Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Komentář Fidelity International – „FED vyčkává a uvidí“

Poselství z květnové schůzky amerického FEDu je jasné a jednoduché – po holubičích signálech, které přišly v březnu, včetně revizí očekávání, updatovaného vývoje sazeb, jenž nepředpokládá v roce 2019 jejich růst, a oznámeném konci kvantitativního uvolňování bez zvýšení sazeb – je včerejší zpráva hlavně o trpělivosti a kontinuitě.

Prohlášení FEDu obsahovalo drobné změny, které odráží silné HDP v prvním čtvrtletí, ale i měkčí inflační data oproti poslední schůzce FEDu. To ale nenaznačuje, jaká je úroveň pro preventivní opatření, která trh hledá. Na tiskové konferenci zaujal předseda FEDu Jerome Powell spíše jestřábí tón a zdůrazňoval, že výbor je spokojený se současným stavem politik FEDu.

Vzhledem k tomu, že překážky pro snížení sazeb jsou značné, věříme, že FED bude do konce roku 2019 pravděpodobně pokračovat v režimu „počkejme a uvidíme“. Kromě toho kombinace uvolněnějších finančních podmínek, pokračující napětí na trhu práce a určité zlepšení růstu a inflace by mohlo vyžadovat další změnu politiky. Tím by se Fed v roce 2020 vrátil na trajektorii normalizace měnové politiky. Vzhledem ke stávajícím očekáváním by trhy byly bez zvýšení sazeb při tomto scénáři zranitelné.

Anna Stupnytska, globální ekonomka, Fidelity International

Ian Samson, analytik trhů, Fidelity International

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.