CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

11. 10. 2016

0 komentářů

KOMODITNÍ VÝVOJ V ZÁŘÍ 2016

 


 

Na zasedání kartelu OPEC, které se konalo v Alžírsku, se podle neoficiálních informací domluvily členské státy na snížení produkce na 32,5–33 milionu barelů ropy denně. To by bylo o 750 tisíc barelů níže oproti srpnové produkci kartelu. Detaily dohody by měly být dotaženy v listopadu. Jednání v Alžírsku se zúčastnilo i Rusko, nicméně to zatím neuvedlo, jestli také svoji produkci sníží. Rusko potřebuje cenu ropy na úrovni 60 až 65 dolarů za barelu, jinak bude dosahovat rozsáhlý rozpočtový deficit.

Zlatu se v září příliš nedařilo, jelikož investoři přehodnotili monetární politiku USA poté, co FED v září zachoval úrokové sazby nezměněné. Cena zlata vzrostla o více než 25 % v prvním pololetí tohoto roku. Stalo se tak zejména díky hlasování o Brexitu. Poslední čtvrtletí toho roku může být pro zlato zajímavé, jelikož blíží se prezidentské volby a možné zvýšení úrokových sazeb v USA.  

Američtí exportéři kukuřice a sóji zaznamenali zvýšenou poptávku díky snížení jihoamerické produkce v důsledku špatného počasí. Nízké ceny obilovin mohou být lákavé zejména pro chovatelé hospodářských zvířat, kteří využívají obiloviny ke krmení zvířat.  

Cena pomerančového koncentrátu stoupla za poslední rok o 60 %, jelikož nastal výrazný pokles produkce na Floridě a v Brazílii, což jsou dvě nejdůležitější pěstitelské oblasti na světě. Na Floridě se očekává v následujícím marketingovém roce 2016/2017 pokles úrody až o čtvrtinu oproti předchozí sezoně. Celosvětová produkce pomerančového džusu by v důsledku nedostatků pomerančů měla poklesnout na desetiletá minima. Ministerstvo zemědělství USA už upozornilo na to, že spotřebitelé by se měli připravit na růst ceny. V ČR zaznamenáme zdražování pomerančového džusů zejména koncem roku a pak v zimě. Průměrné ceny tohoto nápoje mohou stoupnout až o 10 %. Růst ceny bude výrazný zejména u prémiových 100 % ovocných nápojů.

Produkce kakaa v Pobřeží slonoviny klesla o 13 % v sezóně 2015–16 na 1,57 milionu tun, jelikož plantáže byly zasaženy nejhoršími pouštními větry za posledních 30 let. Africká sklizeň kakaa končící 30. září je nižší než se původně očekávalo. To by mělo vést ke globálnímu nedostatku ve výši 350 000 tun, což je nejhorší údaj za posledních několik desetiletí.  

REKLAMA

Eva Mahdalová, analytik, Finlord

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Ceny kakaa překonávají rekordy

Pokud máte rádi čokoládu, zbystřete. Její cena v poslední době nebývale roste kvůli špatným podmínkám v afrických zemích, které jsou největšími světovými producenty. Důsledky zřejmě pocítí naše peněženky i složení prodávaných cukrovinek.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

06. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *