Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Komoditní vývoj v září

Investice 02.10.2015 | 14:05 0 Komentářů

Zpomalující se poptávka Číny měla v září neblahý vliv na vývoj cen komodit. Čínská ekonomika nyní roste nejpomalejším tempem za posledních několik desetiletí. Čína je největším světovým spotřebitelem komodit a druhým největším spotřebitelem ropy. Nervozita na trzích panovala i okolo otázky týkající se zvyšovaní úrokových sazeb v USA.

Čínská centrální banka zvýšila své zlaté rezervy o 1 %. Země se tímto krokem snaží diverzifikovat své devizové rezervy. Čínské rezervy zlata vzrostly z červencových 53,93 milionu trojských uncí na 54,45 milionu trojských uncí v srpnu. Čína od roku 2009 zvýšila se zlaté rezervy o 57 %, čímž se stala pátou zemí s největšími zlatými rezervami na světě. 

Graf č. 1: Země s největšími zlatými rezervami v metrických tunách (zdroj: WGC, Bloomberg) 

clipboard0846

Cena mědi se v září držela na minimech z roku 2009. Poptávka po mědi klesá díky zpomalující se čínské ekonomice. Měď se využívá v jednotlivých odvětvích od stavebnictví až po výrobu automobilů. Investiční banka Goldman Sachs varovala investory, že ceny mědi budou i nadále klesat. 

Negativní sentiment pro cenu ropy stále přetrvává. Velké investiční banky postupně snižují svoje odhady cen. Analytici Goldman Sachs dokonce uvedli, že pravděpodobnost propadu ceny na 20 USD za barel roste. Banka odhaduje, že OPEC bude nadále zvyšovat svoji produkci i v roce 2016. Aby se trh dostal do rovnováhy, tak by globální denní produkce mimo OPEC musela v příštím roce poklesnout o 0,7 milionů barelů.

Podle agentury Bloomberg američtí farmáři nyní bojují nejen s většími zásobami pšenice, ale také i se silným dolarem. Silná měna totiž činí vývoz z USA dražší pro zahraniční kupce. Spousta producentů z celého světa přichází s docela plodnou úrodou. Jedná se zejména o zemědělce z USA, Ukrajiny a Ruska. Podle předpovědi International Grains Council (IGC) by měla globální produkce pšenice v roce 2015/16 dosáhnout loňského rekordu 720 milionů tun.

International Grains Council (IGC) odhaduje, že v sezóně 2015–16 bude celosvětová výnosnost polí s kukuřicí činit 5,5 tun na hektar. V sezóně 2014/15 činila celosvětová výnosnost polí 5,6 tun na hektar. Podle předpovědi IGC by měla v roce 2015/16 globální produkce kukuřice dosáhnout 968 milionů tun, přičemž v minulém roce činila produkce rekordních 1005 milionů tun.

Zhruba v polovině září se cena sóji vymanila z minimální úrovně, kterou naposledy atakovala v roce 2009. Čína totiž podepsala smlouvu s Iowou na nákup 13,18 milionu tun sóji. Podle tohoto kontraktu má být sója dodána do roku 2016/17 v hodnotě 5,3 miliard dolarů. Čína je největším světovým importérem sóji.

Kakao až do poloviny září ovládali býci. Pobřeží slonoviny patří k jednomu z největších vývozců kakaa na světě. Tento stát v západní Africe trápilo suché počasí, které podle všeho mohlo způsobit snížení produkce. To by v konečné fázi mohlo vést až ke globálnímu deficitu v nadcházející sezóně 2015/16, která začíná již příští měsíc.

Tabulka č. 1: Změna ceny v září a aktuální cena, zdroj: CSI

clipboard0847

Graf č. 2: Komoditní index RICI, zdroj: Bloomberg

clipboard0848

Eva Mahdalová, nezávislý analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.