CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

04. 06. 2019

0 komentářů

Krátký komentář k průměrné mzdě v 1. čtvrtletí 2019

 

Růst mezd i nadále předbíhá produktivitu práce, což může mít v několikačtvrtletním nadhledu negativní dopad na konkurenceschopnost domácích podniků. Pozitivem ve vztahu ke konkurenceschopnosti zůstává alespoň to, že podobně rychlý či rychlejší růst mezd mají i další země skupiny V4 jako Maďarsko, Polsko či Slovensko. 

Mzdy v 1. čtvrtletí letošního roku velmi solidně rostly a to o 7,4 % meziročně v nominálním vyjádření. A silný byl i reálný růst, který po odečtení inflace činil 4,6 %. Průměrná nominální mzda se tak zvýšila o 2 236 korun na 32 466 korun. Medián mezd vzrostl shodně meziročně o 7,4 % na 29 936 korun. Z pohledu České národní banky lze vývoj mezd v 1. čtvrtletí hodnotit jako mírně proinflační.

Na začátku letošního roku rychleji rostly mzdy ve veřejném sektoru, ale solidní byl i růst mezd v sektoru soukromém. Vůbec nejrychleji rostly mzdy zaměstnancům v kultuře, a to o 16,8 % nominálně. V žádné jiné sekci nebyl zaznamenán dvouciferný růst mezd. O 9,9 % vzrostly v průměru mzdy pedagogickým pracovníkům, o 8,9 % zaměstnancům v administrativě a o 8,5 % pracovníkům ve zdravotnictví a sociální péči. Na druhé straně nejpomalejší růst mezd o 4,3 % zaznamenali zaměstnanci v IT, kde je však průměrná mzda s téměř 59,3 tis. výrazně nad celkovým průměrem.

S tím, jak dochází ke zpomalení hospodářského růstu, se v 1. čtvrtletí dále rozevřely nůžky mezi vývojem mezd a produktivitou práce. Růst mezd i nadále předbíhá produktivitu práce, což může mít v několikačtvrtletním nadhledu negativní dopad na konkurenceschopnost domácích podniků. Pozitivem ve vztahu ke konkurenceschopnosti zůstává alespoň to, že podobně rychlý či rychlejší růst mezd mají i další země skupiny V4 jako Maďarsko, Polsko či Slovensko.

S ohledem na nízkou nezaměstnanost bude velmi solidní růst mezd v ČR pokračovat i v dalších čtvrtletích. Mírné zpomalení tempa růstu pod 7 % je však nevyhnutelné.  V souhrnu za letošní rok lze počítat se zpomalením růstu nominálních mezd k 6 %%, avšak s opravdu výraznějším zpomalením mezd vzhledem k utaženému pracovnímu trhu letos počítat nelze.

REKLAMA

Miroslav Novák
Akcenta

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.