Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

MAKROEKONOMICKÁ PROGNÓZA KOMERČNÍ BANKY: CESTA K EXITU JE VOLNÁ

Česká ekonomika letos poroste tempem 2,7 % po 2,5 % zaznamenaných v roce 2016. Po loňském poklesu se dočkáme oživení investiční aktivity, a to díky prostředkům z EU. Inflace se letos bude pohybovat v průměru na 2,2 %. ČNB již nebude mít důvod držet kurz koruny nad úrovní 27 CZK/EUR. Opuštění režimu kurzového závazku bude klíčovým tématem letošního roku.

  • Díky spotřebě domácností a patrnému zrychlení ekonomické aktivity u našich klíčových obchodních partnerů v závěru loňského roku bude letošní hospodářský růst rychlejší než v roce 2016.
  • Postupné nabíhání jednotlivých operačních programů evropských fondů EU povede k oživení investiční aktivity, a to i v privátním sektoru.
  • Vyšší investiční aktivitě i hospodářskému růstu bude bránit nedostatek pracovní síly. Růst nominálních mezd letos očekáváme 4,6 %, nejvíce od roku 2008.
  • Vyšší výdělky domácností se projevují ve vyšších maloobchodních tržbách. Úspory domácnosti investují do realit. Ceny nemovitostí, i kvůli tomu, že se hlavně v Praze málo staví, rychle rostou.
  • Inflace je zpět. Dosažení cíle je udržitelné. Letošní cenový nárůst bude v průměru činit 2,2 %. Růst jádrové složky bude ještě výraznější (2,4 %).
  • Konec kurzového závazku bude znamenat konec kurzové stability. ČNB se ale i nadále bude snažit výrazné kurzové výkyvy na trhu korigovat. Konec kurzového závazku tak neznamená konec intervencí.

Struktura letošního růstu české hospodářství zdravější, když k němu přispějí v podstatě všechny její složky. Vývozci by měli zaznamenat další úspěšný rok díky solidní poptávce od klíčových obchodních partnerů našich exportérů, hlavně Německa. Kvůli silnější domácí poptávce se ale zvednou i dovozy. A to nejenom spotřebitelské, ale i investiční dovozy. Na rozdíl od loňského roku by totiž letos investice měly zaznamenat nárůst. Pomohou i nové výzvy operačních programů fondů EU. Z těch pak bude profitovat nejenom veřejný, ale i privátní sektor. Základním kamenem letošního růstu české ekonomiky ale opět bude spotřeba domácností.

Pokračující hospodářský růst bude i nadále zlepšovat situaci na trhu práce. Rekordní zaměstnanost se bude dále zvyšovat, ovšem výrazně pomalejším tempem. Nízká míra nezaměstnanosti začíná představovat limit i pro některá investiční rozhodování firem – nejsou lidi. Výsledkem jsou rostoucí mzdy a platy. Nominální růst mezd by tak letos mohl dosáhnout 4,6 %, nejvíce od roku 2008.

Období extrémně nízké inflace posledních tří let je definitivně za námi. Zrychlení inflace v závěru loňského roku a dosažení dvouprocentního cíle udá směr letošnímu vývoji. Inflace se bude po většinu letošního roku držet mírně nad cílem. Letošní průměrný růst spotřebitelských cen odhadujeme na 2,2 %. A z pohledu centrální banky je klíčové, že ještě o dvě desetiny rychleji by měly růst jádrové ceny. I nadále předpokládáme opuštění kurzového závazku v průběhu druhého čtvrtletí. Jako nejpravděpodobnější termín vidíme čtvrtek 4. května, kdy bude bankovní rada ČNB na řádném zasedání projednávat novou inflační zprávu.

Konec kurzového závazku znamená konec kurzové stability. I když obecně panuje přesvědčení, že bude následovat výrazné zhodnocení koruny, my vidíme riziko především ve zvýšené kurzové volatilitě s tím, že kurz může krátkodobě přestřelit na obě strany. Důvodem budou především spekulativní toky. ČNB se i nadále bude snažit případné výrazné kurzové výkyvy na trhu korigovat. Konec kurzového závazku totiž neznamená konec intervencí. V dlouhodobém horizontu by se měl prosadit trend posilující měny v souvislosti s obnovením konvergence české ekonomiky k eurozóně. Ten bude ale pomalejší než před rokem 2009.

Hlavní ekonomické proměnné

 

 

 

 

2015

2016

2017

HDP (reálný růst, y/y v %)

4,6

2,5

2,7

Spotřeba domácností (reálný růst, y/y v %)

3,1

2,7

2,9

Fixní investice (reálný růst, y/y v %)

9,1

-1,2

2,8

Zahraniční obchod (mld. CZK) ()

406

491

487

Průmyslová výroba (reálný růst, y/y)

4,6

3,2

4,4

Maloobchodní tržby (reálný růst, y/y v %)

6,3

6,0

4,7

Mzdy (nominální růst, y/y v %)

2,7

4,2

4,6

Míra nezaměstnanosti (MPSV, v %)

6,4

5,4

4,9

Inflace (y/y, v %)

0,3

0,7

2,2

3M PRIBOR (průměr)

0,31

0,29

0,29

2W Repo (průměr)

0,05

0,05

0,05

EUR/CZK (průměr)

27,3

27,0

26,6

Zdroj: Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, ČSÚ, Bloomberg, ČNB, MPSV, Macrobond                         

Poznámka: () zahraniční obchod dle přeshraniční statistiky; (**) Složky inflace jsou očištěny o primární dopad daňových změn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.