeně vysoké pečovatelské povinnosti žen,“ uvádí se v ní. I tato instituce podotýká, že rozdíly stojí ekonomiky nemalé prostředky.

REKLAMA

Další studie, tentokrát University of Kent zase uvádí, že se platové rozdíly mezi vzdělanými ženami a muži ve Velké Británii od roku 1970 ještě rozšířily. „Překážky v kariérním postupu matek s určitým vyšším vzděláním se téměř nezměnily,“ uvedla Amanda Gosling ze zmíněné univerzity. „Rozdíl v odměňování matek a otců vypadá nyní velmi podobně jako na konci 70. let. U generace X je to stejné jako u boomerů a mileniálů,“ dodala. Matky prý vydělávají jen necelých 70 procent mezd otců.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *