Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Klienti privátního bankovnictví Friedrich Wilhelm Raiffeisen už do zlata zainvestovali přes 120 milionů korun

Dvě třetiny investují do nejmenších zlatých slitků kvůli snadnější směnitelnosti.

Od března letošního roku mohou klienti privátního bankovnictví Friedrich Wilhelm Raiffeisen (FWR) investovat do zlata. Za dva měsíce tuto možnost využily desítky klientů. Celkový objem investic se do poloviny května vyšplhal na 120 milionů korun. Další obchody v řádech desítek milionů se právě uzavírají.

Investiční komoditu ve formě certifikovaných zlatých slitků a mincí o ryzosti 24 karátů banka dováží z Vídně. Raiffeisenbank klientům umožňuje zlato nejen nakupovat a uchovávat v bezpečnostní schránce, ale také prodávat. Investiční zlato nabízí ve formě slitků a mincí od světoznámé vídeňské společnosti Münze Österreich, která se drahými kovy zabývá již 800 let. Minimální investice je 100 000 Kč.

Podle ředitele privátního bankovnictví FWR Jana Remra volí 60 procent klientů, kteří investují do zlata s FWR, co nejmenší slitky ve větším množství. „To má spojitost s nejistou dobou. Lidé volí gramáže, které jsou snadno směnitelné za peníze. Zlato má vysokou měrnou hustotu, je tedy malé, tudíž i velmi dobře transportovatelné,“ uvedl Jan Remr.

„Investorům jde přitom v první řadě o uchování hodnoty. Cena zlata sice dlouhodobě roste, jeho největší předností je však právě udržení hodnoty a schopnost vyvažovat pohyby na finančních trzích,“ dodává Jan Remr.

Zlato podle odborníků představuje osvědčenou formu uložení peněz a rozložení rizika. V investičním portfoliu slouží jako pojistka pro časy vysoké inflace nebo finanční krize. Zlato zároveň představuje dlouhodobý investiční nástroj, který si udržuje svou hodnotu již po tisíciletí. Obvykle se doporučuje 5 až 10 % zastoupení zlata v investičním portfoliu.

Většina zájemců volí investici do fyzického zlata před papírovými certifikáty, což může souviset i s tím, že průměrný věk investorů přesahuje 50 let. Zhruba polovina klientů si zlato uchovává v bezpečnostní schránce banky, druhá polovina si jej odnáší domů. Pokud si klient zlato uchovává v bezpečnostní schránce, může jej bance zpětně odprodat.

Zatímco před ekonomickou krizí v roce 2007 byla cena trojské unce zlata 830 USD, v současnosti je to 1320 dolarů za unci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.