Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Korunoví býci vánoční dárek od ČNB nedostali

Investice 21.12.2017 | 13:10 0 Komentářů

Bankovní rada na dnešní zasedání rozhodla o ponechání své klíčové úrokové sazby na 0,5 %.

Centrální bankéři dnes neměli na stole čerstvou prognózu, ale vyhodnocovali rizika výhledu ze začátku listopadu. Ta se prozatím vyplňuje až s neuvěřitelnou přesností. Ekonomové z ČNB se trefili do dynamiky HDP a inflace se od jejich odhadu neodchýlila ani o desetinu procentního bodu. Jediný výraznější neúspěch zaznamenali při odhadování růstu reálné mzdy ve třetím čtvrtletí. Ten byl o něco slabší, než se v ČNB domnívali, a rozhodně se tak zatím nenaplňuje rizikový scénář, který zaměstnanci banky pro bankovní radu připravili. To jsou hlavní důvody, proč se domníváme, že dnes centrální bankéři právě v souladu se stávající prognózou ponechali sazby beze změny. Hlavním proinflačním rizikem zůstává kurz. Ten od posledního zasedání mírně oslabil a mohl některé centrální bankéře přimět některé bankéře, aby zvedli ruku pro zvýšení sazeb. Do velké míry však jde o sezónnost a toho si pravděpodobně většina byla vědoma.

V prosinci si sazby sice daly pauzu, ale jejich pohyb se nezastavil na dlouho. České ekonomice se daří a v příštím roce podle nás bude bankovní rada zase posouvat směrem nahoru. Bankovní rada chce sazby normalizovat a podle naší předpovědi bude v příštím roce zvyšovat sazby v každém čtvrtletí. Na konci roku 2018 by repo sazba měla dosáhnout 1,75 %.

Koruna na dnešní rozhodnutí v podstatě nereagovala. Případné posílení by mohlo nastat po tiskové konferenci, která začíná ve 14:15. Na té podle nás guvernér Rusnok naznačí, že sazby budou v příštím roce pokračovat směrem nahoru.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.