Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Letošní letní sezóna se liší. Turisté více řeší bezpečnost

Polovina letní turistické sezóny je pomalu za námi. Podle statistik Slavia pojišťovny oproti předchozím letům přináší několik změn. Zvýšené riziko teroristické hrozby, uprchlická krize i nedávné události v Turecku se promítají do rozhodování českých turistů o jejich letošní dovolené. Podle zájmu o cestovní pojištění se mění destinace, které si Češi volí jako cíl své dovolené, lidé více sledují aktuální dění v dovolenkových destinacích i doporučení Ministerstva zahraničních věcí a také se detailněji zajímají o podmínky sjednávaného cestovního pojištění.  

„Podle zájmu o cestovní pojištění se zdá, že více turistů letos zamíří do Španělska, Itálie nebo na Slovensko. Do obliby českých cestovatelů se vrací také Řecko, jehož návštěvnost v nedávné minulosti nepříznivě ovlivnila uprchlická krize. Naopak klesá počet klientů, kteří si chtějí sjednat cestovní pojištění do Egypta, Tunisu nebo Turecka. Lidé se také oproti minulým letům pečlivěji zajímají o podmínky cestovního pojištění,“ uvádí Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.

Bezpečí je jedním z kritérií, které stále silněji ovlivňuje rozhodování turistů, kteří míří do zahraničí, ať už na vlastní pěst, nebo s cestovní kanceláří. Dalším tématem, které se v minulých letech téměř neřešilo, ale v současné době dotazů přibývá, je platnost cestovního pojištění v případě teroristického útoku. „V rámci cestovního pojištění má Slavia pojišťovna terorismus zahrnutý ve výlukách, ale v případě teroristické činnosti či útoků, se tato výluka neuplatňuje u léčebných výloh. Což znamená, že pokud je náš klient zraněn během teroristického útoku, uhradí mu pojišťovna akutní lékařské ošetření, případnou hospitalizaci nebo převoz do domovské země,“ doplňuje Jan Vlček.      

Nedávné události ve Francii a Turecku se projevily také zvýšenou pozorností, kterou klienti věnují doporučením Ministerstva zahraničních věcí. „Obecně platí, že by lidé měli respektovat doporučení vydané ministerstvem. Pokud doporučí necestovat do určitých nebezpečných oblastí, vyhýbat se větším shromážděním osob nebo centrům měst, klienti by tyto rady neměli brát na lehkou váhu,“ vysvětluje Vlček.        

Aktuálně je vydáno doporučení vůbec necestovat do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu (s výjimkou letištního tranzitu na mezinárodních letištích v Ankaře a Istanbulu) a při cestování a pobytu v ostatních oblastech Turecka dbát maximální opatrnosti, zdržovat se pokud možno v prostorách hotelů, vyhýbat se větším shromážděním osob a centrům větších měst. Další doporučení MZV se v nedávné minulosti týkala také Francie, Egypta nebo Belgie.

Aktuální doporučení naleznete zde: Aktuální doporučení a varování MZV ČR

Zdá se, že vybrat si letní dovolenou může být letos o něco náročnější, než tomu bylo v minulých letech. A přibývá také důvodů, proč pečlivě vybírat kvalitní zabezpečení pro případ nečekaných událostí, které turisty na jejich cestách mohou potkat.       

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.