Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Meziroční pokles přebytku rozpočtu odráží propad příjmů z EU

Makro 01.03.2017 | 22:34 0 Komentářů

Únorový přebytek státního rozpočtu se letos snížil na 3,7 miliardy korun z loňských 27,7 miliard. Nejvýznamnějším důvodem je vývoj příjmů z EU. Letošní čísla o plnění státního rozpočtu potvrzují, že právě loňský rok byl naprosto mimořádný v tom, kolik peněz z EU do České republiky přiteklo. Loňský rozpočtový přebytek ve výši 62 miliard byl opravdu způsoben především masivním přílivem evropských peněz, a to zpětně za přechozí léta.

Pokud se podíváme na únorová čísla daňových příjmů a běžných výdajů, můžeme prozatímní vývoj hodnotit pozitivně. Výběr daní roste rychlým tempem, a to u většiny položek – především těch hlavních, jako DPH, daně z příjmů fyzických osob a sociálního zabezpečení. To odráží především pokračující růst ekonomiky, zaměstnanosti a mezd. Výnosy z DPH lehce překračují první odhady lednového růstu maloobchodu, což svědčí i o zlepšení samotného výběru této daně. 

Běžné výdaje rostou o nezanedbatelných 8 %. Zde se projevuje politika vlády zvyšovat mzdy ve veřejném sektoru, sociální dávky včetně důchodů, či platby do systému zdravotního pojištění.

Náš výhled nadále předpokládá, že státní rozpočet dosáhne ke konci roku schodku 45 miliard korun oproti plánovaným 60 miliardám. Očekáváme totiž mírně lepší ekonomický vývoj, než na kterém byl rozpočtový plán založen.

MAREK DŘÍMAL, ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.