Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Kooperativa a ČPP upraví sazby pojistného autobusů a nákladních vozidel

Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), které společně pojišťují téměř 3 miliony vozidel, se na základě detailních analýz rozhodly upravit sazby pojistného u povinného ručení nákladních vozidel a autobusů. V těchto segmentech totiž dlouhodobě vzrůstá výše nároků, zejména v případě újmy na zdraví a životech, které současné pojistné sazby nebudou schopné pokrýt, a ostatní klienti by tak museli dotovat náklady pojistných událostí u těchto vysoce rizikových skupin.

„Na tuto situaci musí naše pojišťovny reagovat,“ uvedl generální ředitel Kooperativy a předseda dozorčí rady ČPP Martin Diviš s tím, že úprava sazeb se bude týkat především nových klientů. Podle jeho slov způsobují nákladní vozidla a autobusy velký počet škod, přičemž roste i výše pojistného plnění.

„Například průměrná výše odškodnění za škody na zdraví dosahuje dvojnásobku oproti situaci před deseti lety, přičemž vloni se meziročně zvýšila o deset procent. Největší riziko pak představují právě tahače a autobusy, u kterých odškodnění zvyšují i újmy na zdraví cestujících,“ upřesňuje Martin Diviš.

„Profitabilita povinného ručení je v tuto chvíli na hraně, je proto logické, že kategorie vozidel, které ze systému povinného ručení odčerpávají významnou část prostředků, budou muset také odpovídajícím způsobem do systému přispívat,“ zdůraznil generální ředitel ČPP Jaroslav Besperát.

Ke zvýšení nákladů na povinné ručení přispěly v posledních letech také legislativní opatření, nový Občanský zákoník a příspěvek do Fondu zábrany škod, ze kterého se například modernizuje vybavení pro složky integrovaného záchranného systému, nebo podporují programy zaměřené na bezpečnost silničního provozu. To vše by se mělo odrazit v pojistném, jehož výše však dlouhodobě stagnuje a patří k nejnižším v Evropě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.