Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Komoditní vývoj v březnu

Investice 11.04.2016 | 18:17 0 Komentářů

Irán nechce přistoupit k dohodě o zmražení produkce, ke které se zavázaly jiné země kartelu OPEC a Rusko. Saudská Arábie uvedla, že pokud Irán k dohodě nepřistoupí, tak je pravděpodobné, že se dohoda může rozpadnout. Irán v březnu zvýšil svoji produkci o 100 tisíc barelů na 3,2 miliónu barelů ropy denně. A letos plánuje navýšit těžbu až na 4 milióny. Na 17. dubna je naplánované klíčové setkání producentů ropy. Pro cenu ropy je příznivá informace o postupném zlepšování ekonomického vývoje v Evropě. Míra nezaměstnanosti v eurozóně poklesla v únoru na 10,3 %, nejnižší úroveň od podzimu 2011. Taktéž z USA přišly zprávy o dalším výrazném nárůstu počtu zaměstnaných lidí. Domácnosti bohatnou a dá se očekávat růst jejich spotřeby pohonných hmot.

Cena zlata se v březnu dostala až na úroveň 1273 USD za unci. Zlato si však dlouho růstový trend neudrželo. Americké údaje o tvorbě pracovních míst mimo zemědělský sektor ukázaly, že US ekonomika dokázala vytvořit v březnu více pracovních míst, než se očekávalo. Současně se zrychlil i růst mezd. Cena zlata dlouhodobě klesá z důvodu růstu americké ekonomiky a zvyšování hlavní dolarové úrokové sazby.

Mědi se dařilo do poloviny března. Poté její cena začala klesat. Čína by mohla šokovat globální trh s mědí v případě, že uvolní své rekordně vysoké zásoby mědi.  Podle čínských obchodníků s mědí je pravděpodobné, že Čína v příštích měsících zvýší vývoz své mědi do jiných zemí světa.

Zemědělci v USA budou rozšiřovat osetou plochu kukuřice na 89,998 milionů akrů, což je o 2,3 procenta více než v roce 2015, kdy bylo dosaženo 6leté minimum.  Osetá plocha sóji bude činit 83,07 milionu akrů. To je druhý největší výsev v historii.

Letos by úroda kávy v Brazílii mohla stoupnout až o 20 % na nový rekord v důsledku vstupu do druhého výnosnějšího roku pěstitelského cyklu. Pro pěstitele kávy je momentálně nepříznivá její extrémně nízká cena. Ještě před dvěma lety se na burzách obchodovala za dvojnásobek. V roce 2011 byla cena dokonce třínásobná. Farmáři se proto bojí vysázet nové plantáže a raději pěstují výnosnější plodiny.

Cena cukru zaznamenala v březnu největší jednodenní nárůst za ostatních 23 let. Stojí za tím zprávy International Sugar Organization, podle nichž bude na trhu v tomto roce v důsledku nepříznivého počasí rekordní deficit pět milionů metrických tun cukru. Šlo by o první schodek za posledních pět let, kdy se naplno projevuje fenomén El-Niňo, který způsobuje silné deště v Brazílii. Ta je největším světovým producentem této komodity.

Tabulka č. 1: Změna ceny v březnu a aktuální cena, zdroj: Bloomberg

Komodita

Pohyb v %

Aktuální cena k 31. 3.

ropa WTI

+13,6

38,3 USD za barel

zlato

0

1234 USD za oz

měď

+2,6

2,18 USD za libru

kukuřice

–0,6

3,52 USD za bušl

pšenice

+6,4

4,7 USD za bušl

káva Robusta

+9,2

1458 USD za tunu

vepřové maso

–2,3

68,4 US centů za libru

 

 

 

 

 

 

 

 

Eva Mahdalová, analytik, Finlord

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.