Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

MasterCard nabízí dopravní řešení pro „chytrá města“

Banky MasterCard 04.06.2014 | 15:48 0 Komentářů

Studie projektu MasterCard centra rozvoje 2014 analyzuje dopravní systémy ČR

 

Na konferenci časopisu Smart Cities, která proběhla ve dnech 3. a 4. června v Brně, MasterCard představil, jak by mohla fungovat tzv. „chytrá města“, kde jsou propojeny datové systémy umožňující více účelné využití bezkontaktní bankovní karty. Ta by mohla v budoucnu fungovat nejen jako platební karta, ale také jako dopravní karta, vstupenka na sportovní i kulturní akce a zároveň identifikátor účastníků akcí. Na aktuální téma dopravy se letos zaměřil i projekt MasterCard česká centra rozvoje.

Projekt MasterCard česká centra rozvoje se již sedmým rokem věnuje hodnocení ekonomické situace českých krajů a měst. V letošním roce se zaměřuje na analýzu systémů veřejné dopravy ve všech 14 krajích. Cílem studie je poskytnou vzájemně srovnatelné informace, které budou užitečné pro dopravce i zastupitele krajů a krajských měst.  Hlavními řešenými tématy jsou fungování dopravních systémů, rozsah služeb pro cestující, platební prostředky, financování a další témata specifická pro jednotlivé kraje. Metodika projektu stejně jako v minulých letech vzniká na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze.

Víme, kde všude chtějí naši klienti platit kartou a městská doprava je na prvních příčkách. V zahraničí již spolupráce měst, dopravců, karetních asociaci a bank bez problémů funguje, proto věřím, že využití bankovních karet v dopravě je smysluplné a stane se brzy realitou i u nás,“ říká Martina Kirchrathová, Commerce Development Director MasterCard pro Českou republiku a Slovensko. Výhodou našeho řešení je vysoká efektivita a velmi nízké vstupní náklady nejen pro dopravce, ale i cestujícího, dodává.

Výsledky studie budou postupně zveřejňovány v rámci regionálních setkání se zástupci hodnocených krajů, které budou probíhat v druhé polovině roku. 

Veřejná doprava patří mezi klíčová témata regionálního rozvoje. Vedle koordinace regionální dopravy v rámci integrovaných dopravních systémů je velmi aktuálním tématem využití moderních platebních prostředků pro zvýšení komfortu cestujících,“ komentuje aktuální situaci Milan Damborský ze Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické v Praze, a dodává: „Jsme rádi, že můžeme přispět k podpoře efektivních řešení a podpořit tak v současnosti velmi populární koncept chytrých měst“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.